Arpadžik i luk

to sto kazes da je jeftinije od arpadzika, gresis ne samo da je na kraju skuplje jer je ucinak salbiji,vec je i mnogo nesigurnije..
nego moj ti savet lepo pare u dzep,pa avgusta kod clana Kiraj kupis arpadzik i posadis i ne boli te glava...
A tih 200000 na kraju izadje na 20000.....
 
to sto je proizvodnja iz arpadzika sigurnija to stoji,ali i da je i jeftinija to neznam :sta: pa ako posejes na vreme i ojaca do zime...zasto ne bi bio konkurentan na trziztu?jeste da treba zalivati i kontrolisati vise puta nego luka iz arpadzika,ali ne treba puzati sa radnicima neznam koliko dana(mislim na vecu proizvodnju)...i ja radim mladi luk iz arpadzika unazad odpr.10 i kusur god. doduse ove god.nisam sadio ali,nameravam da predjem na proizvodnju mladog luka iz semena!
 
bravo,bravo pa kolko je posejano
Do sada sam o ovoj proizvodnji pisao u drugim temama ,te sam rešio da postavim zasebnu temu.Ovako izgleda parcela izniklog arpadžika
29n9tol.jpg
1z2mvet.jpg
.posejane su dve sorte:Majski srebrenjak i holandski žuti ,a ima i jedna leja Ruske sorte rubin koja je posejana retko kako bi se dobile krupnije glavice koje ću koristiti za proizvodnju semena.
 
Parcela je oko 25 ari i upotrebljeno je 240 kg arpadzika,mozda 3-4 kg manje od te kolicine!Nije zalivano uopste,radi se "suvo povrtarstvo"...On nakupi dosta jesenje i zimske vlage,tako da sredinom aprila vec pristize za cupanje!Prskanje izbacujem iz upotrebe,znaci gotovo organski se proizvodi,osim upotrebe vestackog djubriva na prolece!Zastita od lukove muve mozda u martu zavisi od temperature,ukoliko spoji 10-ak dana oko 17-18 stepeni prskam,ako ne ide bez prskanja!

Savato, jedno pitanje ako moze?
Al nema nikakvih problema da taj luka ostane za kasno, tj da projzvedes glavice a ne da ga cupas za rano?
 
Savato, jedno pitanje ako moze?
Al nema nikakvih problema da taj luka ostane za kasno, tj da projzvedes glavice a ne da ga cupas za rano?
Sklon da ide u bikove i automatski glavica moze da se baci!Za ne daj Boze da ne prodas,ostavis ga i pocupas prodajes ga kao crni luk!Nesto odbacis,sta su bikovi,ostalo prodajes!Ima lepe glavice i veoma je sladak...
 
Da li misliš na mašinu sa kojom sejem seme, da bi dobio arpadžik ,ili neku drugu ?
 
ima li baruta za prodaju koja cena i koja sorta moze i na pp
inace koja cena arpazika je na veliko?
 
Kiraj da se nadovezem na temu koje pitanje u vezi sejalice.
Kolko kg baruta po aru baca?
Kako izgledaju valjci unutar sejalice sto hvataju seme?
 
Od semena (barut) imam samo majski srebrenjak za prodaju, po ceni od 10 e/ kg.Cenu za arpadžik ne znam,jesenas smo takoreći prodali svu količinu po 110 din/kg.
Što se tiče sejalice ,seje od 10-150 kg semena po hektaru,obično sejemo 100 kg/ha za proizvodnju arpadžika.
Mehanizam za izbacivanje semena je od IMT -ove žitne sejalice .
 
  • Like
Reagovanja: Ras
Nazad
Vrh