Borovnica

I koliko bi se prodalo na kilo? :D U tom slucaju se oslanjamo na domace trziste, za koje je i losija situacija nego eventualni izvoz..
 
Ljudi manite se mlacenja prazne slame. Ovde pricamo o americkoj visokozbunastoj borovnici. Pokrenite novu temu

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ја овде поредим ове двије воћне врсте. Строго говорећи, да ово напишем и у теми камчатска боровница погријешио сам, а нема смисла ни отварати нову. У сваком случају нек пребаце гдје мисле да треба.

- - - - - - - - - -

Хтио сам да кажем да је узгој обију боровница сличан, а можда и и исти купци и слична цијена.
 
To je izuzetno gusta "sadnja" i ne bih rekao bas optimalna. Znas li mozda o kojoj se starosti biljaka radi? Po rodu ,rekao bih da je to mlad zasad, prvi rod dvogodisnjih sadnica? Vezano za prethodno pitanje, kao sto vec rekose, zaista se ne bi trebalo racunati na 5kg proseka po zbunu. Recimo, moj prosek u cetvrtoj god je bio nesto iznad 1kg.
 
I mene interesuje koliko je star taj zasad u Sapcu?
Druga stvar, zasto mislite da u saksijama radja manje nego u zemlji, kad su joj uslovi bolji?
 
Covek je napisao da ima kilogram po saksiji u četvrtoj godini. Nema sta da mislimo, to su činjenice sa terena.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
To zavisi od previse faktora. Kakve su sadnice bile, koliko stare, kakav treset, ako se saksije delimicno ukopaju bolje se razvijaju biljke, pa onda adekvatna prihrana, zastita, itd. Mada se za saksijsku sadnju gleda da ima veci prinos po jedinici povrsine, posto se dosta gusce sadi
 
Zanimljivo.... kolika je vaša plantaža, tj koliko imate saksija i koji je prosečan prinos?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Pitao si me vec to ranije. Nemam svoju plantazu jos uvek, ima oko 4 hektara ukupno koje odrzavam, sve je to po 40-60 ari. Sebi planiram sadnju hektar u saksijama i imam trenutno oko 80 ari plantaze konkretno u saksijama za koje radim odrzavanje.

- - - - - - - - - -

A u medjuvremenu se bavim proizvodnjom i prodajom sadnica borovnice sto sam ranije i napisala.
 
Kakvi su rezultati na tih 80 ari u saksijama?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ja sam videla u holandiji zasad u punom rodu u saksijama i zato sam se i sama odlucila za takvu sadnju. Kod nas zasadi su dobri ali nema dovoljno starih zasada da bi se pricalo o prinosu. Moje iskustvo je takvo da je bolje u saksiji jer upravljas sa svim faktorima. Ja sebi planiram 120 litara saksije delimicno ukopane u zemlju da se ne bi kuvala zemlja u njima na suncu
 
Zasadi su dobri ali nema starih zasada da bi se pričalo o prenosu? Nisam vas baš najbolje razumeo....

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Saksije od 120 litara? Koliko će vas koštati takav zasad?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Niste se susretali sa problemima koji se desavaju u zasadima kod nas pa zato ne razumete zasto kazem da su dobri iako se ne prica o prinosu. Borovnica je jedna delikatna biljka kod koje mora tooooliko toga da se ispostuje dok ne dodje do punog roda. Zato tvrdim da su saksije bolje jer se lakse upravlja uslovima

- - - - - - - - - -

Ne planiram presadjivanje i zato ta zapremina. Obicno prvo posade u 50, pa onda posle par godina na 80. Ja prepisujem od najboljih, a oni su stavili u 120. Sto mozda i jeste mnogo s obzirom na to kakav je borovnici koren
 
Nemojte i vi kao Jasminka o karticama i ostalim stvarima. Ako se sadi u zemlji koja ima odgovarajuća hemijsko mehanička svojstva uz adekvatnu ishranu i zaštitu uspeh je zagarantovan.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ne znam ko je Jasmina :)
Ja od svoje pozicije mogu naci odgovarajucu zemlju na minimum 50 kilometara od grada. I to mozda. Drugo, da strazarim nad krticama , da nosim zemlju na analizu dva puta godisnje, da putujem takodje mi ne pada napamet.
Pazi, da ne valja, ne bi se sad podizao u Gruzi zasad na 15 hektara sve u saksijama. Podize Gruza Agrar sa kooperantima
 
Nazad
Vrh