Bitcoin [sta je to i kako radi]

Kada se okonca takozvano "rudarenje" i dalje ce po planu biti potrebna ista racunarska oprema da omoguci postojanje i funkciju Bitcoin-a i svake druge kriptovalute.
"Rudarenjem" se zapravo omogucava funkcionisanje sistema kriptovalute. Ono nije nista drugo nego verifikacija, administracija i obrada podataka vezanih za obavljene transakcije. Ulazu se sredstva u hardver i trosak elektricne energije, a kao nagrada po definisanom obrascu sledi suma u novoemitovanom iznosu kriptovalute. Na taj nacin se zapravo vrsi emisija nove kolicine elektronskog novca do definisanog maksimuma. Kada se taj nivo dosegne, jedina promena ce biti ta sto nagrada nece biti isplacivana putem nove emisije, vec kroz naknade za transakcije kao u regularnom platnom sistemu. Verovatno ce i sama hardverska usluga dobiti drugo ime posto se jel vise nece "kopati" novi novcici, vec ce za to biti isplacivana naknada u postojecem novcu. Naravno ako sistem opstane i prezivi do tog vremena posto se plasim da ce ga vlasti mnogih drzava na kraju zabraniti.
Sto se tice deviznih doznaka iz inostranstva, svaka od njih podleze naplati poreza. Sam primalac sredstava je u obavezi prijave. Doznaka ovim povodom se tretira kao kupoprodaja. Postoji razlika da li je osoba zaposlena, nezaposlena, ali je grubo iznos poreza oko 30 procenata dospelog iznosa. Na takvu situaciju nailazi svako ko u ovoj zemlji pokusa da trguje nesto putem interneta, odnosno kome stize uplata iz inostranstva po osnovu neke prodaje, usluge, rada na daljinu. Pomenuti Freelance-ri.. Recimo kad putem PayPal naloga dobija uplatu.
 
Hoćeš da kažeš da ja kao freelancer developer naplatim nekome iz Švedske 1000e i prilikom prebacivanja sa pp naloga na moj račun država meni naplati 30%, odnosno 300e? Ili ja nisam dobro razumeo?
 
Pitao sam ga još pre nekog vremena o tome i rekao je da NBS "nema stav" još uvek, u fazonu je niti prihvata niti ne prihvata... (šta god da im to značilo) U fazonu je da tamo postoje neki ljudi koji bi trebalo da se pozabave time, ali ih prosto ne interesuje...

Ali NBS ima stav po tom pitanju, u linku koji sam postavio se jasno može pročitati njihov zvaničan stav o kriptovalutama. Drugi stav po tom pitanju nisu izneli ili ga nisu dali zvanično na sajt...
 
Znači ako legne na račun 300.000 dolara, 30% porez+provizija menjačnice+provizija banke, legalno ostane 200.000 dolara. Tako legalno.
A ko neće, onda po kafićima ispijanje kafa i sitni transferi, pa ostane tih 100.000 i možda i čir na želucu od silnih kafa.

Ono prvo nije loše za dilere drogom. Oprali su pare.
 
Dok ne dobijem informacije iz poreske, nemojte pričati o nekim stvarima o kojima niste 100% sigurni...
 
@Proximus
Na zalost po mojim saznanjima tako stoje stvari.
Kao i mnogo toga u nas, vrlo je verovatno da takva uplata, pogotovo manji iznos nece biti "primeceni" zbog zastarelosti sistema, ali zakonski postoji takva obaveza.
Ima na tu temu dosta diskusije po net-u, a zakljucak je takav kakav je.
 
Ma nas ne zanimaju diskusije nego prave informacije. ;) A kad dođem do njih postaviću ih ovde.
 
Ne bih navodio da nisu u pitanju prave informacije.
Koga zanima može se informisati na linkovima ispod.
Kod nas je sve tako kako je, pa se sigurno može provući..
I ja lično mislim da mnoge stvari u našem sistemu nisu u redu,
pa i ova. Zašto je tako treba svi da se zamislimo.


http://www.milic.rs/blog/it-pravo/1...a-da-li-se-placa-porez-na-bitcoin-transakcije
http://www.draganvaragic.com/blog/placanje-poreza-gradjani-fizicka-lica/
http://www.kakopedija.com/5039/kako-platiti-porez-na-internet-zaradu-iz-inostranstva/
https://startit.rs/zakon-paypal-50-obaveze-porez-drzava/
 
Aman čoveče okani se...

