Bolesti i lečenje krava

Znam kako izgleda, tele se uvija, ustaje-leze, nema oslonac u zadnjim nogama. Bar sam tako vidjao. Kod ovog to nije bio slucaj, izgledalo je kao da je zdravo. Prvo sto je balegao bilo je mesavina sluzi, proliva i cvrste balege(ne preterano, normalne cvrstine). Posle je balegao normalno. Veceras je jeo, pio vode sve kako treba, ali nije balegao dok sam bio u stali, videcu ujutru sta se dalje desava. Pricao sam sa par veterinara i niko mi nije otkrio uzrok. U principu svi sumnjaju na uvuceno crevo, ali meni to ne pije vodu posto nije bilo grceva.
 
Pozdrav. Treba mi mala pomoc naime imam dve krave koje su posle telenja skoro pa prestale da jedu obrok dok kabastu hranu jedu skoro normalno. Sta moze biti problem jer se vec plasim da ne oslabe puno . Da o sam im rumidigest a jedna je dobijala i ketal po preporuci veterinara. Al sve bez sustinske razlike u apetitu
 
Pozdrav. Treba mi mala pomoc naime imam dve krave koje su posle telenja skoro pa prestale da jedu obrok dok kabastu hranu jedu skoro normalno. Sta moze biti problem jer se vec plasim da ne oslabe puno . Da o sam im rumidigest a jedna je dobijala i ketal po preporuci veterinara. Al sve bez sustinske razlike u apetitu

Kolega vrlo vjerovatno ketoza .prvi znakovi su da neće da jede smjese dok u lakšim slučajevima oće da jede mljeveni kukuruz be ikakvih dodataka.probaj da provjeriš sa ketokarticom ako je pozitivna glicerin po pola kile ujutro i naveče dva dana i još po pola kile samo jednom dnevno još tri četiri dana
 
Hvala na pomoci i ja sam na ketozu sumnjao al reko boje da pitam nego radim pogresnu terapiju. izgleda da cu ipak trebat da zovnem veterinara jer ni jedna apoteka u blizini danas ne radi
 
Glicerin imaš i u ljudskoj apoteci.moraš im osigurati brzo dostupnu energiju da bi se oporavile
 
Mogao bi ako imas jednu 10% glukozu ili 2 od 5 % u venu . Krava nakon teljenja u energetskom deficitu zbog nacina ishrane pre i posle teljenja dobro je sto seno jede ono kravi omogucava odgovarujuci odnos korisnih kiselina u buragu .Ova krava je najverovatnije subklinickoj ketozi .
 
Zvao sam veterinara bilo mi brze tako nego da sad tokom praznika trazim otvorene apoteke.
Dijagnoza je blaga ketoza dobile su inekcije plus litru ketala .
 
Moze i glicerin jer se on buragu konvertuje u propionsku kiselinu koja vazna za odrzavanje pH buraga .

- - - - - - - - - -

Gliceerin daje se preko usta ,nisam davao ali sam citao da moze.
 
Jednoj kravi na zadnoj nozi jedno 15 cm iznad kolena pojavio se otok dal se udarila ili nesto slicno ,malo se bila oslanjala na nju ,a sad sve manje ,mislio sam proce ,kad ono sve gore sad jedva ceka da legne,mazo sam rakijom al slaba vajda jel imo neko slican problem i skim ga resio,da naglasim nije gnojni.
 
Kolega mims kažete glukoza a ne glicerin ha ha vi izgleda mislite da sam ja siso peraicu umjesto mame.
kolega steva44 namažite otok roborans ili inhitol kamfor masti (crna mast)ako ima neku gnojnu upalu mast će je izvući van

- - - - - - - - - -

evo za kolegu mimsa http://www.schaumann.hr/proizvod-vise/tirsana-bsk-109

- - - - - - - - - -

jedan od primjera
 
Kolega mims kažete glukoza a ne glicerin ha ha vi izgleda mislite da sam ja siso peraicu umjesto mame.
kolega steva44 namažite otok roborans ili inhitol kamfor masti (crna mast)ako ima neku gnojnu upalu mast će je izvući van


- - - - - - - - - -

evo za kolegu mimsa http://www.schaumann.hr/proizvod-vise/tirsana-bsk-109

- - - - - - - - - -

jedan od primjera

To je izgleda dobra stvar.Nisam se dosad susretao sa tim.Koja mu je cena.
Kod nas ima Bum-tonik.ukusa kao jabukovo sirće i daje se 2 nedelje pre teljenja i do utvrđene steonosti.
 
