Bolesti i lečenje krava

Meni se pre 2 dana otelila krava sa slicnim simptomima kod teleta.Doslo mi da ga oteram u pm,jedva dobi volju za sisanjem.Totalno mucna stvar da se macujes sa takvom zivotinjom.
 
Imali smo takav slucaj, pre skoro 20 godina. Jos sam bio mali, ali sam zapamtio kako baba gura neku ogromnu kasiku teletu u usta i sipa mu u grlo. Veterinar je rekao da ce uginuti do sutra posto sa njim "nesto nije uredu". Posto je prezivelo tri dana bez kolostruma i mleka uopste, resili su nesto da preduzmu. Onda je pocelo to zaranjivanje. Posle 15-ak dana tele je pocelo samostalno da pije, nikada nije htelo da sisa ni kravu, ni na cuclu. Ostavljeno je za priplod, kod nas u stali se telila 8 puta. Prodata je zadnja kad smo resili da prekinemo da se bavimo mlecnim govedarstvom. Bila je za nas kraj vrhunska krava koja je u spicu laktacije dostizala po 35-36l mleka( takvih simentalki nije ni bilo). Nije ni zakrzljala jednom recju nista joj nije falilo. Ne treba nikada gubiti nadu, niti se nervirati, sve to na kraju moze da bude i dobro.
 
Krava inace visokomlecna oko 28 litara mleka dnevno, za vreme laktacije skoro uvek ima proliv i strasno smrsa sto zbog mleka sto zbog proliva, kada se laktacija zavrsi proliv nestane, sta moze da bude i sta joj to izaziva proliv u laktaciji?
 
http://www.dodaj.rs/f/41/4n/Y2UrRZv/dscn2449.jpg[/img
Јучен је ветеринар оперисао једну краву која је пети месец стеоности, извадио је две жице ова већа је око 5 цм један лимчић мало сите ,пар каменчића,ето то је било у таложнику бурага. Дошло је до упале две четврти вимена, три дана је давана терапија антибиотицима упала се није смиривала, посумњано на метал ,детектор за метал није слагао видите и сами. ако говече има метал у себи то ће се одразити на виме или на зглобове, прошлу краву сам дао на клање имала је метал ато се одражавало на зглобове-упала, кајем се што је нисам оперисао. Ове балирке накупе свега и свачега.
 
Поздрав свима !
Многима ће бити смешно ово питање,али покушаћу:
Да ли је истина да је перо од кокошке(или друге живине) веома опасно ако га случајно прогута крава ?
Има ли неко искуства са таквим случајем,или је чуо за тако нешто ?
Хвала :osmeh:
 
@zhizhak
Kolega,koliko se da videti na slici,ova telad borave u vrlo losim higijenskim uslovima.Pisaca i izmet ih izjedaju,amonijak deluje vrlo agresivno prema svemu u sta dodje u kontakt.Ovo je samo moje subjektivno zapazanje,javice se jos neko.Ali u svakom slucaju,daj im suve prostirke.
 
kolega ilić je u pravu ,loši uslovi držanja su doveli do toga da telad dobiju lišajeve .rješenje:temeljno čišćenje i raskuživanje prostora a telad prebrisati oboljela mjesta sirćetom i poslije toga mazati svinjskom mašću
 
Hvala vam kolege na brzom odgovoru, iskreno govoreci, malo smo u deficitu sa slamom, a i slikano iz te perspektive sa 16MP mozda je aparat malo to nedosledno prikazao, ovako to inace izgleda iz druge perspektive http://imageshack.com/a/img823/7009/1hnq.jpg sto priznacete, nisu bas katastrofalni higijenski uslovi, ako su lisajevi, verujem da je to dugorocan proces istrebljivanja ali cemo odatle krenuti? Da li su prelazni?
 
a šta ti govori to da premažeš sirćetom .sirće je dezinficijens i dijelom djeluje na parazite pa vidi šta ti to govori
 
Krava inace visokomlecna oko 28 litara mleka dnevno, za vreme laktacije skoro uvek ima proliv i strasno smrsa sto zbog mleka sto zbog proliva, kada se laktacija zavrsi proliv nestane, sta moze da bude i sta joj to izaziva proliv u laktaciji?
Nisam pratio ovu temu ali mi je ovo zanimljiv slucaj.Moze biti dve stvari.
1.Dizbalans u ishrani.Odnos proteina mora biti pravilan prema energiji.Velika kolicina energije redovno dovodi do retke balege a velika kolicina proteina do previse suve.Posto su proteini skupi skoro niko da nema visak proteina u hrani.Moze biti da se daje previse zitarica,narocito psenica ume da izazove probavu,ili kukuruz koji ima puno energije i ako je jos silaza onda je to resena stvar.
2. Pojedine krave imaju tu anomaliju da im je uvek retka balega i tu se ne moze nista.
Dakle treba obratiti paznju na ishranu i elemente ishrane.
 
Vrlo verovatno da dlaku gube od amonijaka kad leze u mokrom stalno. Sad da li su lisajevi vec neka gljivicna infekcia to vec nisam siguran. Teladima trebalo bi dati vitamine i ivermektin ,jer sam imao jedan put slucaj tele pocelo da gubi dlaku i dao mu nakon toga mesta gde bilo bez dlaka dlaka pocela da raste.
 
Pozdrav kolege,
imam problem sa par teladi, naime, vec neko vreme imaju pristno ovo na nogama, stari su u proseku 2 meseca, bili su u boksovima dok su sisali, i onda je pocelo da im se pojavljuje, sada su svi zajedno ali ih ovo ne prolazi. Molio bih ako neko zna ili je imao iskustva da mi kaze terapiju. Unapred hvala.

jel imaju to jos negde po telu?jel to lici na ovohttp://oi43.tinypic.com/2vj4uac.jpg?
Ovo na slici je moje tele,higijenski uslovi su bili super,cista slama svaki dan i sve po p.s.ali ipak mu je otpala dlaka,davao sam ivermektin nije pomagao,problem je resilo kupanje neostomosanom,to je ampula kojom se kupaju psi,sve parazite ubija i kupanje se ponavlja kroz 10 dana.Kad sam na mesto ovog teleta zavezao druga dva i oni isto ovo zakace,i isto resim kupanjem.Pretpostavljam da je ili suga ili vasi.kod tebe obavezno pored kupanja teladi i prskanje objekta.Neostomosan ide na litru vode,tako je bar za pse,ja sam za telad rastvarao u 2 do 3 litre.
 
Sava

E ovako bas kod mene tele je imalo mesta i na grudima ,i dao sam ivermektin i ADE3. I pocela je dlaka da raste,opet je i do teleta.
 
Nazad
Vrh