Bolesti i lečenje krava

Krava je normalno trazila, ali se poremetila. :( Danas sam joj kupio sargarepu, ali nece da je jede.... :( Veterinar mi je dobar pre toga mi 10 za redom ostalo steono iz prvog i na vreme a ova me malo iznervirala... Probacu sa sargarepom da je usitnim i da je zamesan sa koncentratom i silazom.... Veterinar mi je rekao da neki covek tako radi i da nema problema sa sterelitetom... Probacu pa cu da vas obavestim o rezultatu.. Hvala na savetima. :D
 
Dati joj neki preprat sa karotenom (provitamin vitamina A, najviše ga ima u šargarepi i dobrom senu lucerke a pogotovu u zelenoj), čak i AD3E će uraditi posao. 20 ml na dva mesta, i ako treba ponoviti za 10-20 dana, ako nema cisti jajnici će profunkcionisati. Ne bih žurio sa hormonima, sa njima treba biti oprezan.
koliko bi trebalo davati ove sargarepe kravi da bi bolje razvila jajnike i da bi bolje radili?
 
pozrav svim.
Koliko traje proliv kod junadi posto mi je ovo prva tura od 9 bikova i nisam imamo iskustva sa prolivima evo mog slucaj .Moji su od 400 kg , davao sam enrocin tri dana punu dozu jednome biku od njih devetoro kome je gola voda isla pre cetiri dana danas vidim malo mu se zgusnuo izmet ali opet retko , sad vidim da su i ostali nesto poceli redje da balegaju pa neznam da pocnem svima terapiju ili da cekam jos dan dva jer sam ih bacio na djetu sa senom . stavljam im stavolja u vodu .sode bikarbone da smanjim kiselost stirak sam stavljao u cistu prekrupu pa sam i to ukinuo . sada im samo dajem dve vrste sena otavu i slatinsko seno .

Od lekova ,raspolazem sa enrocin,oksitetraciklin.amoksiciklin ,norodin24 i satopenom .
 
skuvaj laneno sjeme i daj im da piju ,jeftino a djelotvorno.za jednog bika skuvaš 0,5 kg sjemena u 5 l vode ostaviš da se ohladi do 40 c i procjediš kroz gazu sipaš u kantu od jupola i dopuniš vodom i daš da pije.vidjećeš kako će se preporoditi, ne moraš da daješ svima samo najgorim slučajevima uz antibiotik
 
Treba tu ustanoviti razlog takvog proliva,ipak to nisu mala telad pa da su osetljiva.Od antibiotika rezultat sigurno daje tilozin u kolicini od 1 kubik na 10 kg telesne mase.tako sam ja davao teletu koje je imalo vodu od proliva po savetu Milosa D.T.
 
pozrav svim.
Koliko traje proliv kod junadi posto mi je ovo prva tura od 9 bikova i nisam imamo iskustva sa prolivima evo mog slucaj .Moji su od 400 kg , davao sam enrocin tri dana punu dozu jednome biku od njih devetoro kome je gola voda isla pre cetiri dana danas vidim malo mu se zgusnuo izmet ali opet retko , sad vidim da su i ostali nesto poceli redje da balegaju pa neznam da pocnem svima terapiju ili da cekam jos dan dva jer sam ih bacio na djetu sa senom . stavljam im stavolja u vodu .sode bikarbone da smanjim kiselost stirak sam stavljao u cistu prekrupu pa sam i to ukinuo . sada im samo dajem dve vrste sena otavu i slatinsko seno .
Od lekova ,raspolazem sa enrocin,oksitetraciklin.amoksiciklin ,norodin24 i satopenom .
Jesi li merio temperaturu?
Ne može samo enrocin,moraš tu dodati i penstrep i npr. neonalgin, ako ti ne reaguju na enrocin pređi na tylovet naravno uz ona dva
redukuj hranu...
 
pozrav svim.
Koliko traje proliv kod junadi posto mi je ovo prva tura od 9 bikova i nisam imamo iskustva sa prolivima evo mog slucaj .Moji su od 400 kg , davao sam enrocin tri dana punu dozu jednome biku od njih devetoro kome je gola voda isla pre cetiri dana danas vidim malo mu se zgusnuo izmet ali opet retko , sad vidim da su i ostali nesto poceli redje da balegaju pa neznam da pocnem svima terapiju ili da cekam jos dan dva jer sam ih bacio na djetu sa senom . stavljam im stavolja u vodu .sode bikarbone da smanjim kiselost stirak sam stavljao u cistu prekrupu pa sam i to ukinuo . sada im samo dajem dve vrste sena otavu i slatinsko seno .

Od lekova ,raspolazem sa enrocin,oksitetraciklin.amoksiciklin ,norodin24 i satopenom .

Ocigledno da ih uhvatio BVD virus , od lekova shotapen,norodin 24 i kad bio ima neonalgina .Kod dugog proliva moze doci do dehidratacije ,trebala bi infuzija .
Enrocin injekcino davao ?
 
Danas malo bolja slika od jutros se stanje OK.Ali i dalje su na djeti sa senom
i u vodi stavolj i soda bikarbona. popodne cu im dati malo prekrupe sa ,ma mekinja , stirka i malo mlevenig cumura.
Strasno kalirali sigurno po 20 kg
 
Ja bi ih jos koji dan drzao na djeti.Ako ima potrebe,da bi se sprecila dehidracija pojiti ih sa rastvorom kuhinjske soli u vodi,ide jedna kasika na litar vode,moze par puta dnevno po litra da se da,jer je pri prolivu jako izlucuje natrijum iz organizma.
 
Ja ih koristim i jako sam zadovoljan njima,kod jako mlecnih grla nema problema sa zasusenjem i ako imas problema sa mastitisom koristi ih i u sledecoj laktaciji se 99% nece pojaviti mastitis............
 
Da li praktikujete ubacivanje injekcija za zasušenje i koliko košta to zadovoljstvo.

Svaku kravu zasusujem i ubacivam Bovaclox injektore.Vrlo korisna stvar.

- - - - - - - - - -

Kako se zovu ti injektori? Ja kad sam trazio to za zasusivanje, a doktori mi se samo podsmevali, tako da sam odustao od toga. Sada lecim jednu i bacam mleko.. Jbg..

Od injektora ima da se nabavi Bovaclox i Drycloxa kel injektori.

- - - - - - - - - -

Meni ih donosi drugar veterinar i neznam kako se zovu.Pitacu ga ujutru pa cu napisati...............

Ja placam ijnektore npr Bovaclox 160 din kom, Drycloxa kel 130 din.
 
imam problema sa jednom junicom ,nista nece da jede vec dva dana i uopste ne preziva i neje baljegala,nema temperaturu davao sam joj neosagens i laneno seme , ali se nista ne desava .?
 
Danas kupio Bovaclox - 220 din.Večeras ubacujem.

Igo-da nije nešto progutala.Obavezno se konsultuj sa veterinarom.
 
Nazad
Vrh