Borovnica

Bojane, nema potrebe tako da pises, ja sam lepo pitao. A sta mislite da se burad ukopaju u zemlju da se manje greju? Korozija se moze resiti premazivanjem...
 
Bojane, nema potrebe tako da pises, ja sam lepo pitao. A sta mislite da se burad ukopaju u zemlju da se manje greju? Korozija se moze resiti premazivanjem...
Moze se i obloziti celofanom bure (iznutra)... sve moze, ali treba imati dovoljno znanja i visprenosti da predupredis moguce probleme. Znanje na prvom mestu! Puno edukacije je potrebno!
U ovoj kulturi je znanje skupo, greske su jos skuplje! Svaka tehnologija je dobra ako da primos i kvalitet.

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Kako je oticanje vode rešeno na buretu.

Fabrički nikako.

Pretpostavljam da miloš misli da bure od 220 litara iseče na 3-4 komada. Deo sa dnom I poklopcem da baci.

Jedno takvo bure ima cenu 1500 dinara. Plus rad potreban da se od njega naprave "saksije".


Prema tome odlična ideja.



Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Imam limun u takvoj saksiji. Zamisao je bila sledeca: Mogu da kupim za 500 dinara burad od 200 litara i presecem na pola, dobijem dve saksije a na dnu izbusim rupe za odvodnjavanje.
 
A posebno mi je zanimljiva fascinacija sa ukopavanjem saksija. Eto ceo svet glup prave neke bankove I čuda, izdižu biljke, ali zato mi pametni ćemo te iste biljke da ukopamo.


Da li uopšte shvatate kakav problem pravite ukopavanjem.

Otiđite na neki zasad koji ima ukopan saksije i gurnute ruku u taj "supstrat". Nažalost ima dosta takvih zasada.

Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
 
Ja stvarno ne znam koji je vas problem ljudi?! Nema potrebe za ruganjem i ismejavanjem. Nesme covek ni da pita nesto. Hvala vam
 
A posebno mi je zanimljiva fascinacija sa ukopavanjem saksija. Eto ceo svet glup prave neke bankove I čuda, izdižu biljke, ali zato mi pametni ćemo te iste biljke da ukopamo.


Da li uopšte shvatate kakav problem pravite ukopavanjem.

Otiđite na neki zasad koji ima ukopan saksije i gurnute ruku u taj "supstrat". Nažalost ima dosta takvih zasada.

Poslato sa VKY-L29 uz pomoć Tapatoka
Upravo to!

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока
 
Nije tajna, mislio sam 50 za pocetak, dok naucim kako i sta. Nisam od juce, imam 6ha pod vocem i nema potrebe za svakakvim komentarima, pitao sam sta mislite o tome, eto, palo mi na pamet. Kazite mi zasto ne valja tako i ja necu tako uraditi, znam koje su prednosti sadnje u saksijama ali ne znam koje su mane sadnje u metalnim saksijama i ukopavanja.
 
Ovo da čovek seče bure me podseća na onu priču soc od kafe.

E jeste vi borovnicari neki cudni ljudi stvarno...

Ja sam pricao o tom famoznom socu i nije lepo da prozivas jer sam lepo rekao da ja toga nemam iz dve soljice ujutru nego dosta vise dnevno cega se zadnjih meseci skupilo da ne znam ni sta cu sa njim ako ces iskreno...

A ti idi pa sipaj neku hemiju tamo u te tvoje borovnice, ja cu mojim biljkama da napravim nesto prirodno...

Kako da covek resi oticanje vode u buretu!? Jesi cuo ti nekad za busilicu? Ili toga u tvom selu jos nema :haha:

Drugo... Covek mozda ima tonu tih burica, zasto bi uzimao i placao saksije ako ne mora? Lepo je pitao, mozda je neko sadio pa cisto da vidi iz iskustva drugih...

Ako nemate konkretne informacije bolje ne pisati nista nego se rugati i sprdati ovde...

S'obzirom da ste neozbiljni i ne zelite da pomognete kolega koji je pitao za burice neka me kontaktira na PP pa cu mu dati sve informacije koje ga zanimaju jer vi i ne zelite da pomognete a verovatno i ne znate pa vasim sarkazmom i ruganjem samo prikrivate...

