Analiza zemljišta

На зобнатици донели земљу, засадили боровницу и сада стотине хектара у корову и пропало. И то је упитна инвестиција.
 
Taj arap vise potrosi na njegove zenke za godinu dana nego sto mu znaci tih par stotina hektara propale borovnice :ROFLMAO: .Probao cova,nije uspelo,ide dalje.
 
Ma znam ja sta su radili ,samo pitam. Dovozili zemlju sa niskim ph. Zar nije jednostavnije saditi borovnicu tamo gdje je takva zemlja , a druge kulture slabije uspijevaju . Ludilo.
Samo kod nas to ima.
Drug kamionom vozio piljevinu od pilane nekome na Manjacu , da zakiseli zemlju za borovnice , a tovario i vracao krecnjak da neki drugi dize ph. 🤣
 
Овде је логика напустила чет што би се рекло. Њиве равне као тепсија на њима лешник. Али тако је решила држава ...
 
Ko god da je,daleko je iznad nas obicne sirotinje,nece takvi propasti ni za hiljade hektara u korovu a kamoli par stotina.
Lako je kada je nekome palo sa neba i pada neograničeno (uzimaju koliko im treba). To su sinovi i unuci komunista, a komunizam kaže ,,radi koliko možeš, uzmi koliko ti treba".
Malo o istoriji: u Vinči se zaista tako živelo.
 
Tražio sam po internetu koliki je zapravo pad prinosa u zavisnosti od Ph zemljišta.Iako se za neke kulture navodi da im paše alkalno zemljište,one rastu sa za nijansu manjim prinosom i na kiselim zemljištima.Imaju neke tabele koje se lako nađu preko googla,koje lako navedu čoveka na pogrešan zaključak.Tako stoji za suncokret da je idealan ph 6-7.5 .
Mada suncokret ovde gde je ph zemljišta oko 4.5-5 daje prinose i do 4t po hektaru,čak su i ove godine bili prinosi oko 3.5t/hektaru na nekim parcelama,prinosi su u proseku bar 90posto vojvođanskih. https://www.researchgate.net/public...ing_Critical_Soil_pH_for_Sunflower_Production
Kako se vidi iz linka suncokret daje 90% prinosa gde je ph 4.7-5.3 .Znači dosta je žilav na smanjenje ph zemljišta.Dok ječam navodno da na ph od 5.0 ima 9posto prinosa kako se vidi iz linka https://www.calciumproducts.com/back-to-the-basics-of-soil-ph/ .
Mada kod mene u kraju bilo je njih što su sejali ječam,istina sa lošim prinosima,ali opet prinosi su im bili bliže 50posto masimalnih,a ne 9posto koliko piše na tom linku,moguće da ova novija semena bolje izdrže mali ph.Zanimljivo za kukuruz je pad prinosa za 15posto kad je ph 7.5 ili veći,to je možda i odgovor na pitanje zašto se rekordni prinosi kukuruza postižu južno od Save,iako je prosek slabiji zbog velikog postotka parcela sa preniskim ph-om.Za povrće nisam našao puno ispitivanja,ali nešto sam našao,zanimljivo mi je bilo iskustvo jednog forumaša koji je pisao kako u povrtlarstvu postiže rekordne prinose u plastenicima sa ph zemljišta od 5.2 ,što me je navelo da potražim na internetu neke podatke za povrće.
Kako se vidi iz linka pasulj ima najveće prinose na ph 6.4,ali nema značajnijeg smanjenja prinosa i kad je on 4.9.Dok šargarepa na ph 5.6 ima 60posto veći prinos nego kad je ph 5.0,ali daljnjim povećanjem ph-a iznad 5.6 nema daljih poboljšanja.Zelena salata isto ne podnosi kiselo.
Tako da nije samo borovnica za kisela zemljišta,mnoge druge kulture nemaju značajan pad prinosa kad je zemlja kisela.Lešnik,aronija,višnja,jabuka,krompir,pasulj,paradajz,krastavac,malina,jagoda,suncokret sve je to žilavo na mali ph.A verujem da je i spisak puno veći jer na internetu nisam uspio naći istraživanja pada prinosa za svaku kulturu,ali po iskustvu ljudi se neke stvari mogu isčitat.
 
Прво се вежба на малом уз варијанте гајења па кад` се извежбате онда се прелази на веће површине од пар ари па тек онда на вееелико.
Скоро свако ко је радио другачије је на тежи начин сазнао како не треба.
 
Nazad
Vrh