Atomizeri

Ako ne možeš da priđeš onda ti je baš zajebano. Da li možeš ikako bilo čime prići do ventila za duvanje?
Upali traktor i uključi atomizer malo da radi ( naravno sipaj malo vode ), onda ga ugasi i probaj nečime da stisneš iglicu na ventilu ako već ne možeš da priđeš manometrom. Ako ti krene voda onda je pukla vazdušna membrana.
Ja sam menjao na mom agronu pre mesec dana i meni je skakala igla u manometru a atomizer star tri godine.
To si verovatno čitao,nije daleko unazad prelistaj.
 
Nama otisao lezaj na vetru. Kazu da se skida sa strane gde je ventilator. Posto je to sve plastika ne bi da polomimo nesto. Da li neko zna kud da pomeramo ventilator sa onim kljucem? Da li na jace (broj 4l) ili na slabije jer po logici stvari mora da se odvrne taj plastocni poklopac?

Probali smo sa prednje strane remenicu skodati i bez prese nema sanse. Radapciger ni da je mrdne.
 
Bojcetiću ako nemaš knjigu o održavanju i rezervnim delovima pošalji broj na kome imaš viberi šaljem ti slike redosleda skidanja. Ja sam dva puta menjao ležaje.
 
Nama otisao lezaj na vetru. Kazu da se skida sa strane gde je ventilator. Posto je to sve plastika ne bi da polomimo nesto. Da li neko zna kud da pomeramo ventilator sa onim kljucem? Da li na jace (broj 4l) ili na slabije jer po logici stvari mora da se odvrne taj plastocni poklopac?

Probali smo sa prednje strane remenicu skodati i bez prese nema sanse. Radapciger ni da je mrdne.
Skidao sam remenicu jer sam kasno primetio da su mi kaiševi otišli pa su mi sljuštili remenicu. Skinuo sam je radapcigerom i stavio drugu ( pravio kod strugara )
 
Bušio sam rupe na njoj i urezivao navoj jer imam takav radapciger. Ovi šrafovi sa strane idu naravno duži,ove sam samo onako stavio za slikanje.


 
Membrane jedva sastavile dve godine, zna li neko gde ima da se kupe kvalitetnije.
15e6ac8de842512f99897e123abb69cc.jpg


Послато са GT-I9505 помоћу Тапатока
 
Bojcetiću ako nemaš knjigu o održavanju i rezervnim delovima pošalji broj na kome imaš viberi šaljem ti slike redosleda skidanja. Ja sam dva puta menjao ležaje.
Juki 0641790180 je moj broj. Nema potrebe u pp, javno napisem broj. Ne vidim sa slike, mozes mi preciznije uslikati ili na viber posalji da mogu zumirati nekako. Merili smo osovinu od ventilatora do kucista je 35mm, a od remenice do kucista je 30mm. Sto znaci da nema sanse da se skida od nazad, nego ipak mora remenica da se svuce. Isecemo je i kod strugara napraviti drugu jer original je simbolicne cene, a ne vidim potrebu da ta remenica bude nekog ultra kvaliteta jer na 3 kaisa nema ona neko opterecenje kada se preraspodeli.

@pole
Imamo radapcigere sve moguce, medjutim to je zapeklo skroz. Tukli smo i cekicem od 2kg pa 3kg po radapcigeru i ni makac. Na kraju brusilica ce joj doci glave. Sutra-prekosutra oprskamo redovnu zastitu i onda je secemo.

p.s. Nasao sam i na kupujem prodajem oglase gde ljudi prave remenice. Osovina je 30mm kanal mislim da je 17mm i precnik cu premeriti, tako da i kod strugara nema potrebe se cimati.
 
Poslednja izmena:
Dasi usijao sa brenerom aluminiumsku remenicu svukao bi je bez problema. Prvo odvrneš poklopac koi menja položaj zakrilaca. Odvrneš osam dugih šrafova što drže plastičnu glavu od ventilatora. Radapcigerom skineš čauru sa osovine snineš veliki seger prsten. Remenicu sa tri kanala ugreješ let lampom ili brenerom svučeš radapcigerom i sve izbiješ na zadnju stranu gde stoju ventilator. Ipak šaljem slike bolje je objašnjeno u servisnom uputstvu.
 
Planiram kupovinu novog atomizera i to ce najverovatnije biti agromehanika noseni 440. Imam 2h leske.
Bojceticu posto imas agromehaniku, a prskas lesku, da kupujes novi da li bi uzimao sa usmerivacima ili bez, i od opreme na sta da obratim paznju?
 
