Analiza zemljišta

Tamo gde raste korov tamo ne treba vestak. Tamo gde se intenzivno gaji nesto, pa tako i zitarice, gle se iznosi po 3 tone necega iz zemljista( zrna zita, kukuruza), e vidis u takvu zemlju bi trebalo vracati sve a ne samo NPK. Nego i stajnjak recimo, kao najjeftiniju varijantu za mikroelemente, sekundarne elemente, itd. Kad se pobere kukuruz u cardak se iznese i cink i bor i sumpor i magnezijum i sve ostalo...
Korovi to ne iznose iz zemljista ili iNose jako malo. Tako da se analize kod tebe samo slazu. Nista vise.
 
Analiza drzavne parcele na kojoj treba da bude kukurz. Sta sada uraditi,preporucuju mi map,a ja parcelu vec uzorao. Da li je neko bacao map u prolece pred setvu?

2psf82c.jpg


35hmh5y.jpg
 
Pomoli se Bogu i samo azot u proleće razbaci. Pitanje je koliko će fosfor biti dostupan. Zavisi i od toga koliko ti zakup traje.
 
Prosle godine sam bacio 350kg po ha npk u jesen,i ove godine sam misli isto,samo sto bi bacio u prolece.E sad oni preporucuju map,ali kako stvari stoje verovatno ce u prolece dobiti 15-ticu opet. Zakup mi traje jos dve godine.
 
41fc22acc51738054312d0028e5c872d.jpg


Uradio sam analizu zemlje u vocnjaku posle tri godine, leva kolona je od sad , a desna zaokruzena od pre tri godine pre sadnje.

Da li bi neko mogao da mi objasni gde mi je i kako nestao humus ?
P i K su isto dosta umanjeni.
Posle prve analize ,pre sadnje je izvucen stajnjak , razbacan npk i redovno vocnjak dobro djubren svake godine sa npk + nesto kroz kpk.

Ocekivao sam da sam podigao vrednosti p i k , a ono sve kontra.
Najvise me zanima kako je moguce da humus ovako padne.
Analiza je sa dubine 30-60
 
Uzmi i na 0-30. Mi smo djubrili godinama samo po povrsini NPK, sada biljka koristi mozda ono od pre 5-6 god sto je baceno. Ne sekiraj se, samo djubri redovno i normalno i bice dobro sve.
 
Ako po analizi imam 20mg/100gr P, K , a hocu da podignem vrednost na 40mg/100gr , koliko to cistog P ili K treba po ha ? Kako se to racuna ?

Uzmi i na 0-30. Mi smo djubrili godinama samo po povrsini NPK, sada biljka koristi mozda ono od pre 5-6 god sto je baceno. Ne sekiraj se, samo djubri redovno i normalno i bice dobro sve.

Djubris po celoj povrsini ili samo u redove ?
 
Kanacki, teoretski, trebalo bi da znas koliko kilograma ciste aktivne materije kultura iznese, pa jos da dodas vecu kolicinu da ima koliko zelis, ali u praksi to neces moci da postignes. Zapravo, ne mozes to da izracunas.
 
Ne.
Uzmimo za primer da te interesuje ravnomeran raspored do 30 cm dubine. 1 m2 zemlje do 30 cmdubine ima zapreminu od 300 dm3 tj opet uzmimo da je specifična težina 1 (lupam samo kao primer) znaći da na 1 m2 i 30cm dubine imaš 300 kg zemlje.Proporcijom dobijemo:
300:x=0,1 kg uzorka :20mg
X=300*20/0,1
X=60000mg ili 60g na 1m2 i 30cm dubine imaš trenutno.Hoćeš da povećaš duplo treba da dodaš 60g* 10000m = 600 kg po ha čistog (n/p) pravilno raspoređenih na dubinu od 30 cm da bi povećao sa 20mg na 40 mg.
E sad ovde sigurno ima odstupanja zbog nedostatka podataka,specifićne težine zemlje...itd.
 
Specificna masa zemlje iskustveno je dosta veca od 1. U zavisnosti od tla varira verujem i duplo. Peskovita zemlja vs rit.

@kanacki
Bacam u trake oko 20-30cm od vocke pa sa obe strane.
 
41fc22acc51738054312d0028e5c872d.jpg


Uradio sam analizu zemlje u vocnjaku posle tri godine, leva kolona je od sad , a desna zaokruzena od pre tri godine pre sadnje.

Da li bi neko mogao da mi objasni gde mi je i kako nestao humus ?
P i K su isto dosta umanjeni.
Posle prve analize ,pre sadnje je izvucen stajnjak , razbacan npk i redovno vocnjak dobro djubren svake godine sa npk + nesto kroz kpk.

Ocekivao sam da sam podigao vrednosti p i k , a ono sve kontra.
Najvise me zanima kako je moguce da humus ovako padne.
Analiza je sa dubine 30-60

Pitaj ih kako racunaju organsku materiju ali malo detaljnije da ti pojasne, pa ces shvatiti:osmeh:. Inace, imas malo vise karbonata, jednim delom ti je i pH zbog njega takav kakav jeste. Ti karbonati ti prave problem sa fosforom. Kada bi ti uradili ukupni fosfor video bi koliko je vezan za karbonate i kakav problem tu vreba - ne moras uraditi, samo kazem.
Inace na toj dubini ti humus jako varira, nije kao u povrsinskim slojevima tako da je moguca i razilika u uzorkovanju za prvu i drugu analizu.

- - - - - - - - - -

29b12ya.jpg



Analize jesu iz 1972. Danas u tu novi hibridi i djubriva, ali eto okvirno koja kultura koliko iznese. Na forumu sam negde postavio
tabelu novijeg datuma, za nase hibride, NS radio.
 
Zanimljiva mi je dimenzija Mg ili Megagram, sto ispada tona jedna. :osmeh:Hvala za tabelu, dosta je korisna.:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh