Bolesti i lečenje krava

Pozdrav ljudi
imam problem sa jednim muskim teletom, staro skoro 4 meseca, nije od jutros nista jeo, i kao da ga nesto grebe u buragu, skroz je nervozan, te ustane, te legne, na jedan kraj, na drugi kraj, te sa zadnjim nogama pokusava da se po stomaku pocese, kada legne na bok, cima zadnje noge i onda ispusta gasove pa odmah ustane....

i ja sam imao skoro slican problem,dolazio veterinar i kaze stao mu burag ne radi,kupio sam neki prasak u vet.apoteci i dao mu pola litre zejtina.al neznam kako se zove taj prasak,nije skup!
 
Tako i meni deluje, kao da mu je stao burag, nista mu nisam davao, deluje bolje, mada nista jos nije jeo i ne preziva, vec samo lezi. Skoro sam sa jednim teletom imao takav problem, vezao sam ga kanapom, i po dvoristu se jurio sa njim, onako sam ga bas izmorio, i bolje je bio, i danas je dobar. Mislim, daleko je to od terapije a posto je vec drugi put, drugo tele, samo me zanimalo da li je neko imao slicnih problema i neku konkretnu terapiju.
 
Izgleda da je to odgovarajuca terapija, jurnjava, valjda zaboravi sta ga je snaslo :haha:
Sad sam gledao ovog, bolje je, nista mu nisam davao, nisam ga jurio, jednostavno sam ga pustio i posmatrao svakih pola sata. Zadnjih dva sata je lezao mirno, cak je i dremnuo malo, posle toga je ustao i sad je krenuo po malo da jede. Videcemo kasnije kad dodje koncentrat na red... Mada mi deluje da je sasvim u redu...
 
Izgleda da je to odgovarajuca terapija, jurnjava, valjda zaboravi sta ga je snaslo :haha:
Sad sam gledao ovog, bolje je, nista mu nisam davao, nisam ga jurio, jednostavno sam ga pustio i posmatrao svakih pola sata. Zadnjih dva sata je lezao mirno, cak je i dremnuo malo, posle toga je ustao i sad je krenuo po malo da jede. Videcemo kasnije kad dodje koncentrat na red... Mada mi deluje da je sasvim u redu...

Daj ti njemu jedno pivo i da vidiš boljitka.Nije zajebancija.
Je si li razgovarao sa drugarom u vezi otkupa mleka.
 
Njemu je ocigledno stao burag daj mu prvo gorku so da protera da ocisti burag i creva pa onda neosaningest da pokrene burag.
 
Pozdrav ljudiimam problem sa jednim muskim teletom, staro skoro 4 meseca, nije od jutros nista jeo, i kao da ga nesto grebe u buragu, skroz je nervozan, te ustane, te legne, na jedan kraj, na drugi kraj, te sa zadnjim nogama pokusava da se po stomaku pocese, kada legne na bok, cima zadnje noge i onda ispusta gasove pa odmah ustane....
To tele ima grceve. Najcesci uzrok je zamrsljaj creva(koji nije toliko opasan), a moze biti i da je nesto progutalo sto se zavrsava fatalno. Imao sam nedavno slucaj sa dva teleta, ima u ovoj temi. U oba slucaja im je veterinar dao neku injekciju za smirivanje creva i zavrsilo se dobro. To trcanje po dvoristu koje pominjete, je vrlo moguce pomoglo da se to podsavijeno crevo vrati u pravi polozaj. Da je tele moje ja bih odmah pozvao veterinara, ne treba gubiti vreme.
 
Juce smo imali problem sa jednom kravom,stao zeludac,doslo do blagog naduna i naravno prestala i sa ishranom i sa prezivanjem.Dok lezi razvuceno jeca,sva u grcevima i bolovima.I onda se setim starog recepta,dao mi ga odavno jedan iskusan veterinar.
-pola litre jestivog ulja
-pola litre svezeg mleka
-200ml domace rakije (prepecenice)
-2 supene kasike sode bikarbone
-2 supene kasike soli
-dodati mlake vode za ukupno 3 litre tecnosti
Recept je za krave od +400kg tezine.Sve se da kravi odjednom.Pozeljno je da gladuje narednih 12 sati (ja to nisam radio),potom joj se da funta kvasca (ni to nisam dao),ali sam joj danas dao preventive radi Digestan.
Ono najbitnije,nakon dva i po do tri sata od davanja ove mesavine,krava je pocela da uzima kabastu hranu,kasnije nastavila sa prezivanjem.Doslo je i do proliva,sto je normalna pojava nakon ovog tretmana i za sada je sve u redu,mada je i dalje pomno pratimo.
Ovo je iskustvo iz prve ruke i hteo sam ovde da ga podelim sa svima vama,malo kosta (za razliku od veterinara) a radi pravu stvar.
 
Da joj se silom preko jezika i to je to.
I pivo je dobro.Ja sam imao jednu junicu koja se češče naduvavala.Kako vidi flašu počne da se raduje.Ne treba da joj silom sipaš-samo što traži još.
 
Nazad
Vrh