Aronia melanocarpa

Moji juce obrali dva zbuna koja imamo, dosta ranije nego prethodnih godina ali su full zrele, probao sam ih i ne znam sta moja majka tu vidi slatko, odvratne su kao i obicno. Jedino mi je gora crna ribizla, od nje mi je bas ono da povratim.

Само је црна рибизла гора као нафта је. Али је зато сируп од ароније одличан.
 
Ali ce koren od topole da truli i zemlji i da prenese trulez na koren aronije koja ce onda stradati od trulezi korena. Uzmi primera radi nesto drvenasto sto poseces, ostavi koren, iscupaj za mesec dana i vec ces primetiti belu navlaku kao gusta paucina na korenu, pomirisi koren i nanjusices trulez.

Moji juce obrali dva zbuna koja imamo, dosta ranije nego prethodnih godina ali su full zrele, probao sam ih i ne znam sta moja majka tu vidi slatko, odvratne su kao i obicno. Jedino mi je gora crna ribizla, od nje mi je bas ono da povratim.
Hvala na savetu.
U pravu si.
Tako ću i uraditi.
Samo što će Aronija da boluje i biće u zaostatku dok se ponovo primi,jer ću je povrediti.

Koji veštak bacate za prihranu Aronije?
Prošle jeseni sam joj bacio u jamu veštak i od tada je sve bilo Ok.
Čitao sam uputstvo koje sam dobio uz tih 50sadnica, ali pitam čisto koje vi djubrivo bacate?
Znam da je najbolje zgoreli stajnjak + veštak.
 
Ma jok, nece bolovati, samo podalje asovom radi i izvadi je sa sve busom, iscupaj topolu sta zemlje opadne opalo je i posadi i dodaj zemlje i cao. Nemoj da otresas busu, sa njome se kida i koren.
 
Hvala puno na savetima, baš sam,otprilike tako i razmišljao, tj. da što manje zemlje otpadne, kako ne bi osetila zahvat.

Sent from my RedmiNote3Pro
 
Ako cupanje topole ne ide lagano, ti na kratko potopi busen u kadu sa vodom da se zemlja raspadne, pa nek i koren aronije ostane bez zemlje bitno je da je sto vise finih zilica sacuvano.
 
Sjajno. Puno hvala, oktopod. O tome nisam razmišljao, verovatno bih onako sa zemljom čupao, mada bih prvo sigurno dobro žalio Aronija, pa je tek tada vadio..ali da joj svu zemlju otopim u vodi, u slučaju da Topola se ne bude lako odvajala , to sigurno ne bih uradio, a savet je dobar.

Sent from my RedmiNote3Pro
 
@vladimir kisač
Lepo sve izgleda.
Kad' se budem rešio zečeva i kad mi prispe plod, planiram vino,takođe.
Pretpostavljam da je procedura slična kao kod pravljenja vina od kupine?


Sent From my RedmiNote3Pro using Tapatalk
 
Jeste slična, da ponovim po stoti put za sve, Priručnik za spravljanje vina od Jovića.
Zovu me ljudi za tačan recept...kao da je to nešto što se podrazumeva, da bude javno, nešto u stilu "ne znam šta ću sa aronijom, pa mi ti daj recept da napravim vino". :sjasi:

Vino je na prodaju, kao i sok.

Koga interesuje da se bavi preradom, trebalo bi da se posavetuje sa tehnologom, ukoliko ima nejasnoća.
 
Napisao si da praviš vino, a ispod je broj telefona. Pa deluje ljudima nekako logićno da nazovu da pitaju za recept kad ga već nisi napisao.

Zeznuto, jedino možda da napišeš u sklopu potpisa da nemogu dobiti recept preko telefona. Mada će neki opet i to ignorisati.
 
Čemu tenzija, pobogu?
Lično nisam pitao, pitao sam tek ,eto, proforme radi.

Sent from my RedmiNote3Pro
 
Nisam ni mislio na tebe Pero a nema nikakve tenzije i ja samo konstatujem kako pojednini razmišljaju. Pritom samo jedna osoba koja me je kontaktirala je do sada pravila vino, inače je ženskog pola i video sam u razgovoru da razume o čemu priča i šta pita.

Eto to su neke zanimljivosti, ja to zato pišem, da sami sebe bolje upoznamo :osmeh:.

Hvala novii, u neku ruku i jeste tako- ostavio sam telefon, pa je i logično što poneko nazove, hehehehe.
 
U pravu si Nebojsa.
... bezi od toga nemoj to da sadis, sad je u srbiji velika cena ali u Madjarskoj je 20 evro centi takva ce cena biti i kod nas, nemoj dzabe da se zamlacujes sa tim

Nemojte širiti dezinformacije. U Nemačkoj je trenutna cena 0.7l soka 6€ (ili oko 8.5€ litar), na pakovanja od 3l cena je oko 6,5€/l. To je neka realna cena i teško da može biti jeftinije. Ko planira zasad, treba imati u vidu ove cene, a ne domaće, koje su 3-4 puta veće. Svakako ako pravite veće zasade, naručite sadnice po 1€ iz EU, ovo kod nas je suluda cena za nešto što raste praktično samo.
 
Ajd' malo pojasni.... sta su dezinformacije, sta je skupo, sta jeftino, sta je 3-4 puta skuplje?...

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Evo da razbijemo dezinformacije- informacijama.
Kod mene je 0,7 litara soka 3 eura. Zarada je minimalna po boci, ali sok prolazi. Vino je isto 3 eura.
Videli ste pakovanje. Kolege i ja imamo svoj pogon za pasterizaciju. Ispresovali smo aroniju, napravili sok. Nećemo zaraditi milione. Zaradićemo malo. Ali će biti dovoljno. Niko od nas ne živi od aronije, to je samo dodatno.
Duboko sam ubeđen da ne treba širiti zasade aronije, jer je ima dovoljno.
Sok je dobar da se pije za zdravlje, o tome ne mora da se polemiše, jer su istraživanja višestruko potvrdila korisno dejstvo. Ne diže taj sok iz mrtvih. Ne treba se soka setiti kada smo teško bolesni. Treba ga piti preventivno. I ne treba da ga kupujete od mene. Ja ću svoju količinu prodati i ako mi ovaj post obrišu, jer je prodaja uglavnom po preporuci. Ljudi su videli zasad i znaju da je to-to.
Nerealno je da cena aronije na veliko bude preko 1 euro. Nije realno ni da svi cede sokove. Neki će morati i da prodaju svoje količine. Sve je to deo igre zvane tržište.
 
Bravo druže!!! Sasvim trezveno i razložno razmišljanje...sasvim dobra i pravilna obrada i prerada...i to je ( po meni-skromnog) budućnost za ovu biljku...
Ima vesti iz Hrvatske , kao članice EU ( izvor dnevne novine BLIC od pre neki dan) uopšte nemaju problema( naprotiv) sa plasmanom i svežih a i soka...jer to tržište može sve da proguta...( doduše to "gutanje" je dvosmerno, ali ako si racionalan ne beri brigu).
 
Nazad
Vrh