Reci ce ti i Bojcetic kako je najbolje, ali po mom mislljenju usmerivaci bas nisu idealni za lesku, posto ona poklopi red i ima veliku i gustu krosnju... Usmerivaci se koriste za nesto sto je "zivi zid", tanko a visoko, da bude manje zanosenja i da se bolje prska sa manje tecnosti... Za lesku mi ne deluju kao idealna izbor...Bojcetic ima vise direktnog iskustva pa ce ti reci bolje naravno...
 
Ne trebaju ti usmerivaci za lesku. Uzmes najobicniju varijantu sa 12 dizni (6 levo i 6 desno). Od opreme nije lose da imas mogucnost kontrole pritiska i otvaranje zatvaranje strana u kabini. Ja mogu samo levo/desno ili sve da radi u kabini a pritisak mi je napolju na prskalici i uzeo bi bolji razvodnik da sada kupujem.
Usmerivaci su za spalir jabuke, maline, kupine itd.
 
Ima onaj M170 regulator ili tkao nesto se zove (evo i link na primer https://www.agricenter.com/shop-pl/en/1036809/2869873/0/Pressure+Control+Valve+M170+Braglia ), za kontrolu iz kabine a ima i boljih (citaj skupljih) varijanti sa elektricnom kontrolom iz kabine, a solenoid ventilima koji regulisu zatvarane i zatvaranje strana, pa do varijante za automatsku kontrolu pritiska elektrikom, to je najskuplje... Ako je problem sa parama, ne mora taj elektricni, on mislim da kosta par stotina evra vise, jeste to lepo imati, ali nije bas ekstremno neophodno...
Jeste i prakticnije zato sto je lakse par kablova izvuci iz kabine i kabina i dalje lepo dihtuje, a ovo sa crevima je nezgodno zato sto dolazi 4 creva u kabinu (i ako nesto pukne ili procuri, budes sav okupan)... Elem, koliko para toliko muzike...
 
Хвала bojcetic и mealy на одговорима. Немам кабину на 539 тако да ћу видети разлику цене у тим разводницима, ако ови наши (БиХ) имају у понуди и једне и друге. Сто се тиче усмеривача, волим да чујем искуства искусних јер га ја немам, решили сте ме дилеме. Велико хвала још једном.
 
Pozdrav. Stigao novi atomizer Agromehanika i u startu reklamacija, naime dosao sa puknutim kucistem usisnog filtera (ispustanje tecnosti). Ostalo cini se da je u redu.
 
Planiram kupovinu novog atomizera i to ce najverovatnije biti agromehanika noseni 440. Imam 2h leske.
Bojceticu posto imas agromehaniku, a prskas lesku, da kupujes novi da li bi uzimao sa usmerivacima ili bez, i od opreme na sta da obratim paznju?
Ja sam uzeo ove godine Nardi Atomizer i odlican je. Uzeo sam sa usmerivacima jer dok dodjes do neke 10 godine potrebni su ti usmerivaci da bi lepo ispunio gustu lisnu masu koju ima zbunasti lesnik. Imao sam istu dilemu, a onda sam se konsultovao sa par ljudi ovde, a i preko u Italiji sta koriste. Obicno se rezidbom uvek pokusava dobiti neki razmak izmedju krosnji zbog osuncanosti i provetrenosti. E sad ovo radi perfektno, a videcemo kad dodjemo do 10 godine da li ce se morati prepravljati ili ce isto raditi bez problema. Po meni na ovom kruznom imas velike gubitke jer gornje 1-2 dizne nemaju svrhu osim ako ne prskaju nesto iznad sebe, odnosno kada se sa takvim atomizerom kreces po nekom zasadu gde je iznad tebe lisna masa. Sada sam samo na ovom zamenio plocice sa Lechler diznama i to kombinovanim tr02, idk90-02 i tr03 za deo biljke gde veca povrsina lisne mase. Generalno ti ces najbolje znati sta ce ti odgovarati, a prema tvom rasporedu billjaka (5x3, 5x4, 6x4 ...) i koliko ces sadnica vaditi kada dodje gusto u 10+ godini.
 
Nekoliko stvari oko vetra i malo matematike, tj. fizike.

Većina misli da nije velika razlika da li se prska na 1200 ili 1500 RPM, jer to je "samo" povećanje od 25%. I to je tačno, ali veza između snage (obrtaja) i linearne brzine vetra je kubna parabola. U prevodu kad povećate 25% broj obrtaja, linearna brzina vetra (vazduha) se poveća 1.25*1.25*1.25=1.95 pa to onda nije povećanje od 25%, već od 195% ili ti skoro pa duplo!

Preparat i veličina kapljice nemaju nikakve veze!

Kvalitet prskanja, veličina dizni, veličina kapljice imaju veze.

Dakle od faktora imamo:
Veća dizna -> veća kapljica
Viši pritisak -> manja kapljica
Više obrtaja -> jači vetar
Veća brzina traktora -> "lošiji" vetar

Brzina traktora treba da bude 4-6km/h, ako imate kvalitetan vetar na atomizeru, koji je jak, i koji što ravnomernije raspoređuje na obe strane onda može brže, ako nemate, onda treba sporije u ovom opsegu. II spora na IMT je presporo, osim ako nije tretman akaricidom pa hoćete 1500l/ha.

Pritisak 15-20 bari. Što veći bolje, jer će kapljica biti sitnija.

Broj obrtaja, da je na izlaznom vratilu oko 540.

Onda prema tome odaberete dizne.

Suština je da kad idete sa velikim diznama i niskim pritiskom, kapljica je krupna i ona padne na određen broj mesta, ali ne na celu površinu, pa se sliva i tako prekrije slivanjem ostale delove, ali se može desiti i da ne prekrije.
Kada imate manje dizne, viši ptirisak, kapljice su sitne i padaju na svu površinu (jer su manje i ima ih mnogo) pa je tako zaštićenja cela površina i nema slivanja.

Mana malih kapljica je što je uticaj spoljnog vetra na njih veći, ali to rešavate sa jakim vetrom na atomizeru, i prskanjem kada je mirnije vreme.

Dalje se može pričati o vrstama vetrova na atomizeru, dizni, koliko koja grupa dizni treba u % da izbaci smese, koji uglovi da budu i još mnogo detalja, ali ono iznad je suština.
Na ovo sve jako je bitno dodati po meni jos i ovo:
- jako je bitno znati koje dizne imate i za sta su one predvidjene (najgora varijanta kod nasih zemljoradnika, zakacis i teras)
- Koliko zelite da trosite preparata po hektaru za voce recimo 250-300 lit/ha ukupne povrsine za insekticide i prihranu i fungicide (eventualno jesenje i prvo prolecno sa bakrom moze da ide veca potrosnja da bi biljke bile okupane)
- kada kupite dizne obavezno trazite tabelu za te dizne
- stranci u slucaju voca dosta kombinuju dizne kada tretiraju svoje zasade
- Iz svega ovog gore lako se moze izracunati koji pritisak vam je potreban (iz dosta knjiga gore navedeni pritisci svakako nisu dobri i uobicajeno pritisci za dobre dizne su od 8-12 bara, za plocice 10-15 bara)
Formula: koliko zelite da trosite po ha x brzinaa kretanja (sa ovim parametrom se mozete igrati da bi uklopili svoje dizne, ali idealno po knjigama i iskustvu vocara je 5-7km/h ukoliko nemate pojma koje su vam dizne) x razmak izmedju redova pa sve to podeljeno sa brojem dizni x 600 da bi se dobilo konacno resenje u litrima/min po 1 dizni. Iz toga dalje kombinujete ako imate razlicite dizne. Recimo u mom slucaju:
(250 lit/ha x 7km/h x 5 metara razmak izmedju redova)/(10 dizni x 600) = 8750 / 6000 = 1.46 lit/m ili sa 10 dizni ukupno 14.60 lit/min
Posto su mi dizne razlicite i u formi 5 levo + 5 desno / znaci jedna strana treba da mi daje 7.30 lit/min i sad imam na vrhu idk-9002 koja daje 1.30 na 8 bara zatim u sredinu stavljam 2xtr-03 gde je zbun najgusci i one daju 1.94 lit/min na 8 bara ukupno 3.88 l/min i jos dole 2 kom tr02 koje daju 1.30 na 8 bara odnosno svih 5 ukupno daju 7.78 lit/min sa jedne strane. Ova mala razlika se moze ispeglati blagim povecanjem brzine na recimo 7.5km/h Takodje moguce je i zavrnuti neku diznu ako nije potrebna zavisno od velicine stabala/zbunova. Da se razumemo i ja sam o ovome razmisljao i imao onaj prvi sok kako ovo trosi ovoliko i tako dalje dok se nisam malo konsultovao sa nekim dr profesorima bas za primenu pesticida i gledajuci strane sajtove i youtube kanale. Naravno sa ovom formulom mozete da se igrate sada dalje zavisno od preparata koje koristite i sta preporucuje proizvodjac.
 
Nazad
Vrh