Bolesti kod kunića

Halo, ljudi gde odoste? pogrešan forum;
U našem selu, a koliko čujem i u okolnim, uginuše svi zečevu, jeli to kuga? ako nešto tako postoji za zečeve?
Šta da radim kako da zaštitim svoje?
Za sada ne puštam nikoga u blizinu kaveza, a nisam ni ranije.
 
Konačno neko da se seti da prekine ovo medijsko prepucavanje. Od 29.og novembra priča o Zahariju. Sem ako on nije bolestan. Otvorite TV temu pa izvolite. Mene ova priča o pomoru u Barandi s obzirom na blizinu, mnogo više interesuje.
 
hanza je napisao(la):
Halo, ljudi gde odoste? pogrešan forum;
U našem selu, a koliko čujem i u okolnim, uginuše svi zečevu, jeli to kuga? ako nešto tako postoji za zečeve?
Šta da radim kako da zaštitim svoje?
Za sada ne puštam nikoga u blizinu kaveza, a nisam ni ranije.

Posto je kod tebe u celom selu sve uginulo, postoji valjda veterinar da kaze od cega su svi uginuli. Ovako jel postoji kuga il ne postoji nezna se posto nisi napisao nista odredeno. Kakvi su bili simtomi pre uginuca ili bilo sta o bolesti sad ostje da nagadamo od cega su uginuli.
 
Ček' da nađem gde sam ono zaturio kristalnu kuglu.... ima odma da pogodim od čega su uginuli.....
 
Jedna zenka mi nece granule i zito vec 10dana samo jede detelinu po malo jel zna neko o cemu se radi.
Post je spojen: [time]1291819127[/time]
_________________________________________________

J
 
mityoo je napisao(la):
Ček' da nađem gde sam ono zaturio kristalnu kuglu.... ima odma da pogodim od čega su uginuli.....
E pa kada bi ljudi zvali veterinara onda bih i ja bio "pametan", ali niko ne zove samo čuješ uginuli tamo, uginuli onamo.
 
Pa kad niko ne zove vetrinara ili ne uslika kunica pre nego sto ugine onda ostaje kako mityoo kaze carobna kugla.
 
zdravko84 je napisao(la):
Jedna zenka mi nece granule i zito vec 10dana samo jede detelinu po malo jel zna neko o cemu se radi.
Post je spojen: [time]Wed Dec 8 01:38:47 2010[/time]
_________________________________________________

Dobro da je i ziva,probaj joj dati invamerktin dvije kapi direktno u usta.
 
peto1 je napisao(la):
Pa kad niko ne zove vetrinara ili ne uslika kunica pre nego sto ugine onda ostaje kako mityoo kaze carobna kugla.
SAmo sam pitao postoji li nešto što se zove "zečija kuga" i kako ona deluje?
 
Poslao sam drugara kod jednog da se raspita o čemu se radi, kaže komarci.
To je onda to, kuga što se zove komarac. A ja mojima stavio mrežu protiv komaraca, nije da ne mogu da uđu u kavez ali ipak manje su im mogućnosti, pa se ljudi smejali, kao bacam pare.
 
Jedan od mladih, star oko 2 mj. počeo "mirovati". Začepilo mu se jedno oko, slijepljeno je i ne vidi na njega. Drugo je ok, ali čini mi se da ne jede i stalno miruje. Ima li netko sa sličnim iskustvom?
 
Jedno pitanje, muzjak kunic mi je relativno zivahan, kada nije u kavezu notmalno se ponasa, medjutim kada je u kavezu sedi u samo jednom polozaju, ne mogu reci da je nezainteresovan kada mu pridjem. Medjutim, ono sto me interesuje jeste to sto u poslednje vreme vidim da ima neko curenje oko ociju, koje je kremasto, lepljivo... do sada to nije imao.
Da li neko ima da mi da savet, te ako neko ima da proda nekoliko vakcina Mixoveta ili Kunivaka, mozda i neka zamena druga, bio bih mu zahvalan.... cisto preventive radi ?
Hvala

Dovoljno je u jednoj rubrici pisati post a ne isti post u dve rubrike.
 