Hiljadu put pričam da su pare legale i dizane ! Uostalom, lično od dela tih para sam kupio svoj drugi miner za Eterijum, ako ti ne vredi reći više.

Jel ti je valjda logično da bih i ja, i svi mi ovo sve zabatalili, kad bi uvideli da isti novac koji "zaradimo" nismo u stanju da podignemo ? Niko nije lud da kopa u prazno..

Ko da pričam zidu....
 
Peet, ako ništa drugo ja i ti se lično znamo,.... što bih ja imao korist da ovde nekog lažem, zamajavam i navlačim nekog da ulazi u nešto i slično. A nadam se i bilo ko drugi od članova koji su u ovome.

Iskreno kažem kako stoje stvari kod mene, ništa ne izmišljam niti imam potrebu za time.:ppozdrav:

Nego je najgora stvar što neki ljudi non stop kao da pokušavaju da osporavaju ovde, a ne znam zbog čega, plus su to ljudi koji verovatno pojma nemaju o kriptovalutama i tome kako one funkcionišu, već samo žele krah "leba bez motike".
 
Ja vise iz radoznalosti procitam postove ovde. A vecina koji se ne razumemo dovoljno u ovu sferu eto malo nam je za nepoverovati u proceduru i zaradu na ovaj nacin.
Daleko od toga da ti licno ne verujem jer ko sto sam rekao verujem da ko je usao ranije u igru moze i zaraditi:ppozdrav:
 
...lično od dela tih para sam kupio svoj drugi miner za Eterijum, ako ti ne vredi reći više.....

Posle opremu iskoristiš i dokupiš da napraviš jedan svoj model prognoze vremena.... ili iskopaš 'formulu izračunavanja' gfs-a i ec-a i napraviš jedan svoj.... tu se kopaju novci.... :osmeh:
 
Ja vise iz radoznalosti procitam postove ovde. A vecina koji se ne razumemo dovoljno u ovu sferu eto malo nam je za nepoverovati u proceduru i zaradu na ovaj nacin.
Daleko od toga da ti licno ne verujem jer ko sto sam rekao verujem da ko je usao ranije u igru moze i zaraditi:ppozdrav:


Ali to jako ružno izgleda prema nama koji smo u toj nekoj priči... Kao kad bih ja tebe pitao nešto o sejalici za kukuruz, ali samo onu krajnju stvar koja ona radi, a da bih ti meni to objasnio, moraš da mi objasniš kako ona radi, principe, delove, šta sa čim i kako, razlika između zrna kukuruza i kako oni utiču na kalibratore, razmake na koje se seje, a onda ispred svega toga i traktor koji to sve vuče, koju snagu mora da ima, itd... Uredu je pitati NEŠTO ali ići u neke detalje eto samo što se nekome digne da zna ili pita nešto što je mnooogo van njegovog poimanja toga je već po meni bezobrazno... Bez uvrede. Ako vas nešto interesuje da naučite, imate Google, YouTube pa gledajte i slušajte predavanja... I manite se pisanja neproverenih informacija! Ja sam jednom prilikom postavio screenshot mog naloga, koga zanima nek nadje na prvim stranama.Ovo zadnje se odnosi na Goran G.
 
Je l ima neko etc? Pocetkom marta ce biti hardfork, i dobice se taj novi novcic (calisto) u odnosu 1:1. Ocekuje se dobar pump pre hardforka!
 
Ali to jako ružno izgleda prema nama koji smo u toj nekoj priči... Uredu je pitati NEŠTO ali ići u neke detalje eto samo što se nekome digne da zna ili pita nešto što je mnooogo van njegovog poimanja toga je već po meni bezobrazno... Bez uvrede. I manite se pisanja neproverenih informacija
E sad ga ti preteras! Vidim da se ti vise razumes u sejalicu i setvu nego ja u ovu valutu i to priznajem od samog pocetka pisanja.
Ali zelim sad odmah da me citiras gde, kad i sta sam ja rekao a ti si se nasao uvredjenim. Ne razumem sta je ruzno ili bezobrazno sa moje strane?! Mozda to sto se bankarskog dela tice, ulog i podizanje NOVCA? Tu si gresio kad si rekao da mozes ulagati silne pare na racunu a da banka ne proverava poreklo novca! Dakle ti pises neproverene informacije!
Uostalom ne vidim sta je to bilo bezobrazno sa moje strane?!
 
Nazad
Vrh