Bolesti i lečenje krava

p5060546.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
Evo slike junice kojoj je nekako sam otpao rog koji je kasnije opet izrastao_Otpasce sigurno cim se vidim totalno "iskrutio",samo je pitaje dana,samo ce je to svaki dan iritirati tako da je najbolje da ti to nekako uklonis.
 
Natopi ga malo sa vrucom vodom i skini joj ga sam sa uvrcanjem.posle namazi sa cink vitaminskom masti,to su ranije radili trgovci kravama da ih podmlade za prodaju.Mada po izgledu da ce otpasti sam.posle samo namazi nije nikakav problem meni se desavalo x puta.
 
e ovako novi problemi sa kravama. Izvedem kravu na pasu i posle izvesnog vremena 1-2 h  krava legne i kad pridjem kod nje kad ustaje vidi se da tesko ustaje. dali je moguce da je do papaka. naime papci joj nisu veliki ali sam pogledao i vidio da nisu ravni tj onaj sloj oko je izbaceniji a unutra je kao rupa . dali treba to da se poravnja ili je to normalno ?
 
Ne mora da znaci da je do papaka,ali brate sredi to obavezno.Imamo grla kojima jednom godisnje cistimo papke i to bude u redu,ali imamo i takva koja moramo da cistimo dva puta u toku godine.U svakom slucaju problem sa papcima moze da prouzrokuje niz drugih problema,tako da je redovno sredjivanje istih od visestrukog znacaja.
 
to što opisuješ kao rupa u sredinu papka moguće da je kao skapano na travu prilikom hoda očisti se i kao otvori to mesto pa postane kao sveza rana a može i zulj da ima na papak
 
Ako imas nekog ko obradjuje papke zovi ga obavezno.Ne vidi se bas najbolje zbog svetla,ali ove papke treba srediti.Imao sam slucajeva da krava tesko ustaje,papci na prvi pogled u redu a kada krene majstor da radi otkrijemo skriveni zulj ili kakav drugi problem.Znaci,prvo sredi papke,pa ces videti da li je do njih ili sta drugo.
 
Dok se ne skine neki sloj nista se tu ne moze videti korisno,ovako sad preko slike bas nista a uzivo tek kad se malo skine pa da se vidi sta dalje.
 
ljudi sta vam nije jasno na ovu sliku papak skapuje od amonijak krava mu non stop stoji u mokro i palac gdemuje isto i da obradi sve to mora da bude suvo gde stoji to kad bude majstor skidao ima da se skida ko sir meko
 
Mislio sam da se nevidi neki cir ili pukotina,posto je rekao da mu hramlje,tj tesko ustaje.Inace papci su katastrofa i pod hitno se moraju cistiti.
 
pozdrav zvoncica3,vidim da imas iskustva sa ovim,pa da te pitam krava mi u desne 2 sise ima vise mljeka nego u lijeve a pogotovo u zadnjoj desnoj troduplo vise pa joj je vime onako nekrivo tj jedna strana veca,vjerovatno je imala upalu za koju nismo znali.e sad me zanima dali ce se nakon teljenja vratiti sve normalno i dali bi trebala davati neke inekcije kad zasusi,inace je mlada 3tele i mirna pa bi mi bilo zao da je moram mjenjati....hvala
 
pozdrav zvoncica3,vidim da imas iskustva sa ovim,pa da te pitam krava mi u desne 2 sise ima vise mljeka nego u lijeve a pogotovo u zadnjoj desnoj troduplo vise pa joj je vime onako nekrivo tj jedna strana veca,vjerovatno je imala upalu za koju nismo znali.e sad me zanima dali ce se nakon teljenja vratiti sve normalno i dali bi trebala davati neke inekcije kad zasusi,inace je mlada 3tele i mirna pa bi mi bilo zao da je moram mjenjati....hvala

Pozdrav i tebi, problem očito postoji i teško je sad pametovati zbog čega je to tako...možda je imala upalu, ili je tokom zasušenja bilo nekih problema. Pokušaj prekontrolirati te četvrti vimena, ako ima reakcije pokušaj liječiti. Kod mene je najbolji efekat kod tih latentnih mastitisa bio kombinacija Klavuxil injektora, obično 3-4 komada u sisu i paralelnno s tim inekcije Sustrapena. Ako nema mastitisa, pokušaj kravu kad ćeš je zasušivati, zasušiti injektorima za zasušenje, neće joj štetiti, mogu joj samo pomoći. Najprije je svedi na malu količinu mlijeka, a tek onda stavi injektore za zasušenje. Pazi da je pravovremeno zasušiš, sa 7 mjeseci. Vidjet ćeš šta će se događati u narednoj laktaciji... nema tu garancije, može se popraviti, a i ne mora. Ja bih joj dala još jednu šansu, mlada je krava, a i ti i ja znamo kako je do dobre krave teško doći. Želim ti da sve prođe dobro, krava je živo biće, nema tu pravila...
 
Ako je ta krava imala upalu tokom ove laktacije i ako upala nije trajala predugo u sledecoj laktaciji ce povratiti mleko sa min. 10%manje mleka a mozda i 20%.Ako je bilo upale ranije onda vec zato i nema mleka dovoljno.
Zvoncica ti cini mi se ne rece sta bi sa onom kravom sto se sumnjalo na peritonit?
 
Krava se izvukla, ali bilo je gusto...srećom, dobro je reagirala na terapiju. Sad se već prilično oporavila, sasvim vratila mlijeko...hvala što pitaš.
 
Simentalka sa prolapsusom oteljena pre tri dana ,tesko teljenje,napukla materica,izgubila dosta krvi,nema balege uopste jos uvek,danas dobila temperaturu,malo jede,ovako izgleda vesela.Data joj gorka so danas i antibiotici zbog temperature,takodje dat ketal juce i danas mada nema ketozu......

Jos uvek nema balege mada ima napone da balega,sta ciniti dalje...........

Slika od veceras

3210-004.jpg
 
Poslednja izmena:
Zeznuta stvar.Verovatno se nije dobro otvorila pa je pukao i cerviks i delom materica.Trebalo je to ustanoviti.Sta znam.Trebalo joj je odmah dati nekoliko litara ketoze i fizioloskog rastvora.Antibiotici naravno.Sad je i burag stao a kada ne radi 12h onda hrana se debelo ukiseli i malo teze se pokrene kasnije.Moras joj nesto dati za rad buraga i vidi ima li temperaturu i kolika je.Jeste li nesto radili oko materice?
 
Nazad
Vrh