Borovnica

Ne ucestvujem u predavanju kao predavac vec kao slusalac. Ako mogu da pomognem nesto, recite.
Ima firma sije te vrece od agrotekstila specijalno za sadnju , ima decko u Kragujevcu posadjenu plantazu u tim vrecama. Ja takodje planiram tu vrstu sadnje
 
Sala doma omladine Arandjelovac. Ja sam iz Kraljeva i ne poznajem Arandjelovac, kad stignem tamo pitacu nekog gde je taj dom omladine :)
 
Ja sam imao voljud a idem,ali prijatelj mi je javio da pada neka ledena kisa tamo tako de ce biti malo nezgodno po ledu voziti :)
 
Pre svega drago mi je što je neko pomenuo sadnju borovnica u saksije ili ti u vreće. Već duže vreme se interesujem za ovu vrstu proizvodnje, pa sam dosta i čitao. Dakle nemam iskustvo, samo čitanje. Imam parcelu od 1,5ha dovedena bunarska voda na 3 izlaza. Mene interesuje da li će uspeti borovnica na nadmorskoj visini od 200-250 metara?

- - - - - - - - - -

Ne ucestvujem u predavanju kao predavac vec kao slusalac. Ako mogu da pomognem nesto, recite.
Ima firma sije te vrece od agrotekstila specijalno za sadnju , ima decko u Kragujevcu posadjenu plantazu u tim vrecama. Ja takodje planiram tu vrstu sadnje

Može li kontakt te firme što pravi saksije? Hvala unapred. ;-)
 
Može li neka pomoć oko sadnje borovnice u vreće? Koji je sastav supstrata u vreći, koja je cena jedne tako spremljene vreće?
 
Nindza, za nadmorsku visinu ne znam, ako je donja preporucena 300m navedena mi ne zvuci kao neko odstupanje ali najbolje mozda ipak da se posavetujes sa nekim strucnim licem. Ja sam citala dosta takodje ali najmanje sama nasla o sadnji u saksije tj vrece. Gde si konkretno o takvoj sadnji citao napisi molim te. Moja prijateljica krece sa pola ha na prolece pa cu je bas pitati za cenu sadnice i javljam.

- - - - - - - - - -

Trebalo bi da je izadje oko 6 evra po sadnici. Sadnice su sa saksijom, nije sigurna kolikom i supstratom. Kasnije ide povremena prihrana.

- - - - - - - - - -

Rakari, izvini molim te, nekako sam propustila tvoje pitanje. Ja mislim na sadnju u saksije od agrotekstila ( bilo sa otvorenim dnom ili sa izbusenim, ne znam tacno razliku). Dakle susitina je da je zemlja u saksiji vec prilagodjena potrebama biljke i da se koliko sam shvatila na taj nacin stvaraju najidealniji moguci uslovi za biljku. Resava problem glodara, plevidbe, zemlje kao sto rekoh. Kao lose strane ove vrste sadnje jedino sto sam pronasla su to sto je vek biljke znacajno kraci i eventualna veca izlozenost korena mrazu. Ako neko zna nesto vise o manama ove vrste sadnje, mene npr. to najvise zanima. Jer za prednosti cu lako...
 
Ljudi manite se ćorava posla sa saksijama i vrecama. Ako nemaš odgovarajuću zemlju, ne sadiš borovnicu.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Šta znači odlično funkcionišu? Molim te definiši

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Nema problem sa krticama, lako kontrolise kolicinu mikroelemenata u supstratu, nema korova, nema obrade zemlje, ima dobar prinos, ako jedna sadnica oboli on je odnese iz zasada i izleci je fungicidom ili cime vec treba, itd. Najveca prednost je ta stou je zasad uz kucu a ne negde ko zna gde , sto je problem kod trazenja odgovarajuce zemlje
 
Marina jel ti imaš svoj zasad? Ili samo prodajes sadnice?

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
St Bojane, a zasto? Imas li neke konkretne primere i razloge? Ja bih licno rado volela da ih cujem jer naravno da ne zelim da ulozim za mene znacajnu kolicinu novca a da ne znam koji su mi rizici?
Navodna iskustva ljudi koji na taj nacin gaje su odlicna. Negde se pominju i bolji prinosi nego kod sadnje u zemlju...
 
Voleo bih da mi kažete gde se nalazi plantaža koja ima bolji prinos u saksijama ili džakovima od sadnje u zemlju. Ovde se cela priča svodi da "sve može" jel je suština da vam neko uzme novac za sadnice.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Ja imam svoj zasad.

Od toga probnih 500 biljaka u saksijama.

Toliko sam zadovoljan sa tim da 3000 biljaka vadim iz zemlje i prebacujem u saksije.

A siguran sam da si upoznat da su u brestoviku izvadili cca 20.000 biljaka iz zemlje i prebacili u saksije.

Takođe znam da poznaješ našeg kolegu kod uba što ima pola pola zasad u saksijama i u banku. Pitaj ga čime je zadovoljniji.


Dalje. Evo jedna slika biljke iz u holandiji.
763c97c91768345ec31a09091cf59713.jpg


Biljka je stara 8 godina. Saksija 25l. Samo pogledajte razvijenost korenovog sistema.....


Dalje.

Ne igrajte se i ne pravite sami saksije. Kupite gotove.


Druga stvar. Ne pravite sami supstrat. Kupite gotov.

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Btw nije cilj da se dobije veći prinos po biljci nego po jedinici površine. U austriji i holandiji imaš zasade sa po cca 10.000 biljaka/ha. U ovom gore zasadu gde sam bio širina međurednog razmaka je tolika da jedino peške može da se prođe

Послато са SM-J710F уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh