Balkanska koza

Nemam toliko podataka o balkankama, kod nas su skoro pa unistene, ostalo je nesto sitno u oskudnim uslovima i to nemoze da parira sanskoj i alpini. Mozda su kod tebe u CG uspeli da sacuvaju mlecnije i bolje primerke.


Ovdje su se najbolje pokazale balkanske koze za proizvodnju mesa... Kako na kolicinu tako i na kvalitet mesa!
 
U pravu ste obojica svako na svoj nacin. Bio sam iznenadjen kada sam pre dve godine kod jednog starca pazario balkanke krupnocom zivotinja. Nasumicno bih reko da su imale 65 kilograma mozda i vise. Jos me je zacudilo sto su bile odgajane samo na ispasi sa minimalnim prihranjivanjem. Preko zime ih je starac izgonio da brste list kupine nezavisno do ovaca kojima su polagali. Naglasio bih i da su pile izvorsku vodu i da je sam teren slican terenu u Crnoj Gori dosta krecnjaka kamena od koga se pece krec.Ovo su zivotinje predvidjene za takav uzgoj i mozda im to iodgovara bolje. Mada sto kaze nemanja generalno stanje kod nas je uzasno. Sve je to neplanski izmesano sa alpinom i vise ni na sta ne lici generalno situacija sa kozama je za plakanje. Znaci Mariov stav da su se kod njih balkanke pokazale najbolje je dosta prihvatljiv ali da nagalsimo samo ako se radi o ispasi.
 
U pravu ste obojica svako na svoj nacin. Bio sam iznenadjen kada sam pre dve godine kod jednog starca pazario balkanke krupnocom zivotinja. Nasumicno bih reko da su imale 65 kilograma mozda i vise. Jos me je zacudilo sto su bile odgajane samo na ispasi sa minimalnim prihranjivanjem. Preko zime ih je starac izgonio da brste list kupine nezavisno do ovaca kojima su polagali. Naglasio bih i da su pile izvorsku vodu i da je sam teren slican terenu u Crnoj Gori dosta krecnjaka kamena od koga se pece krec.Ovo su zivotinje predvidjene za takav uzgoj i mozda im to iodgovara bolje. Mada sto kaze nemanja generalno stanje kod nas je uzasno. Sve je to neplanski izmesano sa alpinom i vise ni na sta ne lici generalno situacija sa kozama je za plakanje. Znaci Mariov stav da su se kod njih balkanke pokazale najbolje je dosta prihvatljiv ali da nagalsimo samo ako se radi o ispasi.

U glavnom svi bilo na pasnom ili poluintezivnom nacinu gajenja koza koji prioritet daju proizvodnji kozijeg i jareceg mesa izbjegavaju alpinu a i sansku rasu.
Jer su jarad balkanskih koza puno mesnatija i bolji je kvalitet mesa....
 
View My Video Nadam se da ce vam se dopasti ples mog malisee i usput ako neko moze da mi kaze koja je ovo rasa posto se ne razumijem u koze bavim se ovcarstvom ali uvijek imam po jednu kozu s ovcama..
 
Danas sam u Herceg Novom tacnije u naselju Zelenika, vidio i slikao kozu balkanske rase koja dnevno dava 6 L. mlijeka. Ojarena i ima troje jaradi.
 
Nremanja, koze su super. Bas mi se dopadaju. Ova rogata sa bijelim po nosu mi je bas posebna. Sve su super, mada su mi najbolje sa najduzom dlakom (kostreti).
 
Nazad
Vrh