Nisam nesto video da se vi hvalite i ponosite vasim zasadima i prinosima ovde...
 
nevalja iz sledećih razloga.
1. cena takve saksije. 250 dinara plus rad.
2. oblik saksije. bure je usko i visoko. čak i da se podeli na pola ope je dosta visoko. Koren borovnice ide u širinu a manje u dubinu. Ti imaš saksiju koja je drugačijeg oblika nego od toga kako se razvija borovnica.
3. Zapremina saksije. 110 litara je previše. Pogotovu zato što do većine tog supstrata koren borovnice nikad neće ni doći zbog oblika saksije. ja konkretno koristim saksije od 47.5 litara i za to mi kažu da je previše. pojedini proizvođači u srbiji koriste saksije od 30tak litara. A bio sam na zasadima gde su saksije 25 litara. a znam da ima i manje.
4. Grejanje metalnih saksija. greju se i plastične saksije ali njih kad uvatiš u ruku nikad se nećeš opeći kao na metal. na metal kad je topao dan možeš da pečeš jaje. A saksije/vreće mogu biti i bele boje
5.Potencijalne hemijske reakcije metala sa hemikalijama. Te saksije će non stop biti izložene vlazi i uticaju hemija. Šta misliš kako će koren da reaguje kad te saksije krenu da oksidiraju pod uticajem vlage.



eto to mi je samo ovako iz glave što mogu da smislim.

ako te zanima još nešto pitaj.

- - - - - - - - - -

Proximus ja sam na ovoj temi kačio slike svog zasada.


Nešto ne videh te tvoje borovnice iz soca od kafe.
 
E jeste vi borovnicari neki cudni ljudi stvarno...

Ja sam pricao o tom famoznom socu i nije lepo da prozivas jer sam lepo rekao da ja toga nemam iz dve soljice ujutru nego dosta vise dnevno cega se zadnjih meseci skupilo da ne znam ni sta cu sa njim ako ces iskreno...

A ti idi pa sipaj neku hemiju tamo u te tvoje borovnice, ja cu mojim biljkama da napravim nesto prirodno...

Kako da covek resi oticanje vode u buretu!? Jesi cuo ti nekad za busilicu? Ili toga u tvom selu jos nema

Drugo... Covek mozda ima tonu tih burica, zasto bi uzimao i placao saksije ako ne mora? Lepo je pitao, mozda je neko sadio pa cisto da vidi iz iskustva drugih...

Ako nemate konkretne informacije bolje ne pisati nista nego se rugati i sprdati ovde...

S'obzirom da ste neozbiljni i ne zelite da pomognete kolega koji je pitao za burice neka me kontaktira na PP pa cu mu dati sve informacije koje ga zanimaju jer vi i ne zelite da pomognete a verovatno i ne znate pa vasim sarkazmom i ruganjem samo prikrivate...

Nisam nesto video da se vi hvalite i ponosite vasim zasadima i prinosima ovde...
Jel bih mogao da zakazem konsultacije kod tebe? Treba da sadim jos nekoliko biljaka na jesen, pa da vidim gde sam pogresio prosle godine

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ja licno, nemam. Ali neko meni blizak ima. (1.5ha) I vise sam tamo nego kod mene. Tako da mu dodje kao da imam i ja :) A ako bog da zdravlja i srece junacke dogodine cu imati i ja. Samo da vidimo koliko cu moci da se pruzim za te egzibicije...

A opet to sto ja kao ja nemam, ne znaci da ne mogu da pomognem/savetujem. Znam mozda toliko koliko i ti samo sto za razliku od tebe ja nisam mozda proveo toliko vremena medju njima... Ali sam prosao sve od pripreme, sadnje, gajenja, orezivanja, branja, pakovanja, itd... I ne, nisam sezonski radnik koji pomaze ako je to mozda bilo tvoje sledece pitanje... Ja licno imam maline, a na 8ha zemlje se gaje standardno kukuruz/psenica/jecam... I u planu mi je da uzmem 1-2ha zemlje negde van BG-a, mozda tamo ka Sopotu, eventualno ka LJigu za borovnice... No, ja kao najmladji i tehnicki trenutno najpotkovaniji u familiji pokusavam neke stvari da unapredim...

