Atomizeri

Danas sam probao atomizer,bakarni krec,potrosnja 600 litara na hektar,razmak sadnje 5x4. 500 komada.Znaci kao i pre trosi.
Za cenu dizni kod nas je ta,znaci dizna kao kod tebe na slici 2 i 3 je od 20 eura pa na gore,pricam o dizni komplet samo se zavrne.(slabo znam proizvodjace,nisam se nesto preterano interesovao)
Moracu jos i usmerivace da namestim kao sto si ti odradio,dao si mi odlicnu ideju.
Generalno ja sam zadovoljan na Morava atomizer i na moravinu pumpu,jeste da to nije vrhunski proizvod ali kad vidim koliko je samo odradio do sada i koliko godisnje odradi ja sam zadovoljan.
 
Mirko još samo nisi naveo na koliko bara držiš pritisak pri toj potrošnji?jel više nema zapušavanja dizni?
i ja muku mučim sa tom moravom kao tvoja.onaj regulacioni ventil je nula.pre bih nastelovao nuklearnu raketu nego njega.a otvaram i podmazujem stalno.one cevi kod dizni su korodirale iznutra i stalno mi začepljuju dizne neki komadi korozije. a oni najnizi otvori su se zacepili načisto tako da moram sve da menjam.ovo tvoje nije loša ideja a i jeftina je
samo mi kazi jel sad nemas mogućnost zakretanja dizni gore dole?ja recimo kad radim sljivu okrenem ih na gore a za višnju ih usmerim više sa strane da ne rasipa bezveze
 
Ovako,koji je pritisak tacno neznam jer kod mene je to nemoguce videti,mozda si zapazio u kom polozaju stoji manometar na razdelniku-regulatoru,ono sto sam zapazio danas da kazem jedva, da kazaljka skace preko sredine na manometru kao i pre,precizno neznam ali cu sutra nekako i to da utvrdim,i mene zanima.Dizni nema vise zapusenih jer su cevi nove a i svaka dizna ima svoje sito i nema vise ciscenja dizni pred svako prskanje i u toku prskanja.Ima jedna mana ali to je moja greska,ustvari tako sam hteo za probu,cevi su napravljene od hidroispitane cevi 21mm ali je obicna,znaci ima da zardja vremenom,moze da se ocisti jer svaka cev sto drzi komplet diznu ima cep.Ovo je bilo samo za probu,za ovu godinu,za sledecu ima da uradim ili plasticne grane ili niklovane.
Dizne sad nemogu da se zaokrenu gore-dole,fiksno,raspored sam napravio da dizne idu ka uvis i to se jako dobro uklapa jer stare sljive u 12 godini su vec prilicno velike(stablo nema ispod 15cm)a kod dunje i visnje koja je niza samo spustim atomizer na hidrauliku i to se sve lepo uklapa.Jos da uradim "V"usmerivac na sredini turbine i nece biti uopste rasipanja.

Posto imam dosta mladih zasada i sto je i ovog proleca sadjeno razmisljam da kupim ratarsku prskalicu i da uradim dve bocne stelujuce grane sa po dve klasicne dizne da prskam sa tim,malo ce da se prospe izmedju stabala ali je u svakom slucaju lakse od rucnog prskanja.
 
Ijao sto sam se ja zaebo sa tim Morava atomizerom ulaganja:
-dizne 240€
- rezvodnik Komet 80€
-komet pumpa 65l 170€
-grane nirost 60€
I to je opet Morava :(
 
Ovako nesto,ali sa 2 ili 3 dizne i da se ove grane razvlace u stranu na sirinu do 4 metra.
21an50k.jpg


- - - - - - - - - -

Ijao sto sam se ja zaebo sa tim Morava atomizerom ulaganja:
-dizne 240€
- rezvodnik Komet 80€
-komet pumpa 65l 170€
-grane nirost 60€
I to je opet Morava :(
Dizne uredu,jesu skupe ali trebaju druge,fabricke su lose resenje,ali zasto razvodnik,na mom nema sta da crkne u sustini,sve radi,plastika na rasklapanje,jedino me zezao regulator ali sam ga prepravio unutra i sad ima da radi 100 godina,nema da crkne,i zasto pumpa,kod mene je MP60 kao i na prskalici samo sto ima izlaz za remenicu pozadi i radi i dan danas posle 16 godina,naravno radjen je servis vremenom,membrane,lezajevi,semerinzi...Sta im fali,kod mene ima mnogo Morava atomizera i prskalica i svi su zadovoljni na pumpe.
 
