Aronia melanocarpa

Konacno pre dve nedelje striceva koza mi unisti pola aronija i to treci put ove godine je usla ubastu i unistila ih .Imale su po 3-5 mladara visine oko 20ak cm i njih je skoro do zemlje pojela.. Sad moram da kupujem na jesen nove a nadao sam se bar da mi daju kilo ploda.

Da li je greota da mu kad je uhvatim sledeci put lepo zakoljem oderem uredim i odnesem da je ispece????
 
Imam pitanje za vas iskusne uzgajivače aronije. Ove godine mi aronija lijepo urodila i odlučila sam uraditi pekmez. Inače kuvam pekmeze i džemove od sveg i svačeg i ovako nešto mi se nikad nije dogodilo. Dodala sam šećer i sve se fino skuvalo, stavila sam ga u teglice a malo je ostalo u šalici za degustaciju, zajedno sa žlicom (kašikom). Kroz nekih sat vremena pekmez u šalici bio je kao beton, žlicu nisam mogla izvući...i danas se smijem toj situaciji. Isto je bilo i sa pekmezom u teglicama. Došlo mi je da sve bacim, al Podravka ko Piroćanka...bilo mi žao šalice...uglavnom namakala sam je dva dana u vrućoj vodi dok se nije otopila...I sad me to kopka, gdje sam pogriješila?:sta:
 
U pitanju je voće koje ima jako veliku količinu pektina i visok nivo kiselina. Kada se doda šećer i vrši zagrijavanje uz pH oko 3, stvaraju se idealni uslovi za brzo i temeljito želiranje. Bilo šta od ovo troje da narušiš smanjuje se efekat želiranja, najbolje sve troje. Tretiraj voće enzimom ili ako ga ne možeš nabaviti, usitni aroniju i ostavi da odstoji nekoliko sati kako bi prirodni enzimi iz voća mogli da djeluju. Probaj to uraditi na nekoj temperaturi od 40-45 stepeni, ali ne puno većoj jer bi ih tako uništila. Znatno smanji količinu šećera, da ukupni ne bude preko nekih 25%. Naruši pH sredine kruškom koja ima pH 4-4,5. Uostalom poigraj se ovim elementima.
 
:ppozdrav: @geber .... i @ zvoncica ....nastavite dijalog.......mnogo je zanimljiv....nekome ce biti od koristi ....? :ppozdrav:
 
Da li neko zna koliko bi mi sadnica trebalo da dobijem 50 litara sirupa?
Računam u punoj rodnosti od 5.-10.godine.
 
To mi je trebalo.Nisam znao koliko ,u proseku, sa jedne sadnice može da se ubere, u tom periodu od pete do desete godine, jer sam čitao da je taj period kada daje najviše plodova.
Posadiću malo više sadnica, neće da se baci.
Hvala.

..uzeću Superiorove sadnice.Da li su se neke druge pokazale kao bolje ili ima nekih informacija na tu temu?
Sadim sada u Oktobru, imam parcelu upravo takvu,idealnu za Aroniju, močvarno je, ima trske, rogoza..livada je,pored vode je.
Preoraću, freziraću, dodaću stajnjak (ovčiji) i to je to.
 
ima li neko broj telefona na koji bi moglo da se poruce Superiorove sadnice? na p.p. unapred zahvalan :)
 
http://www.kurir-info.rs/pazite-sta-kupujete-umalo-otrovali-dete-laznom-aronijom-clanak-1018915

SVRLJIG - Čuvajte se otrovnog voća!
Porodica Nenada Milojevića, vlasnika i direktora svrljiške televizije Laser, za dlaku je izbegla tragediju u kojoj bi sigurno prva i nedužna žrtva bio njihov dvogodišnji sinčić Vasilije. Naime, on je mislio da je na pijaci kupio aroniju, a ispostavilo se da je to otrovne bobice kokošje grožđe.

Podvala

- Na niškoj kvantaškoj pijaci kupio sam, po ceni od 250 dinara, navodno bobice aronije da supruga pripremi sok za našeg sinčića Vasilija. Nisam baš poznavalac bilja, ali sam bio ubeđen da je to aronija jer mi je tako tvrdio i čovek koji mi ih je prodao. Doneo sam je kući i srećom što supruga nije mogla odmah da pripremi sok. U međuvremenu nam je došla u posetu tašta i primetila kupljeno voće - objašnjava Nenad.

Kako kaže njegova supruga Natalija, majka joj se zgranula kada je videla bobice!
- Rekla nam je da je to otrovna biljka koja se u narodu naziva kokošje grožđe. Ubrzo smo se i sami u to uverili pretražujući po internetu. Videli smo da se zove Solanum nigrum - priča Natalija.

Prijavljeno policiji

Nenad Milojević je slučaj prijavio svrljiškoj policiji, ali je dobio odgovor da oni za to nisu nadležni, pa je dojavio i Fitosanitarnoj inspekciji u Nišu. Revoltiran postupkom prodavca, vratio se na niški kvantaš da ga potraži. Međutim, sumnjiva roba je već bila rasprodata, a prodavac je nestao.

Komšiju spasao profesor

Slučaj porodice Milojević nije jedini u Svrljigu.
- Saznao sam da je i naš komšija Dragan Milošević, vlasnik dragstora, kupio lažne bobice na niškom kvantašu. Srećom, i on je na vreme upozoren. Bobice je u njegovoj radnji, slučajno, kada je došao nešto drugo da pazari, prepoznao profesor biologije u ovdašnjoj osnovnoj školi. On je potvrdio da je plod veoma sličan aroniji i da ga samo dobri poznavaoci mogu razlikovati. Po njemu, samo nekoliko bobica ovog ploda može da prouzrokuje smrt - kaže Milojević.
 
Осушио сам нешто ароније, али се она уцрвала. Нешто је пложило јаја и излегли се мали црви. Шта радити при сушењу да се не црва?
 
Komadara, mislim da to nije ucrvan plod, nisam čuo da aronija ima te štetočine, moguće da ti se neka jajašca navatala na plodove ili nešto drugo, ne znam šta ti misliš, samo te navodim na razmišljanje? :)
 
Осушио сам нешто ароније, али се она уцрвала. Нешто је пложило јаја и излегли се мали црви. Шта радити при сушењу да се не црва?
Kod sušenja je dobro prekriti voće gazom ili nekim sličnim prozirnim materijalom, da se zaštiti od muha i drugih nečistoća.
 
Nazad
Vrh