Arenda- pravila, obicaji....

Uvek je bilo budala koji plaćaju da bi se samo pričalo da rade XXX kj..... To što su ove godine imali 2-3t žita to nikom ništa.... Dali 350e za arende (skoro 2t pšenice po sadašnjoj ceni) + ostaviti subvencije po ha i gorivo vlasnicima za kola.....

Drugar je dobio za čisto ratarstvo 385e/kj + subvencije i gorivo njemu za dve parcele od po 20+kj + par sitnih od 2-6kj.... Mehanizaciju ostavio u šupi..... Zaposlio se posle 2 meseca kod tog kome je izdao zemlju (rade oko 1000kj).... Dobio platu oko 1100e + prijavu na punu platu.....

U velikom delu Srbije pšenica je ove godine pošteno podbacila. Čast izuzecima. Da samo hoće da ne padne 2 meseca kap kiše onda bi se znalo ko je pukovnik, a ko pokojnik.....

Proletos je parcela od 125ha izdata po 800e/ha bez po reči.... Sada u ponudi ima parcela oko 150+-ha takođe traži 800e/ha.... Da li će dobiti.... Videćemo...
 
Ovih dana zovem arendase sa kojima nemam sklopljene ugovore a koji pak znam da imaju gazdinstva i uzimaju subvencije. Pitam da sklopimo ugovor, kaze jedan nebi ja jos nista sklapao.Na to njegovo kazem nebi ni ja vise da radim vasu zemlju(arenda 200e kj). Sledeci kaze moze ali je arenda 300e za kj. Odgovor moj ,dajte je drugom za te pare mene ne zanima. Do sada placao 250e kj. Dosta mi je vise tih grabljivaca i krvopija. Necu propasti bez 10kj arende ,neka se nose.

Sent from my WP32 using Tapatalk
Jedno hipotetičko pitanje: da država nije uvela ove veće subvencije (ili da npr. za naredne godine ukine subvencije), da li bi i onda odustao od te arende ili bi u tom slučaju nastavio da radiš tu arendu za 200 e/kj?
 
Uvek je bilo budala koji plaćaju da bi se samo pričalo da rade XXX kj..... To što su ove godine imali 2-3t žita to nikom ništa.... Dali 350e za arende (skoro 2t pšenice po sadašnjoj ceni) + ostaviti subvencije po ha i gorivo vlasnicima za kola.....

Drugar je dobio za čisto ratarstvo 385e/kj + subvencije i gorivo njemu za dve parcele od po 20+kj + par sitnih od 2-6kj.... Mehanizaciju ostavio u šupi..... Zaposlio se posle 2 meseca kod tog kome je izdao zemlju (rade oko 1000kj).... Dobio platu oko 1100e + prijavu na punu platu.....

U velikom delu Srbije pšenica je ove godine pošteno podbacila. Čast izuzecima. Da samo hoće da ne padne 2 meseca kap kiše onda bi se znalo ko je pukovnik, a ko pokojnik.....

Proletos je parcela od 125ha izdata po 800e/ha bez po reči.... Sada u ponudi ima parcela oko 150+-ha takođe traži 800e/ha.... Da li će dobiti.... Videćemo...
Zanima me ,sta ce biti sa drugarom , sta je planirao? Logicno je da ce tu raditi samo ovu sezonu i da ta firma,farmer propada?
 
Kad naplaćujete usluge i skidate kožu s leđa onda je u redu jer Bože moj kome je skupo neka radi sam a kad treba nešto da platite onda je kme, kme nepravda. Ako vam je skupa arenda nemojte raditi.
Druze koje usluge , radim posteno 300kj , kombaj smo prodali, zmaj nije vise mogao da prati kolicinu posla. Ne zanima me ni nabavka istog dokle god ne mogu da organizujem se u kosenju onako kako Sam dok smo radili 100kj . Znaci da imam dovoljno prevoza da isprati jednog tucana ili lexiona I broj ljudi koji ce to da prevezu. Ovako placam i nepitam da li je skupo ako se uradi onako kako ja zelim I kada zelim. A za one koji misle da od arende zarade vise nego sto zaradimo mi koji zemlju radimo, sto se mene tice mogu slobodno da je daju drugom koji ce I'm tu cenu platiri ili jos bolje uzmu i sami je obradjunu.

Sent from my WP32 using Tapatalk
 
Činjenica je da su cene proizvoda u međuvremenu drastično pale.
Ovu za 200 bi nastavio ovi za 250ne bi, zbog same zemlje kakva je jer znam i sta moze da izvucem iz nje. Jer negde se mora podvuci I stati na kraj necemu sto je odavnonizgubilo bilo kakav razum. Ali sami smo doveli do ovoga to je istina.

Sent from my WP32 using Tapatalk
Kolega @Boderlica ovo je treba da bude odgovor na prethodni post , ne tvoj
 
Poslednja izmena:
Ogi tu si u pravu, ja sam pre 2 godine odustao od 20 jutara jer su mi trazile neke cene koje nisu normalne. Najjaci je bio lik koji je hteo pare unapred za 3 godine po 300e. Odjebao sam ga u dve reci. Cena arende nece spadati dokle god je alavih ili u svakom mestu ostane, po 2-3 coveka da rade zemlju.
 
Pre par dana sam citao o Gavrilu Principu,i tamo kazu kako.je bio iz siromasne porodice ,dalje kaze radili su tudju zemlju 2/3 prinosa gazdi i 1/3 njima i bili su jako siromasni...
Pazi od kad ide ova prica.
 
Zanima me ,sta ce biti sa drugarom , sta je planirao? Logicno je da ce tu raditi samo ovu sezonu i da ta firma,farmer propada?
Neko ko ima 300-400ha svoje zemlje bez kredita ne može da propadne, samo ako radi kako treba. Pošto oni grizu napred i sada godišnje kupuju po 20-40ha.... Logično je da će ostati tu da radi do daljnjeg....
 
Neko ko ima 300-400ha svoje zemlje bez kredita ne može da propadne, samo ako radi kako treba. Pošto oni grizu napred i sada godišnje kupuju po 20-40ha.... Logično je da će ostati tu da radi do daljnjeg....
A zasto onda uzima u zakup po tim cijenama? Na svojoj zemlji zaradjuje a na tudjoj gubi ? Ili drugo logicno pitanje , zasto on ne daje u arendu svojih 300ha po toj cijeni po kojoj se pravi gubitak?
 
20-40 hektara kupiti svake godine je 350 000 - 700 000 evra.
300 hektara da izda po 600 evra dobio bi 180 000 evra sto deluje mnogo losije od gornjih cifara. Izgleda tom domacinu i pored silnog kukanja ide vise nego dobro.
 
Nazad
Vrh