Ovako,koji je pritisak tacno neznam jer kod mene je to nemoguce videti,mozda si zapazio u kom polozaju stoji manometar na razdelniku-regulatoru,ono sto sam zapazio danas da kazem jedva, da kazaljka skace preko sredine na manometru kao i pre,precizno neznam ali cu sutra nekako i to da utvrdim,i mene zanima.Dizni nema vise zapusenih jer su cevi nove a i svaka dizna ima svoje sito i nema vise ciscenja dizni pred svako prskanje i u toku prskanja.Ima jedna mana ali to je moja greska,ustvari tako sam hteo za probu,cevi su napravljene od hidroispitane cevi 21mm ali je obicna,znaci ima da zardja vremenom,moze da se ocisti jer svaka cev sto drzi komplet diznu ima cep.Ovo je bilo samo za probu,za ovu godinu,za sledecu ima da uradim ili plasticne grane ili niklovane.
Dizne sad nemogu da se zaokrenu gore-dole,fiksno,raspored sam napravio da dizne idu ka uvis i to se jako dobro uklapa jer stare sljive u 12 godini su vec prilicno velike(stablo nema ispod 15cm)a kod dunje i visnje koja je niza samo spustim atomizer na hidrauliku i to se sve lepo uklapa.Jos da uradim "V"usmerivac na sredini turbine i nece biti uopste rasipanja.

Posto imam dosta mladih zasada i sto je i ovog proleca sadjeno razmisljam da kupim ratarsku prskalicu i da uradim dve bocne stelujuce grane sa po dve klasicne dizne da prskam sa tim,malo ce da se prospe izmedju stabala ali je u svakom slucaju lakse od rucnog prskanja.

Zašto nekupiš komad crijeva, napraviš mali nosač-držač i neizvučeš manometar na prednji kraj atomizera di ćeš ga moć fino vidit? Kazaljka oće skakat iz par razloga, oni banalniji su gubitak pritiska na zračnoj membrani na pumpi (treba napumpati na odgovarajući pritisak) ili neispravan manometar. Ja sam novi manometar fi 100 mm dva puta vraćao na baždarenje i ugradnju prigušnice jer mi je kazaljka lagano plesala gore dolje. To mora bit tip-top stanje. Novi manometar AGM za atomizer košta cca 10-ak (i manje) eura, a u poslu jako puno znači.

Mladi nasad ti moš i sa atomizerom fino oprskat, bolje nego sa ratarskom prskalicom i to uz utrošak škropiva od cca 100-ak l/ha.
 
Manometar cu da kupim nov,nije to skupo i da ga postavim uspravno da vidim.Namesticu ga na crevo kako kazes ili nesto drugo.
A za atomizer znam da mogu ali moram stalno da stelujem regulator za svaki vocnjak,a ima ih u razlicitom starosnom dobu.Videcu stacu,mozda nastavim samo sa atomizerom kako mi predlazes.
 
vidis kod tebe je noviji tip tog regulatora pa je ovaj manometar stvarno glupo postavljen.nadji od vodovoda neki holender krivinu i eto ga gore.ja imam stariji tip gore je manometar ali ovi ventili su bukvalno slavine na polugu one glupost ziva.još mi se zalomio onaj ventil za mesanje.ma katastrofa.sad miksujem otrove vazduhom.povezem crevo na bocu i na kraju ima diznu a vezano za poluosovinu od 558 da ne mlatara po buretu.meša bolje nego original ali ću na kraju morati da kupim nov regulator jer ovaj brljavi strasno glavi negde kad treba da ga prestelujem
 
Morava 330,nisam ranije stavio ovu sliku,moze se videti gde je 330 litara,a vecina sipa pun i misli da je to 330.Pun je 380 litara.Ja sam ga bazdario i 100% je tacno.
Za Becarinu isto pitanje kao i Milijas?
24kxsu0.jpg
 
Na međurednom razmaku od 5 m, pri brzini kretanja od 6 km/h (IMT-540 prva brza oko 1500 o/min, treba točno izmjerit brzinu jer neznam koje gume imaš gore), sa 10 dizni trebao bi koristiti TR 80-04 crvene dizne i raditi na 11 bara da bi postigao 600 l/ha.
 
Zvao sam danas za dizne TR 80-04,cena je 6 eura za keramicku diznu.Becarino,podatke su odlicno napisao,kretanje jeste 6 km/h.
Sada imam dizne 110-04,koliko sam skontao 110 oznacava ugao lepeze mlaza,ili gresim.A 04 znam sta je.
 
04 je protok dizne u galonima pri 4 bara. Znači 0,4 galona X 4,55 (faktor množenja za pretvorbu)= 1,82 l/min, što znači da crvena dizna pri točno 4 bara ima protok od 1,82 litre u minuti.

EDIT: Sad sam skužio da znaš šta je 04, a da za broj 110 nisi siguran. Kako si i kazo 110 označava kut mlaza dizne.
 
Poslednja izmena:
Videcu kako ce se pokazu ove dizne 110-04 sto sam stavio od prskalice,mislim da ce brzo da se pojedu jer su plasticne i ne trpe bas veliki pritisak kao na atomizeru.Koliko vidim dizna od prskalice trpi najvise 5 bari,kod mene sad rade na preko 10 bari.
 
Nazad
Vrh