Borovnica

Zelim svim kolegama uspešnu Novu godinu

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Zdravo svima, molila bih vas da podelite kako reaguju biljke u agrotekstilu na ovaj minus ako posledice mogu da se vide ili znaju dok ne prodje? Biljkama u zemlji ne bi trebalo da skodi zar ne?
 
Da. Mislim na sadnju u dzakove, vrece, saksije. Ono sto si rekao bio da batalimo pa se Rakari javio sa dobrim iskustvom.
 
Имам и једну и другу. Са америчком је било повуци-потегни. Доста их се посушило 2012. године. Камчатска не тражи толико кисело земљиште и мало је отпорнија на врућину од америчке. Камчатску могу узгојити обични људи, а америчку само стручњаци.
 
Pozdrav ekipo,ja samo da pitam ovde jedno pitanje i necu vise da vas zamaram :osmeh:....Zanima me period cvetanja Djuka i Blukropa,posto je Djuk samobesplodan da li se poklapaju cvetanja i u kojoj meri??ako neko zna bio bih zahvalan :bravo::ppozdrav:
 
Nije djuk samobesplodan...

- - - - - - - - - -

Kamcatska borovnica nema veze sa obicnom borovnicom, nije joj mesto u ovoj temi :)
 
Станке, у праву си. Али, постоји бојазан да камчатска боровница из Пољске обори цијену дјука у Србији. Зашто? Камчатска боровница може да буде брана стројевима, а вријеме зрења неких врста у Пољској се поклапа са дјуком код нас.
 
Kao sam ja negde procitao da je samobesplodna i da su joj neophodni oprasivaci???nije bitnoo...Ima li neka literatura novijeg datuma kod nas da se uzme,uzeo bih sutra odmah?????
 
Sumnjam da je bas isto trziste za plodove dve razlicite vocne vrste koje nemaju nikakve slicnosti sem slobodnog prevoda nekog naseg autora koga je ta vocna vrsta podsetila na borovnicu.. A cak i da zanemarimo to, ova kamcatska borovnica bi stizala kod nas kada je ionako pretrpano trziste Evrope borovnicom iz mediteranskih zemalja, i pitanje je kakav bi bio plasman..
 
Moguce je da se mislilo na bumbare, koji su pozeljni kao oprasivaci... Eventualno druga stvar moze biti to anatomije cveta, tj do polozaja, cvet je okrenut na dole pa polen lako ispada, pa da je zbog toga navedeno da je potrebno imati drugu sortu koja bi oprasila, ali to nema veze sa djukom, vec generalno sa svim sortama..
Sto se tice literature, ne znam da li je dozvoljeno reklamiranje, preporucio bih knjigu Jagodaste vocke od prof Mihaila Nikolic i prof Jasminke Milivojevic, inace je literatura koja se koristi na Poljoprivrednom fakultetu u Zemunu.. Pored borovnice objasnjena je tehnologija i ostalih bitnih jagodastih vocnih vrsta kod nas.

- - - - - - - - - -

I dalje sam sumnjicav prema kamcatskoj borovnici, da je stvarno jeftinija i jednostavnija proizvodnja, ranije cvetanje i zrenje i usput slicna cena, bilo bi je barem 3x vise nego borovnice kod nas... I jos moze mehanizovano da se bere, pa to je idealna vocna vrsta.. Plasim se da nije prica kao sa aronijom, da se ljudi zalete da je gaje, a na kraju nema kome da se proda rod! Naravno po par zbunova svega je pozeljno imati u dvoristu :)
 
Молим модераторе да ми поруку касније пребаце гдје треба. Камчатска боровница је мало мекша од америчке па теже подноси пут, а мање је и родности, просјечно око 12 тона по хектару. А, Пољску помињем јер је прилично снизила цијену јабука. А, од ароније ми је лошијег укуса само црна рибизла. Подизање засада је мало лакше код камчатке, не треба пиљевина, тресет. Остало све као за боровницу. Некад давно код нас су и за боровницу говорили да од ње нема ништа па ово пишем овде.

- - - - - - - - - -

Да и не треба је прскати мада не треба пуно прскати ни америчку.

- - - - - - - - - -

Ако се ђубри само стајњаком боље расте од америчке, али америчка брже расте уз вјештачка ђубрива.
 
Najbitnije od svega je trziste, ukoliko ima trzista bice i cene, onda je sve lakse... dzabe gajiti nesto ako ne moze da se proda. Naravno ko prvi nadje trziste, zbog manjka konkurencije ce se najvise i ovajditi, ali to nosi i rizik sa sobom.
 
Камчатска боровница може да буде добра допуна америчкој јер би се тиме продужило вријеме брања. Камчатка од половине маја до краја јуна, а после америчка. Онај ко зна да узгаја америчку боровницу лако ће и камчатску.

- - - - - - - - - -

Тржиште и мене брине. Требало би да они који купују америчку купе и камчатску. Алу питање је да ли су се Енглези навикли на камчатску.

- - - - - - - - - -

Уз то је маса плода од један до два грама и ручна берба је спора јер се плодови крију испод лишћа.
 
Najlakse je probati nesto, proizvesti, ali sta ako ti Englezi ili Holandjani ili Francuzi, nisu navikli na nju, koja je alternativa?
 
Е, онда позитивна нула. Малопродаја по цијени од 250 динара таман да покрије брање. Овде су трешње малопродајно око 2,5 евра.

- - - - - - - - - -

Пољацима је лако, убаце комбајн и увијек имају неку зараду. Срећа за наше произвођаче што америчка боровница није погодна за стројно брање.
 
Nazad
Vrh