Arpadžik i luk

Prva roba u solarnu sušaru.Seme luka sorta majski srebrenjak.



@zis ova cvast je idealna za početak sečenja.



Ovo je sečeno juče , seme počelo da ispada.



A
ko su manje površine u pitanju ,sečenje cvasti može da krene i ranije ,tada se odseca sa dužim cvetnim stablom ,oko 20-30 cm.
 
Taj je juče ovršen,treba još da prođe selektor.Metla "korovača" sve pokupi.:ppozdrav:
 
Majski srebrnjak,odgovaralo mu ovo vreme pa je i lepo narastao,sad sneg i milina...
16hn5gh.jpg
2pz02mt.jpg
14ddq1d.jpg
 
kolika je parcela i koliko je arpadzika upotrebljeno
Parcela je oko 25 ari i upotrebljeno je 240 kg arpadzika,mozda 3-4 kg manje od te kolicine!Nije zalivano uopste,radi se "suvo povrtarstvo"...On nakupi dosta jesenje i zimske vlage,tako da sredinom aprila vec pristize za cupanje!Prskanje izbacujem iz upotrebe,znaci gotovo organski se proizvodi,osim upotrebe vestackog djubriva na prolece!Zastita od lukove muve mozda u martu zavisi od temperature,ukoliko spoji 10-ak dana oko 17-18 stepeni prskam,ako ne ide bez prskanja!
 
Mnogo lepo izgleda lukac na tvojoj parceli Savato. Ja sam sejao iz semena i jos je jako mali, mada ima po tri cetri zilice korena i pusta drugi listic. Valjda ce prezimiti.
 
hoce prezimice,ali imaces tu dosta problema,prvo kasno ce da stigne,a drugo neces moci da ga cupas,jer kasd se ukoreni,kad ga cupas kida se glavicA,i on je neupotrebljiv
 
pa kad si ga posejao?ili,kad je nikao?koja ti je povrsina?

Posejao sam ga u septembru, tek pred kraj. To je parcela koja nije radjena 10-ak godina. Posto je bila velika susa jedva je obradjena i daleko od dobre obrade. Medjutim, meni je ovo prvo poljoprivredno iskustvo i ja zapeo da obavezno posejem. Mislim da je na pojedinim delovima jako duboko propalo seme , jer nije ujednaceno nikao iako je valjano posle setve. Parcela je 10 ari. Prvobitno sam planirao da posejem na 20 ari, ali kad sam video kako je losa priprema, odustao sam pa sam tu sad u novembru posejao grasak. Kao sto rekoh ovo je moje prvo iskustvo :sta: . Valjda cu nesto uspeti da napravim. Inace odlucio sam se za setvu direktno iz semena jer je mnogo jeftinije od arpadzika. Ja sam posejao skoro malo manje od kilo semena bar 200000 semenki. Nesto cu uspeti da iyvucem kao mlad i da prodam. A familija ce svakako da ga jede i ako nebude vizuelno lep. Za sledecu godinu sigurno cu to uraditi krajem avgusta. Malo cu uloziti u zemlju, bolje je pripremiti. Imam dva bunara i sigurno necu ponavljati neke greske.
 
Nazad
Vrh