Aronia melanocarpa

Moja je u septembru bila najtužnija do sad,a zasad je iz 2000 godine kad gotovo da nije bilo crvenog lista.Već je bio izgoreo.ove godine moram da zaliva,jer zadnje dve godine su takve da iz suša ubi.Plašio sam se šta će biti sa njima uopšte ali su ipak preživele.Tako da prijatelji voda im je baš neophodna,bar kod mene je juli najkritičniji.
 
Jeste aronija koja je kalemljena i od nje dobijes drvo sa krosnjom , moje misljenje je da je bolje da kupis onu koja lici na zbun a kasnije kad poraste ako hoces poseces ostale izdanke i ostavis samo jedan , ako hoces stablo. Zbun ima vise roda, a mozda i gresim. Ovde pise na koje se drvo kalemi da bi se dobilo stablo kao na slici http://www.aronia.co.rs/sr/gajenje.html

Aronija u obliku zbuna je laksa za razmnozavanje , ksvaki jednogodisnji mladar mozes lak oda ozilis i u jesen presadis i kasnije dobijes nov zbun.
 
Mi smo na jesen 2011 i na jesen 2012 zasadili dvogodisnje sadnice aronije firme Superior.
Primjetili smo da su ove zadnje sadnice mnogo više cvjetale nego one prethodne. Kontaktirali smo Superior ali oni nisu mogli da objasne razliku. Interesira me da li je neko slično primjetio?
Pozdrav
 
I ja sam posadio njihove na jesen 2011, dva komada samo, jedna je imala jedan a druga ni jedan grozd, sada vidim da su obe spremile 5 go 10 grozdova :D
 
Koji je razmak od žbuna do žbuna..1m? Vidim da je izmedju redova 3m, interesuje me da li može 2m da bude razmak i zašto baš 3m,mnogo je to veliki razmak,a žbunovi nisu toliko veliki da bi smetali jedni drugima,a za obradjivanje izmedju redova je i 2m dovoljno.
Kakva su iskustva sa Superior rasadnikom?Vidim na youtube-u da su ozbiljni u tome što rade.Mislim da ću od njih uzeti sadnice..
 
Poslednja izmena:
Dobre su Superior aronije, barem kod mene, samo ja sam kupio dva žbuna dvogodišnja a komšinica štapić, na istom prodajnom mestu tj rasadniku, u Radmilovcu kod Vinče, isto od Superiora.

Posađene su u jesen 2011e, znači sad im je drugo proleće odnosno treća godina, ništa narasle nisu ali su izbacile dosta grozdova, prvo proleće je bio samo jedan grozd na jednoj, na drugoj ni jedan.

Evo slike da vidite a i pitanje, prskao sam trešnje prehranom NPK 20.19.19 plus mikroelementi, pa ko velim da obajam aronije, ali ko za inat dođoh do kraja rezervoara pa nije bila magla nego krupne kapi ispljucala prskalica i sad mi se na aronijama spržili neki listovi i cvetovi, da li išta seći ili ostaviti tako? Brine me što je cvet na vrhu sadnice povio glavu sutradan, to nema na slici da se vidi...

 
Koliko sam video Aronija ne traži ništa, osim zaštitu protiv rutave bube, koja je retko napada.
Zašto ne staviš oko stabla neku prirodnu izolaciju..seno (i sl.) i zbog korova (trave),plus čuva vlatu za stablo.

Ko ima više iskustva sa većim brojem redova..?
Planiram na parceli da posadim 2-3 reda puta 10tak žbunova u redu (ako je odstojanje 1m izmedju žbunova).
3metra mi je puno veliki razmak,jer pored Aronije planiram da zasadim i par redova kupine,pa bi mi taj razmak od 3m oduzeo više prostora.

Što se tiče izbora mesta..planiram Aroniju da zasadim u iskrčenom delu šume, znači okolo je šuma sa sve 4 strane.Osunčano je lepo, tako da je leti, kada su vrućine, ima dovoljno svetlosti..osunčano je od jutra oko 07h pa do 15-16h, posle toga šuma zaklanja direktno Sunce. Video sam da nije dobro da se sadi na močvarnim predelima..tu na mojoj parceli uvek konstantno ima neka vlaga u zemlji, a i blizu je izvor, tako da ću,ako bude potrebe, napraviti i kap-po-kap sistem navodnjavanja.
Može li mi neko reći iskustva oko izbora parcele, tj. mesta za sadjenje.?
 
U redu mozes na 1m.
Razmak izecu redova od 3-4m stavljaju oni koji planiraju izmedju da masinski obradjuju zemlju (Traktorom).
Posto je u pitanju manja kolicina sadnica mozes i na 1,5 -2m kako bi h ustedeo na prostoru, a i ako zatravni lako mozes da prodjes frezom.
 
Da,to sam i mislio..gledao sam na yt klipove o Aroniji, nije to veliko stablo da mora 3metra izmedju redova,a freza ladno ulazi u 2metra.
 
Imam 100 sadnica aronije. Jedan dan nisam obiso sadnice sutradan nije ostalo od cveta nista... :( Unistila me je rutava buba, dodje mi da ih izvadim i da ih pobacam...
 
To sam i ja shvatio, kasnije.U nekom video klipu na yt sam čuo da rutava buba nije toliko veliki problem..ispostavilo se suprotno.
 
Moje aronije:

slika1822.th.jpg
[/URL][/IMG]











Pored brige zbog rutave bube , moram i da brinem o stricevoj kozi da ih ne obrsti, provuce se kozetina gde ne moze jagnje od tri nedelje.
 
pazi šta sipaš u te lavore da koza ne popije i bolje ih izmakni malo od žbunova, bolji je efekat, ovako se zaleti na lavor a sleti na aroniju
 
Сваки дан неке ситне бубице црно сиве беле, величине 2 мм гнезде се у цвету, имам осећај да ће ми уништити цвет. Знате ли која је то напаст и како да их се отарасим? На једној аронији зна бити и по 10-ак комада. Обожавају аронију,
 
Nazad
Vrh