Analiza zemljišta

Danas odneo uzorke u PSS Zrenjanin,za oko 2 nedelje rezultati,na kucnu adresu salju,cena 1730 din po uzorku.Juce sam uzimao uzorke u najgore vreme,poceo sam predvece,a zadnje sam uzimao kad je skoro noc bila,komaraca milijardu,pojeli me zivog,jedva sam se suzdrzao da ne odustanem od uzorkovanja,to bre da poludis.Bg sigurno prskaju svakih mesec dana,a kod nas jednom godisnje,i to brate ako im uspe 5% svaka im cast,kao i da nisu prskali...Inace koristim neku moju sondu koju sam pravio pre nekoliko godina,mnogo je velikog precnika cev koja ulazi u zemlju,trebalo je biti duplo manje,i na drugaciji nacin,tj samo nogom kao asov da se nagazi i to je to,a ne da je uvrcem u zemlju kao ova moja.Ova je za extra tvrda zemljista i za bodibildere,obozavali bi je,ruke posle par uzoraka budu kao kod Svarcenegera.

 
Dok smo gruberisali uzeli smo uzorke za analizu
811596be0b32603c2a7240759cbb1e79.jpg

2e50a43f560598d4fa87df00d42ca348.jpg


Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
Je l placate uzorkovanje? Kod nas je opstina Zitiste pre par 3 godine, kada sam i ja radio, subvencionisala analizu, ovh dana kada sam hteo da idem opet da radim, kazu nemaaaa vise....nemaju para....na kraju nece biti para ni da se dise!
 
Tek će sad biti humusa kada krene stajnjak da se izvozi u većem obimu

Послато са Lenovo A5000 уз помоћ Тапатока
 
Imam jednu parcelu,skinuto zito,kombajn sa seckom,i pre nedelju dana radjeno totalom,da li vredi odraditi sad analizu i kako? :ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
[h=1]Kako sami možete proveriti kvalitet zemljišta?[/h]
Pre setve ili sadnje bilo koje biljne vrste potrebno je dobro upoznati karakteristike izabranog zemljišta.
U istom zemljištu mogu da rastu različite biljke, neke će biti bujne, razgranate, sa obiljem plodova, dok će druge ostati kržljave, slabe bujnosti i rodnosti. Stanje u kojem su biljke veoma zavisi od kvaliteta i pH vrednosti zemljišta.

Kiselost zemljišta
se izražava pH reakcijom i može da ima vrednost 0-14:

  • veoma kiselo zemljište - pH < 4,5
  • kiselo - 4,6 do 5
  • blago kiselo - 5,1 do 5,5
  • skoro neutralno - 5,6 do 6,4
  • neutralno - 6,5 do 7,3
  • blago bazno (alkalno) - 7,4 do 8
  • bazno - 8,1 do 8,5
  • veoma bazno - > 8,5.
[h=3]
Postupci određivanja pH reakcije zemljišta
[/h]
Prema biljkama koje na njemu rastu možemo odrediti o kakvom zemljištu je reč. Većina biljaka raste na zemljištu slabo kisele i neutralne reakcije. Međutim, sve biljne vrste nisu iste u pogledu zahteva prema reakciji zemljišta. Na neutralnom zemljištu rastu: beli i crveni luk, detelina, kupus, ladolež, repa, cvekla.

Na slabo kiselom zemljištu dobro rastu: krastavac, ruže, krompir, patlidžan, tikvice, grašak, kamilica. Nakiselom rastu: paradajz, kiselica, peršun, bosiljak.
[h=4]
Postupak sa 9% sirćetom
[/h]
Potrebno je uzeti kašiku zemlje i preliti je malom količinom sirćeta. Ukoliko je zemlja neutralna doći će do vrlo slabog penušanja. Kod kiselog zemljišta neće biti promena. Međutim, ako je zemljište bazno javiće se reakcija, burnog penušanja, a to je najbolji pokazatelj da sirće reaguje sa bazama iz zemlje. Po intenzitetu stvaranja mehurića, penušanju, možemo da utvrdimo i da li je reč o slabije baznom ili baznom zemljištu. Što je više penušanja zemljište je baznije.
[h=4]
Postupak sa sodom
[/h]
Kašiku zemlje treba preliti sodom rastvorenom u vodi. Neutralno i bazno zemljište neće reagovati, dok će kiselo zemljište reagovati i doći će do penušanja. Što je penušanje intenzivnije to je i kiselost zemlje veća.
[h=4]
Postupak određivanja pH reakcije lakmus papirom
[/h]
Uzorak zemljišta treba očistiti od grančica i kamenčića i u staklenoj posudi rastvoriti u destilovanoj vodi.Rastvor zemljišta je potrebno procediti kroz nekoliko slojeva gaze ili filter. U profiltriran rastvor se zatim potopi lakmus papir koji će nakon nekoliko minuta promeniti boju. Dobijenu boju treba uporediti sa bojom na skali koja se dobije u paketiću lakmus papira.

[h=4]Postupak sa čajem od lišća višnje, trešnje ili crvene ribizle[/h]
Za ovaj postupak potrebno je uzeti 3-4 lista trešnje, višnje ili crne ribizle i preliti ključalom vodom, a zatim pustiti da se ohladi. Hladnim čajem od lišća se onda prelije uzorak zemljišta. Nakon nekoliko minuta boja u staklenoj posudi će se promeniti. Crvenkasta boja je pokazatelj da je reč o kiselom i jako kiselom zemljištu, dok plava boja ukazuje na slabo kiselo zemljište. Zelenkasta boja ukazuje na neutralnu reakciju zemljišta.
[h=4]
Postupak određivanja pH reakcije sokom od grožđa
[/h]
U staklenu teglu je potrebno staviti uzorak zemljišta i polako ga preliti sa sokom od grožđa. Ukoliko dođe do promene boje a na površini se pojave mehurići to je znak da je reč o neutralnom zemljištu.


http://www.agroklub.rs/eko-proizvodnja/kako-sami-mozete-proveriti-kvalitet-zemljista/26807/
 
Evo danas sam dobio rezultat analize pa molim za komentar i savet koje, kada i koliko mineralnog djubriva koristiti. Ove godine na parceli bila pšenica a sledeći usev je kukuruz.
pH u H2O 7,91
pH u KCl 6,00
CaCO3% 0,00
Humus% 4,59
Azot% 0,229
P2O5mg/100g 29,39
K2O mg/100g >40,00
Naravno mislio sam na količinu u kg/Ha.
Hvala
 
Sve je dobro, jedino malo da se poveca ph i odnosno Kalcijum i Fosfor, Kalijum je dobar. Gde ti je ovo, negde blize Savi?
 
Zbog cega da se povecava pH? Zar on nije vec dobar? Jel si mislio da kalcijum povecam sa krecom? A koja kolicina djubriva da se baci za kukuruz?
 
Nazad
Vrh