Arpadžik i luk

Prilično tvrd.
 
Prinos zavisi od godine ,Imli smo 7-8 t ali bilo je i 2-3 t po kj.Neki prosek je oko 5-6 t /kj .
 
Ozbiljna zarada,naravno ako je sve kako treba.Kod nas u okolini je solidno trziste za arpadzik srebrnjaka,ljudi izbegavaju direktnu setvu zbog nemogucnosti navodnjavanja.

- - - - - - - - - -

Ja vec duze vreme razmisljam da namestim sejalicu i probam da proizvedem arpadzik na 20-30 ari,mozda i na kj.Nije mi samo jasno kako radi sejalica koju ima gospodin Kiraj i ostali proizvodjaci arpadzika.
 
Ozbiljna zarada i ozbiljan posao. Uvek na prvi pogled se ucini kako je to super profitabilno, a kada krenes u proizvodnju i krenu troskovi onda shvatis da je proporcijalno radu, znanju i finansijskim ulaganjima.
 
Tako je i sa lukom iz baruta,svi kazu lepa zarada na luku 35t x 15din pa racunaju,ali niko ne pita koliki je ulog bio do 35t... Ja sam odustao od setve luka,prelazim na stocarstvo jer se na malo ne isplati sejati Luk.
 
Ozbiljna zarada,naravno ako je sve kako treba.Kod nas u okolini je solidno trziste za arpadzik srebrnjaka,ljudi izbegavaju direktnu setvu zbog nemogucnosti navodnjavanja.

- - - - - - - - - -

Ja vec duze vreme razmisljam da namestim sejalicu i probam da proizvedem arpadzik na 20-30 ari,mozda i na kj.Nije mi samo jasno kako radi sejalica koju ima gospodin Kiraj i ostali proizvodjaci arpadzika.
Pre 7-8 godina sam snabdevao vašu Opštinu a i šire sa arpadžikom ,sada je to zamrlo.Sejalica ima izbacivače semena kao žitna IMT ali je raonik za ulaganje semena širok oko 5-6 cm.
 
Zamrlo je sve,nista danas nije sigurno ali manji proizvodjaci moraju da nadju neku altelrnativu.

- - - - - - - - - -

Gospodine Bojceticu cini mi se da je proizvodnja sto se tice korova i bolesti dosta slicna proizvodnji crnog luka,mozda gresim
 
Clan Kiraj u toj bransi je godinama. Ja pratim zadrugu nasu godinama kako rade, i tvrdim da nemaju dotacija iz druge branse na luku oni bi bili do sada minusu milione evra.
 
Ja se bavim raznim povrcem,nisam nikada ni planirao da radim jednu kulturu.Ove godine sto se tice lukova sam imao 50 ari crnog luka,25 ari srebrnjaka sejanog iz baruta,100 kilograma arpadzika srebrnjaka gusto pobodenog,srebrnjak iz baruta i arpadzika je radjen za veze.Od ostalog povrca 50 ari cvekle(Detroit),dva kj pasulja(sumporas,sareni),oko 50 ari boranije,15 ari spanaca(Mariska),4000 strukova krastavca(Ajax,na otvorenom),2000 tikvica(Eskenderani),nesto ispod hektara bundeve(bela),nesto krompira,blitve,kupusa.Plus 15 kj kukuruza(razno),10kj suncokreta(Neo star),oko dva hektara lucerke...Nadam se da me shvatate ozbiljno
 
Pitanje za Kiraja i ostale kolege koji se bave proizvodnjom luka iz Arpadžik :
Da li neko koristi Olt-ovu sejalicu za crni luk iz Arpadžika?
 
Sarenu,ovde je zovu pirga i olovku od niskih sorti,ove godine nisam radio olovku

- - - - - - - - - -

Ja nisam,neznam dali je moguce njom sejati arpadzik.Ja sejem sejalicom koju sam sam napravio na principu lanaca sa kasikama(kao i vecina sejalica za tu namenu).
 
slike.php
[/URL][/IMG]

Na sejalicu sa slike sam mislio?
Kolko se krece cena za takvu polovnu?
 
Vec imam jednu domace proizvodnje.
Ali sam prosle godine koristio ovu gore sa slike bolja je.
Trazim da kupim polovnu po oglasima .
 
Nazad
Vrh