A temu pratim ne bih li mozda cuo i video nesto sto bi moglo da se koristi, a ono sto vidim je da se rugate i sprdate sa ljudima koji nesto konkretno pitaju.

I ti si lepo odgovorio coveku zaista,(kasnije) ali smatram da su svi mogli u kratkim crtama da napisu tako. A da li ce neko da gaji dve ili 22 biljke ne vidim razliku... Znas sta mene pitaju obicno? Da im dam par malina da posade kod sebe da imaju za decu... Ne vidim zasto ne bih isto tako i ja uzeo 10ak biljaka (naprimer) da gajim u basti, zalivam, mazim i pazim i da deca imaju da uberu... Zasto moram da imam 1000 da bi mi neko rekao kako i sta treba? Za 1000 bih platio 100e (ili koliko vec treba) pravom strucnjaku i da me ne boli glava da li moze ovo ili ono... :)))

Nadam se da se slazes sa mnom oko toga :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

Jel bih mogao da zakazem konsultacije kod tebe? Treba da sadim jos nekoliko biljaka na jesen, pa da vidim gde sam pogresio prosle godine

Evo ga i ovaj :))) Lepo rekoh ja da se vi samo rugate ljudima ovde...

Za par biljaka nije problem, a za vise ipak plati pravog strucnjaka, a ja mogu svakako doci da donesem neko pivo :ppozdrav:
 
Ja licno, nemam. Ali neko meni blizak ima. (1.5ha) I vise sam tamo nego kod mene. Tako da mu dodje kao da imam i ja :) A ako bog da zdravlja i srece junacke dogodine cu imati i ja. Samo da vidimo koliko cu moci da se pruzim za te egzibicije...

A opet to sto ja kao ja nemam, ne znaci da ne mogu da pomognem/savetujem. Znam mozda toliko koliko i ti samo sto za razliku od tebe ja nisam mozda proveo toliko vremena medju njima... Ali sam prosao sve od pripreme, sadnje, gajenja, orezivanja, branja, pakovanja, itd... I ne, nisam sezonski radnik koji pomaze ako je to mozda bilo tvoje sledece pitanje... Ja licno imam maline, a na 8ha zemlje se gaje standardno kukuruz/psenica/jecam... I u planu mi je da uzmem 1-2ha zemlje negde van BG-a, mozda tamo ka Sopotu, eventualno ka LJigu za borovnice... No, ja kao najmladji i tehnicki trenutno najpotkovaniji u familiji pokusavam neke stvari da unapredim...

A temu pratim ne bih li mozda cuo i video nesto sto bi moglo da se koristi, a ono sto vidim je da se rugate i sprdate sa ljudima koji nesto konkretno pitaju.

I ti si lepo odgovorio coveku zaista,(kasnije) ali smatram da su svi mogli u kratkim crtama da napisu tako. A da li ce neko da gaji dve ili 22 biljke ne vidim razliku... Znas sta mene pitaju obicno? Da im dam par malina da posade kod sebe da imaju za decu... Ne vidim zasto ne bih isto tako i ja uzeo 10ak biljaka (naprimer) da gajim u basti, zalivam, mazim i pazim i da deca imaju da uberu... Zasto moram da imam 1000 da bi mi neko rekao kako i sta treba? Za 1000 bih platio 100e (ili koliko vec treba) pravom strucnjaku i da me ne boli glava da li moze ovo ili ono... :)))

Nadam se da se slazes sa mnom oko toga :ppozdrav:

- - - - - - - - - -



Evo ga i ovaj :))) Lepo rekoh ja da se vi samo rugate ljudima ovde...

Za par biljaka nije problem, a za vise ipak plati pravog strucnjaka, a ja mogu svakako doci da donesem neko pivo :ppozdrav:
Donesi pivo, ja dajem pecenje i resena stvar

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh