E to je diskutabilno kako i koliko ce se dodavati, jer ako prskas nasumicno/celu povrsinu (atomizeri itd) dosta toga ispari, ukoncentruje se u gornjim slojevima i ne ode u dublje slojeve gde i treba da ima efakat. Prirodno je prilicno spor proces da sama kiselina migrira u dublje slojeve - ako nema dubokog mehanickog mesanja. Sistem kpk je u principu dobra ideja jer je najekonomicniji nacin za unosenje vode i svega sto je u njoj rastvoreno. Zavisi kakav je pH zemljista, tj za koliko treba da se spusti i kako ce koren reagovati na kiselinu. Sve to mora da se testira, nista napamet i u teoriji. To je ako govorimo o tecnom "resenju" ima ga i u prahu.
Primera iz literature ima naravno, za nasu praksu: nama se obratilo par osoba sa tim problemom jer im je trebao nizak pH za borovnicu ako se ne varam kojoj je potreban nesto nizi pH i jos neke kulture. Posto su bili manja gazdinstva, finansijski nisu mogli sebi da priuste to, pa nismo ni pristupili radu, iako je dogovor bio da plate samo ako uspemo da sredimo problem. Testiranje i probe se vrse naravno na tom problematicnom zemljistu koje se dostavlja, kao i voda koja se koristi na datoj parceli.
Posao naravno nije nimalo lak, ni sa tehnicke ni sa strane truda i znanja koje je potrebno uloziti; ali da ne bi prodavali jedno te isto resenje i komsiji pored onog koji bi narucio ovo resenje, postoji predlog da ukoliko vise gazdinstva ima ovaj isti problem (da su im zemljista slicna) zajedno uloze u rasevanje ovog problema - sto je finansijski mnogo prihvatljivije.
Svaka preporuka je da se ovaj problem resi pre nego sto se formira bilo koji tip zasada; da se obrati paznja koja voda se koristi za navodnjavanje i naravno kakvo je zemljsite. Zemljiste se svakako moze korigovati, a za vodu, da se razumemo, u 90% slucajeva jeftinije je da nadjete novi izvor nego da popravljate postojeci - naravno ako je neki ekstrem. Ukoliko su to neke nijanse, moze.