Aronia melanocarpa

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.735
Druže znam da imaš iskustva sa raznim vrstama bobica i verujem ti...Mogu ti reći da prošle godine kad su mi prvi put prorodile aronije i probao u više navrata bile su očajne , što kažu "bljak" ...A ove sezone i to relatino rano , već u avgustu su bile ukusne za jelo ...maltene slatke...
Valjda zavisi od godine i vremena sazrevanja...ili već čega...

vuxsd

Član
Učlanjen(a)
26 Nov 2014
Poruka
3.131
U cvetu aronije su sve guzice dobrodošle osim rutave... ona za sobom ostavlja pustoš..... :osmeh:

gandrad

Član
Učlanjen(a)
7 Mar 2014
Poruka
1.735
Valjda sam prošle godine žurio da probam , radostan zbog prvog ploda...a ove godine su nekako i rano sazrele i meni su bile slatkaste...
Čak sam jednom na pijaci, polaskom na posao, kupio 100 gr. od izvesnog ( Jedva sam ga ubedio da mi proda samo 100 gr. ) a i one su bile slatkaste...

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.036
Evo kalemljene na kaludjerci:

Zadnja slika je razlika debljine izmedju plemke i podloge, a predzadnja je kako je sve sraslo

Probacu sa novom podlogom, za nju kaze covek da na njoj plod bude sladji - oblacinska visnja

Poslednja izmena:

Knez01

Član
Učlanjen(a)
25 Feb 2015
Poruka
177
Nema mi to puno logike tj.skeptican sam prema teoriji da se aronija moze kalemit na visnju.
Tada bi se mogla na visnju kalemit i jarebika i oskorusa.
Pa bi vodeni tom logikom aroniju mogli kalemiti i na magrivu pa na colt.
Netko bi tada provalio da aronija kalemljena na tresnju daje jos krupniji i sladi plod.
Jbg. i da je moguce pa taj i takav plod onda vise nije aronija!!!
A cisto sumnjam jer tu se brkaju jezgricave i kosticave vocne porodice.

ubovicratko

Član
Učlanjen(a)
8 Okt 2011
Poruka
2.036
Pa nisam verovao da moze i na krusku, pa ide.
Negde se pricalo da japanski javor moze na klen - koji jeste osnova iz te porodice ali nece, familije su razlicite koliko sam upucen aronija pripada familiji ruza gde jesu kruska i jabbuka... dunja, al opet tu je i sljiva i visnja, nego covek koji je to radio - svasta je radio, pa 5minuta koliko mi treba da posadim 3-4 visnje i jos toliko da nakalemim - nije mi tesko..
Drugim recima volim pokadkad sam da se uverim da je greska, a nije mi tesko :osmeh:

Učlanjen(a)
8 Jan 2011
Poruka
5.536
Prvo su je rutave bube osisale a sad mraz, da li ce biti nesto i za nas videcemo.

oktopod

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
4 Nov 2010
Poruka
6.507
Jel su ove aronije zedne vode ili je neki problem u pitanju?

Kod svakog grozda je lisce suvo i sa belim tackama, a neki grozdovi imaju blago sparusene plodove, ne trule vec sparusene.

Koji Pera

Član
Učlanjen(a)
11 Nov 2013
Poruka
322
Šta mislite da li je pametno da zalijem Aroniju kokošijim stajnjakom?
Na selu postoji čovek koji ima neku cisternu u koju sipa vodu i kokošiji stajnjak i po pozivu ide i zaliva ljudima njive, voćke i sl.
Da nije kokošiji stajnjak, bez obzira što je razblažen u vodi, previše jak za Aroniju?

I još jedno pitanje..pošto imam 50 sadnica, da li je moguce Aroniju rasadjivati..koristiti one nove mladare i rasaditi je na taj način?

Koji Pera

Član
Učlanjen(a)
11 Nov 2013
Poruka
322
Razmnožavanje aronije položenicama.

[video=youtube_share;81pBFNdDTGM]https://youtu.be/81pBFNdDTGM[/video]
Razgovarao sam sa Đinovićem, on kaže 'ma kakve položenice'.. sada u Novembru, kada opadne list, bočne grane koje su starije od 1god, otseći I presaditi. Naravno, svaka grana je pustila žile pod zemljom, dakle malo zakopati kako bi se grana istekla ispod žila i to je to.

Proximus

Član
Učlanjen(a)
23 Jan 2017
Poruka
2.054
Nisam slikao moje, ali su isto jako lepo rodile... Sve grane se spustile do zemlje. Izgleda da im zaista odgovara malo umerenije vreme. (kao i svima nama)

Vrh