U lečenju ketoze koriste se 10%, 20%, 40% ili 50% rastvori glukoze. Vodeni 50% rastvori glukoze daju se intravenski 1 do 2 puta dnevno u količini od 200 do 500 ml dok ne dođe do oporavka životinje. Nedostatak hipertoničnog rastvora glukoze je što se brzo izlučuje iz organizma. 50% rastvori glukoze mogu se razrediti sa fiziološkim rastvorom i davati u manjim koncetracijama.

Pored glukoze peroralno se daju glukoplastične materije: glicerin, natrijum-propionat i propilen glikol. Glicerin se daje u dozi 60-500 g peroralno u toku 4 do 7 dana. Propilen glikol (ketal) se daje peroralno u količini od 250 do 400 g dva puta dnevno tokom 4 do 5 dana. Natrijum-propionat u količini od 100g dnevno daje se tokom nekoliko dana. Hloralhidrat se daje 15 do 25g peroralno jedanput dnevno u toku nekoliko dana. Za održavanje glikemije pokazala se veća efikasnost glicerina u odnosu na propilen glikol.

U terapiji se upotrebljavaju i kortikosteroidi i ACTH. Ovi hormoni stimulišu glukoneogenezu, povećavaju glikemiju i sintezu glikogena i usporavaju korišćenje glukoze u perifernim tkivima. Od kortikosteroida u terapiji ketoze se koriste kortizon, hidrokortizon i njegovi derivati (dexametazon, prednizon, prednizolon, fluorohidrokortizon i dr.). Kortizon se daje u dozi od 1 do 1.5 g, dexametazon 5 do 20 mg, prednizon i prednizolon u dozi od 100 do 400 mg i svi se daju parenteralno tj.intramuskularno.

Evo terapije ....... Moze sve od navedenog tacno da moze glicerin jer on glukoplasticna supstanca tj on se u jetri i buragu razlaze odnosno konvertuje u Glukozu koja je neophodna da podigne pH krvi ..................


 
Jest kolega milan 992 koristi se i jedno i drugo i vrlo dobro znam razliku glukoze i glicerina tako da mi kolega mims ne mora objašnjavati .A kolega mims da je pročitao taj ozbiljniji članak video bi da je naveden i glicerin kao sredstvo za suzbijanje ketoze.glicerin upotrebljen na vrijeme rješava ketozu bez problema i to je jeftino i učinkovito rješenje.
 
ljudi imam veliki problem, mleko mi je kiselo u kravu cim pomuzem ima jedno 4 krava koje je kiselo, i kazu mi da moram nositi u institut da vide od cega se kiseli .pa da mi kazu sa kojim lekovima da ih lecim.strasno !!!!!!!!! dok se nije uvezlo mleko islo je sve sad nemoze.
 
Pozdrav drugari.Ne znam bas da li je ovo pravo mesto za moje pitanje,ali se nadam da nisam pogresio.
Dakle,krava mog dede nedelju dana pre teljenja je imala problem tako sto su joj odjednom otekle vime,zapravo samo desna strana.On je tu kravu kupio prosle godine i kad se to desilo predhodni vlasnik mu je rekao da je i kod njega imala taj problem,ali da je za par dana proslo samo od sebe.Deda nije odmah reagovao,a kad je vec dosla pred teljenje on je pozvao veterinara,ovaj udario 3-4 injekcije i reko kao u fazonu da ce za dan,dva da bude kao nova.Otelila se lepo,bez ikakvih problema i prihvatila tele,medjutim otok na toj desnoj strani vimena nije se splasnjavao_Opet zvali veterinara,on valjda ni sam nema pojma sta je.Juce ujutru primetili da je krava jako tesko ustala,posle podne joj sve izbijala pena na usta i na zalost su morali hitno da je daju na klanicu.Niko naravno nema pojma sta je u pitanju,pa eto da vas pitam jel neko mozda zna o cemu se tu radi i sta je zapravo uzrok svega toga?
 
Najverovatnije se radi o jakoj upali viimena, u ovom slučaju ne lečenoj akutnoj upali vimena koja je narušila čitavo zdravlje životinje i da je niste zaklali pitanje je šta bi bilo, tj prognoza po iznetom je vrlo loša. Nisu tako česte takve upale, ali umeju da budu vrlo opasne, da dovedu do uništavanja žlezdanog tkiva, gubljenja funkcije četvrti pa i do uginuća životinje. pogotovu je opasan mastitis izazvan sa bakterijama iz soja E. colli. Tu je ključ bila hitna intervencija, kod mastitisa se nikad ne prepušta stvar slučaju, bilo kakva terapija, nikako da se čeka.
 
Nazad
Vrh