Bolesti i lečenje krava

Pozdrav svima, imam problem sa junicom, stara je godinu dana i jedan mesec. Počela je poslednjih nekoiliko dana da liže svoju balegu. Da li se neko susretao sa ovakvim problemom? Nameravam da zovem veterinara, u svakom slučaju. Hvala unapred.

Ja sam imao slican ,lize jasle kao sumanuta ....To je najverovatnije zbog deficita vitamina i minerala .Uzmi uvece i ujutro po kasiku prefoskala ubacivaj u koncetrovani deo obroka , uz to moze Promotor u vodu 1ml na 50 kg tm a na kraju mozes dati vitamine injekciono ADE3
 
Kravu osemenjavao 5x.danas opet traži.Zadnji put dobila injek. za prekid gonjenja.Da li ima još neka opcija sem kantara a da je ja ne znam.Krava se 2x telila (zadnji put blizance) i ne bih da je škartiram.Ima li neko slična iskustva.
 
To su te ubedili veterinari da bi ti odrali kozu, pusti bika i ako ne uspe nemoj vise nista da pokusavas , moze sa desiti da bik nece da skace vec samo da je onjusi i preturi njusku onda je siguran znak da nesto nije u redu sa njom .
 
A da li je neko od iskusnijih veterinara pregladao,kako bi znao u kakvom je stanju materica kao i jajnici.Ovo za bika ima i te kako smisla.Imam licna iskustva sa tim,pozitivna.Ali samo u slucaju ako nije neki ozbiljniji problem sa reproduktivnim organima.Zato i pitam kako stoji sa istim.
 
Veterinar je korektan i duži niz godina radi kod mene.Zadnja 3 puta je tražila: 23-i.16 j sad 18-i dan.
 
Kravu osemenjavao 5x.danas opet traži.Zadnji put dobila injek. za prekid gonjenja.Da li ima još neka opcija sem kantara a da je ja ne znam.Krava se 2x telila (zadnji put blizance) i ne bih da je škartiram.Ima li neko slična iskustva.

Imao sam slucaj da semenim kravu po 8 puta ,i ostane steona .Moze biti da je doslo do hormonskog disbalansa odnos FSH i LH .Jel su pregledani jajnici u kakvom stanju ? Ja sam hormonski nekoliko puta sve sihroniyovao estrus dok nije ostala i na kraju pobacila tele sa 5 meseci.
 
Jajnici su u redu ali izgleda da hormoni divljaju.rešili da sačekamo sledeće gonjenje pa ako bude 18 dan biće valjda dobro.
 
Ako je krava zdrava, možda je problem u produženom estrusu, kasnom pucanju Grafova folikula i oslobađanja jajne stanice.
Mi praktikujemo osjemenjivanje nakon 12 sati i više od prvih uočenih znakova gonjenja. Ponekad veterinar dođe i dvaput, osjemeni uveče i opet ujutro ako misli da je potrebno i tada obično zna biti uspješno.
 
Ako je krava zdrava, možda je problem u produženom estrusu, kasnom pucanju Grafova folikula i oslobađanja jajne stanice.
Mi praktikujemo osjemenjivanje nakon 12 sati i više od prvih uočenih znakova gonjenja. Ponekad veterinar dođe i dvaput, osjemeni uveče i opet ujutro ako misli da je potrebno i tada obično zna biti uspješno.
Zadnji put je dobila injekciju za prekid gonjenja i opet ćorak.
 
E pa zato pustis kod bika i on tacno oseti kad treba da obavi posao i ne lupas glavu ni ti ni vet i kad ostane steona a vi mu cestitate.
 
E ljudi treba mi jedna pomoc ili savet. Imam kravu prvotelku otelila se pre tri meseca i imam problem sa njom jer ne trazi. Trazila je pedeseti dan od teljenja ali je nisam semenio, a kasnije nije ponovila ciklus. Veterinar pregledao kaze ima lenju matericu a drugi put kad je pregledao imala lose jajnike. Sta treba joj dati da bi se normalizovala. Veterinar mi predlozio sargarepu. Kazi te mi nesto proverno iz iskustva. Hvala unapred....
 
Mare dati inekciju nije problem, trazice ona al nece ostati stevana,mada za normalizaciju jajnika sa sargarepom prvi put cujem ,sto neprobati.
 
Dati joj neki preprat sa karotenom (provitamin vitamina A, najviše ga ima u šargarepi i dobrom senu lucerke a pogotovu u zelenoj), čak i AD3E će uraditi posao. 20 ml na dva mesta, i ako treba ponoviti za 10-20 dana, ako nema cisti jajnici će profunkcionisati. Ne bih žurio sa hormonima, sa njima treba biti oprezan.
 
Nazad
Vrh