Bolesti i lečenje krava

Kod jedne mi se krave povećale somatske ćelije,prošli mjesec imala je 385 000,a ovaj 675 000što me izbacuje iz ekstra klase,šta bi joj bilo najbolje za liječenje?Imala je i prošle godine pa sam joj davao injektore, ali sam je brzo zasušio.A sad joj je tek 4 mjesec kako se otelila. 10 dan po oteljaju sam joj dao injektore imala je malo upale ali posle je bilo sve ok.
 
To je vec subklinicki mastitis preko 400000 vidi izmuzaj bolje povedi racuna o higijeni vimena ,moze da se sredi bez antibiotika.Bolje nemoj dva tri dana sipati mleko od te krave ako znas da je ta .
 
Aj da pitam i ja nesto. Imam da kazem problem(nedoumicu). Krave juce ujutru trazila kada sam otisao na muzu, ceo dan je skakala i uvece oko pola devet osemenjena. To je sve okej, ali ona i dalje skace e to mi nije jasno. da napomenem ona je semenjena bila pre 24 dana. Voleo bih da me neko posavetuje i objasni, zelen sam u ovome i zelim da naucim od starijih kolega nesto. Hvala unapred :D
 
Slažem se sa kolegom Milanom i ne bi bilo loše osemeniti je i jutros, 12 h nakon prvog. Skoro sam imao slučaj kod odgajivača da je krava bila u estrusu 3 dana, preko 70 sati, osemnjena je 3 puta ( svaki dan po jednom) i na veliko naše čuđenje je ostala steona.
 
Imam problem sa jednim bikom oko 400 kg,proliv,pomalo kasljucne,malo brze dise,temperatura 39.5,slabo jede,samo malo sena.Dobio je malo deteline koja je bila blago upaljena,moze li biti od toga?ili od lose slame,kad je rastresam gadna prasina se podize?
 
nije od toga virus neki hara evo i kod mene isti simptomi tek poslije 4 dana vetofloka i jedan dan trimetosula situacija je bolja .proljev je stao prvi dan a temperatura tek četvrti pala na normalu
 
To je verovatno virus, proći ce.. Kokaj ti njemu neki antibiotik i analgin da mu smanji temperaturu, dok god ima povišenu temperaturu nece da jede. Ja sam imao u dva naleta, jedan pracen krvavim prolivom, a posle mesec dana drugi pracen visokom temperaturom i kasljem.. Proslo... Jedino mi zao malo bacenog mleka...
 
slično i kod mene enrocin i trimetosul za krvavi proljev.proljev odmah stao a temperatura tek 5 dan
 
imam problem sa junicom koja sada 29.6 puni godinu dana,juce sam primetio malo mleka ispod nje a to se ponovilo tokom celog dana i jutros.nije u dodir sa drugim junicama da bih sumnjau da je neka sise a sama nemoze da se dohvati.koji je razlog toliko ranom pustanju mleka i dali takvo grlo treba cuvati i osemenjavati.
 
To je upitanju neki hormonski poremecaj prevelika koncetracija prolaktina ,kad vec sa godinu luci mleka sto rizicno ako pusta sama moze doci mastitisa .Prvi put cujem evo da junica sa godinu dana luci mleko .Nadam se da ce neko ukljuciti da kaze nesto ovo me vise . Ako bude ovako pustala mleko bolje je prodas .
 
i ja isto prvi put to cujem, ja imam problem sa mojom junicom nece da ostane steona,dva puta osemenjena,jedan put pustan bik i nista i sad zadnji put pustan bik dvokratno i sta joj da bog!
 
da je prodam isto mi je savetovao jedan farmer a veterinar mi kaze da je to samo hormonski poremecaj i nece biti nikakvih problema dalje
 
Prati u narednom periodu ako prekine da pusta mleko osemenis je a i steta gajio si i sad je prodas ,lako je prodati.

- - - - - - - - - -

Mare Junicu treba da vetrinar pregleda jajnike da vidi kakvi da li nema cista ili da li misu sitni atroficni
 
evo jutros ponovo se irmuzla i pocela da pusta vime,neznam dali nije neka upala ili neka bakterija,junica nema nikakvih problema.
 
upravo završena operacija dislokacije(,prvi put sam ja bio asistent) i zasad izgleda uspješno.
 
Imam problem sa kravom koja je steona punih 6 mjeseci, javio nam se problem da krava konstanto gubi kilazu, ne naglo, al primijeti se da je vremenom sve mrsavija. Drugo joj je tele, na dobroj su ispasi, (bijela i crvena djetelina) al konstanto gubi masu. Zna li neko, zbog cega se ovo desava ?
 
Nazad
Vrh