AS Hibridi kukuruza

Koje AS hibride planirate da sejete?


  • Ukupno glasača
    221
Da li je neko sejao AS-57 i kako se pokazao hteo bih neki raniji hibrid na neku lošiju parcelu pa bih išao i sa ređim sklopom.
 
Prosle god sejao AS 72 na 5 KJ i imao zmajevku klipa po 1 KJ,za susnu god sasvim ok.Ove god opet ista komb i sa povrsinom i sa hibridom ali na drugoj parceli.Lepo se bere niza je stabljka samo se treba pratiti vlaga jel hoce da ispusti klip na dole i da se kruni ako predje optimalnu vlagu za branje.:ppozdrav:
 
72 sam i ja imao i bio dobar za ulove 2012 . Ove godine ću ga sejati na više parcela .
 
Prvo da se izvinim i da objasnim o cemu se radi,taj post:prosle god sejao,je bio namenjen kak bih objasnio koji sam hibrid sejao i kakva su mi iskustva.Medjutim ispalo je kao da sam odg Kiki,ali nisam pa da ne bude zabune
 
Ove godine je i AS junački podigao cijene. U ovoj sezoni ga neću sijati zbog strašnog razočarenja sa AS54 koji mi je podvaljeno 5 vrećica (badava što je pakovanje "originalno" kad mi je na parceli niklo 6 različitih vrsta kukuruza od kojih je samo jedna bila AS54). Iako sam sa AS72 imao izvanredan rod s obzirom na uslove (sušu) nisam se usudio da sijem ništa od AS-a.
 
Zombie, šta se desilo, misliš da je greška direkt od njih, ili si kupio na sumnjivom mestu pa je ubačeno svašta? Kako si poznao o čemu se radi, i šta se desilo do kraja, kako si prošao sa tom njivom u prinosu?
 
Nije greska do proizvodjača sigurno. Evo kako je bilo. Jednu malu parcelu od 0.4ha koja mi je jako blizu kuće (300m) sam posijao vrlo rano, 24.03. kako bi mi ranije prispio kukuruz kao svježa hrana za bikove, u to vrijeme sam imao 8 komada i trebao mi je solidan izvor hrane za njih jer je silaža po planu trebala da traje otprilike do tada (avgust otprilike). Kupio sam jednu vreću (30.000 zrna) u Bijeljini, u poljoapoteci, pakovanje OK, zrno OK, stvarno je lijepo izgledalo, ujednačeno, sve regularno, dobio sam račun, deklaraciju. Posijao, nikao je, blago rečeno, savršeno. Malo je je opržio mraz ali se oporavio za 7 dana kao da ništa nije bilo. Sve u svemu, izvanredan hibrid (radilo se o AS54), vegetacija odlična, klip veliki i lijep no suša je odradila svoje, vidio sam da neće moći da uzrije pa smo ga silirali i opet je odlično iskorišten.

Da se sad vratimo par mjeseci unazad.
Nakon što je taj AS54 kupljen u Bijeljini tako lijepo nikao, odlučio sam da posijem još 2ha na parcele do kojih u jesen zna da bude problematično doći ako je kišovito vrijeme, računao sam da ga ranije oberem u klipu ili ovršim u zrnu. U Bijeljini nisam mogao da nadjem AS54 pa sam otišao do Loznice, ni tamo ga nije bilo na mjestu na kojem sam godinama kupovao razna sjemena pa sam jednu vreću našao u jednoj poljoapoteci a za ostale 4 su me poslali u neku apoteku koja je u blizini pijace u Loznici. E ta apoteka mi je sumnjiva. Dakle, sjeme kupljeno, posijano, sve je bilo OK dok nije trebalo da krene nicanje - bilo je jako neujednačeno, što me veoma začudilo jer sam vidio na parceli o kojoj sam gore pisao da AS54 ima vrhunsko nicanje, čak i uz vrlo ranu sjetvu. Tlo je bilo pripremljeno po propisu, dubina sjetve maksimalno ujednačena, suša je još bila daleko. Tada mi je bilo sumnjivo što male biljke nisu iste - neke su izgledale upravo kao ranije posijani 54 a neke su bile drugačije, sa tanjim stablom, užim listom, čak i drugačijom bojom. Još nisma shvatao kakva se katastrofa sprema.

Kada je kukruzu prirastao već je bilo jasno da se radi o prevari. Da napomenem da je od 5 kupljenih vreća, ona prva imala istu kalibraciju kao i ona uzeta u Bijeljinin dok su 4 kupljene u apoteci na pijaci bile prilično drugačije, sa baš nikakvom kalibracijom. Sve je bilo jasno u vrijeme klasanja - neki su klasali dok su bili visoki 1m a neki kad su bili preko 2m - ovi visoki su bili pravi AS54 pošto je to visina na koju on raste no nažalost bilo ih je jako malo, tek jedna petina. O jalovim da ne govorim. Jednostavno, taj kukuruz nije imao nikakve sličnosti sa onim koji je posijan ranije- bilo je više nego očigledno da to nema veze sa hibridom uopšte već da se najvjerovatnije radilo o običnom kukuruzu na koji je nabačeno malo boje i koji je upakovan u AS vreće. Inače, na vrećama nije moglo ništa da se primijeti, sve je izgledao sasvim normalno. Od tih 2ha, silirao sam 1ha, ostalo obrali sa slabim prinosom. Mislim da mi je gubitak u prinosu, uz kombinovani uticaj suše i podvaljenog sjemena, bio preko 60% s tim da je na te parcele suša imala manji uticaj pošto su dvije od tri (2ha u tri parcele, 0.7ha+0.9ha+0.4ha) vlažne čak i po najgoroj suši.

Zbog toga sam ove godine svo sjeme uzeo kod poznatog čovjeka u neposrednoj blizini, uz račun i deklaraciju. Ako nešto krene naopako, bar imam na koga da se žalim i koga da tužim.
 
Nazalost,ali u tvom slucaju bi pre krivio poljoapoteku nego semenarsku kucu.
Kod nas je bilo pre par godina,neki lokalni prevaranti su dosli u posed nekih kesica od neke sem.kuce i upakovali krunjeni kukuruz iz kotarke i kao takvog ga prodavali.
 
Zato sam i pitao, jerbo sam i ja čuo za takve prevare što KR kaže, a gde ćeš bolji posao nego da prodaš čak i 10kg kukuruza za 40 evra. Pazi se druže za dalje gde kupuješ, šta da ti kažem. Ali ako ti je pravi AS bio dobar, ako ga ima gde je provereno, ne vidim što ne bi kupovao.
Ja ću na jednoj njivi 2,75 k.j. staviti 72-jku za branje, čisto da uporedimo sa ZP 600 i KWS (koji nađem, ako nađem).
 
Sale 307 zp 600 ti ne preporučujem za branje pošto je zrno slabije usađeno pa se kruni prilikom berbe, on ti je više za vršidbu pošto vlagu brzo otpušta, ako ga budeš brao obavezno vodi računa na vlagu, imao sam 3 jutra u probi prošle godine i bio je dobar jedino obrati pažnju na ovo što sam ti napisao.

izvinte za :off_topic:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh