Arpadžik i luk

Najavljena je kiša za noćas pa smo malo na silu radili, setvu semena crnog luka(baruta) za izvodnice.Bilo bi lepše da je odstojalo još koji dan ali ....





 
Jesam Mikalački ,jesam Lazar ali kuća nije zelena ,ima tri prozora sa ulice.
 
Pitanje za clana Kiraj,probacu da postavim precizno pitanje dali za proizvodnju baruta mogu da se pobodu glavice konzumnog crnog luka,ostalo mi je nesto crnog luka koji je proizveden od holandskog arpadzika,i dali bi barut proizveden na taj nacin bio dobar za proizvodnju arpadzika sledece godine?
 
Mogu da se pobodu glavice ,u suštini tako se i radi .Mi radimo sa manjim glavicama zbog mehaničke sadnje glavica.Kada su velike glavice (oko 7 cmm),hoće da se zaglave u mašinu .
Barut može da se koristi za proizvodnju arpadžika,pošto predpostavljam da luk nije hibrid ,nego sorta.
 
Ako moze malo pojašnjenje oko hibrida i sorti. Šta je šta? Vidim da se i u pšenici pominju i hibridi i sorte...
 
Procitao sam skoro celu temu i vidim da vi radite sa malim glavicama proizvedenim iz semena pa sam pomislio da je to jedini ispravan nacin.

- - - - - - - - - -

Ako moze malo pojašnjenje oko hibrida i sorti. Šta je šta? Vidim da se i u pšenici pominju i hibridi i sorte...
Narodski receno od sorte mozes da ostavis seme za dalju reprodukciju a od hibrida ne.Ima raznih vrsta hibrida u zavisnosti od roditelja

- - - - - - - - - -

Do koje greske dodje u proizvodnji arpadzika kada posle u proizvodnji konzumnog luka od tog istog arpadzika odredjeni deo tera u cvetna stabla(bikove) i dali je to moguce nekako spreciti?
 
Do koje greske dodje u proizvodnji arpadzika kada posle u proizvodnji konzumnog luka od tog istog arpadzika odredjeni deo tera u cvetna stabla(bikove) i dali je to moguce nekako spreciti?
Mislim da nije greška u proizvodnji nego u čuvanju arpadžika ,tokom zime .Trebalo bi ga čuvati u skladištima gde je moguće kontrolisati temperatura i vlažnost ,kako ne bi došlo do jarovizacije.
 
Da ne pišem mnogo .

jarovizacija, postupak kojim se naklijalo seme nekih ozimih poljoprivrednih kultura podvrgava neko vreme nižim temperaturama; time ono, s obzirom da je sejano u proleće, daje rod iste godine.

Više o jarovizaciji prošitajte ovde.

http://studenti.rs/skripte/poljoprivreda-sumarstvo/uticaj-temperature-na-rast-i-razvice/
 
Aktivirana prskalica .Oprskane izvodnice i buduće izvodnice crnog luka sa Stompom.



 
Nazad
Vrh