Aronia melanocarpa

Kolega oktopod slazem se za trenutno smrzavanje.. Jedino sto se ono u fabrickom procesu proizvodnje vrsi na nekih -40 stepeni, opet u nekom vremenskom intervalu od 10-30 sekundi recimo, te je u tom slucaju to maltene skoro pa trenutno. Jedino se smrzavanjem sa tecnim azotom bas bas trenutno vrsi smrzavanje i totalno usporavanje svih funkcija celije, te samim tim i svi vitamini, koenzimi i drugi korisni ostaju potpuno sacuvani... :osmeh:
 
Ja aroniju ne zamrzavav,već u roku od 48 sati je preradjujem.Jeste to malo komplikovano i zahteva bolju organizaciju,ali netreba napominjati koja je razlika iz tako cedjenog soka od onog koji je zamrznut.
 
Mislim da se više isplati kupovati i konzumirati sušene, ja sam kupio 200 grama, kilogram je 1300 dinara, svaki dan sam jeo i trajalo mi je 5-6 dana, ne može puno ni da se pojede, ukus je kiselkasto gorko presladak, odjednom te stigne šećer u glavu posle par kašikica, zanimljiv ukus skroz...


Ispravka, kupio sam bio flambirane, ušećerene, pre neki dan kupih ipak obične sušene, ukus bezvezan, kao bilo koje kuglice koje sam mogao nabrati kraj puta :D
 
Obične sušene su najbolje za čaj i kao takve su i lekovite.Ove flambirane ti dodju kao neki slatkiš.
 
Kod mene je problem juli i ove godine moram da se spremim za zalivanje.Dobra stvar kod aronije je što imaš vremena da reaguješ jer sam prošlo leto probao sa par žbunova na kojima je plod već počeo lagano da se suši da ih zalivam i oni su se oporavili.
Mi zasad imamo od 2000 godine i nikad do sad je nismo posebno zalivali,ali poslednja dva leta su bila takva da ni ona nemože više u tom periodu da opstane.
 
Kao i za svako drugo voće...a šta će ti hladnjača, aroniju ili nosiš na otkup ili sušiš ili praviš sok, ne znam što bi je čuvao, nije to jabuka? Pitam, ne zameri, nisam zlonameran.
 
U Kragujevcu na pijaci sad prodaju ``svezu`` aroniju,verovatno su je tako cuvali u hladnjaci pa sad prodaju, prodajna cena te aronije je 150-200 dinara za 100 grama. A iskreno ne lici ni na sta! :)
 
Si siguran da je svezda, da nije susena?
Posto i kod nas ima na pijaci ali je sve susena a cena je oko 150din za 100g.
 
Nov sam u gajenju aronije, pa vas molim za preporuku čime i u kojim količinama da izvršim prihranu žbunova....znam da će većina predložiti stajnjak ali me interesuju i neka iskustva ili predlozi vezani za druga organska đubriva koja se mogu naći u prodaji (čvrsta).

Da napomenem, aronija je zasađena prošle godine - jedan deo na proleće, drugi na jesen...prilikom sadnje sam koren umakao u smešu balege i glistenjaka pa sadio....sad bih možda izvršio određenu prihranu, pa vas zato molim za savet.

Unapred hvala.
 
Ima samo ne u svim, ja sam kupio u jednoj maloj u selu, tako da ne mora da bude velika već pitanje da li nabavljaju..

Na veće količine firma AgroFertiCrop radi i isporuku, ne znam tačno koliko je to "veća količina".

Cena za džak Fertora od 25 kg je bila oko 1100-1200 dinara a Siforga je bila 1400-1600, ne sećam se tačno, Siforga je kao malo bolja ali je nije imao jesenas, nabavlja je u proleće, kaže tada je kupuju malinari..znači dobra je i za aroniju sada u proleće.

Ima na dnu strane opis oba, kao i detaljnija brošura u PDF formatu.
 
cisto informativno pitanje posto mozda dogodine nesto budem sadio kako ide medjuredna obrada i cime najbolje odrzavati od korova i kako se prihranjuje stajskim djubrivom
 
Evo ti odgovor za obradu u prethodnom postu od Poleta, na slici se najbolje vidi :D

Što se tiče stajnjaka ne znam, oko njih se ne okopava pa možda samo da baciš jedan sloj ali malo dalje od same sadnice, da ne uhvati neka trulež...
 
Aroniji je u vreme susa potrebija voda nego djubre , koliko sam mogao da vidim prosle godine od juna do avgusta . Dzabe djubre ako u avgustu lisce pocne da gori i umesto crvene boje dobija braon , prvo po obodu pa onda pola lista samo pobranoi . Da nisam zalivao ne veruje mda bi prezivele proslo leto. Moje nisu ni docekale novembar da promene boju od zelene do crvene nego su jos u sptembru postali listovi crveni .
 
Nazad
Vrh