Sigurno da nije mixsomatoza. Ako je jurcao po dvoristu iprovlacio se kroz zbunje, lako je mogao naleteti na neso na sta je alergican. Pokusaj sa kamilicom da mu ispiras pomalo.

Protiv mixsomatoze se pelcuje u prolece pre pojave komaraca, kojih sada nema.
 
Nije jurcao po dvoristu zadnjih mesec dana, jer nam se u kraju pojavila masa macaka.

Za pelcovanje znam da sada nije vreme... ali, kroz neiskustvo....pitam.

Hvala za savet, pokusacu sa kamilicom.

Malo sam se zamislio zbog ovih mladih, jer su vec nekih dvadeset dana stari. Nemaju dodira, ali rekoh da se posavetujem.
 
Nema vakcina za spas kunića
25. decembar 2010. | 18:43 | Izvor: B92 Beograd -

- Na desetine hiljade kunića je uginulo, a na stotine farmi je zatvoreno zbog bolesti miksomatoze. Glavni razlog je što već dve godine na tržištu nema vakcina.

Hibridni panon beli kunići Aleksandra Doknića iz Bajmoka biće upotrebljeni za nastajanje stotina hiljada domaćih doza raznih vakcina u Veterinarskom zavodu Zemun.

Međutim nisu vakcinisani domaćom vakcinom, već deset puta skupljom i manje efikasnom stranom, jer Veterinarski zavod više ne proizvodi vakcine protiv miksomatoze kunića.

Samo ove godine procenjuje se da je par desetina hiljada životinja uginulo od te bolesti. Bolest je visoko zarazna, a prenose je komarci.

"Taman je kunićarstvo malo krenulo da se razvija, međutim paramiskomatoza je udarila i dovela do velikog pomora zbog kojeg su mnoge farme zatvorene“, kaže uzgajivač kunića iz Bajmoka Aleksandar Doknić.

Domaća vakcina je, po tvrdnji kunićara, bila neprikosnovena po kvalitetu i pet do deset puta jeftnija od uvoznih. Međutim, kako smo nezvanično saznali, cene registracije vakcine za paramiksomatozu koja se proizvodi u desetinama hiljada doza jednaka je drugim koje se proizvode u stotinama hiljada doza.

Zbog toga se Zavodu, koju je privatizovan , više ne isplati da proizvodi vakcinu, jer ne može da proda dovoljne količine da isplati troškove. Neki kunićari su se snalazili tako što su koristili skupe švercovane vakcine.

"Apelujem na državu, ne da nam da subvencije, nego da nam omogući da uzgajamo kuniće i da reši proizvodnju vakcine“, kaže Doknić.

Aleksandar Doknić je za sada jedan od retkih kunićara koje bolest nije pogodila. Stranim vakcinama duplo vakciniše kuniće da bi imao kakvu- takvu zaštitu, međutim kako kaže ukoliko se ne proizvede vakcina od domaćih sojeva poksvirusa - kunićarstvo tek čekaju teški dani.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=12&dd=25&nav_category=12&nav_id=481875
 
Alarm. Pomoć.
Dule mužijak dva dana jedva da je jeo.Deluje prilično bezvoljno. Pokušao da da parim i nije to to. Juče je na momente delovao kao pijan, onako se zanosio. Pustio sam ga dole da vidim kako se ponaša i na momenat izašao. Kada sam se vratio na podlozi sam zatekao nešto što nisam mogao da ustanovim dali je ispovraćao ili je to nešto od proliva jer ni jedno ni drugo nisam video nikada. Buni me to što je više onako sivkasto plavičaste boje i prilično deluje retko.


Danas je po malo jeo, ali nije to to. Inače od jutros , prvi dan, svi dobijaju neosulfox-p.
 
Ne nih da se pravim pametan ali vrlo je moguce da ima ozbiljnih problema sa varenjem sto se kod kunica najcesce manifestuje povracanjem.Ako mu zadljica nije mokra ili ulepljena znaci da je pojeo nesto sto netreba mozda neku zelenu biljku.

pozdrav :cao:
 
Gledao sam nazad, nevidim nešto posebno loše. zeleno nije ovih dana dobijao. Bar mu ja nisam davao. Ali stvarno više liči na povraćanje. Čudi me da je tako retko, vodljikavo. Kao da je kiselina.
 
Nazad
Vrh