Alati i radionice

Majstor kod nas je kupio skart linoleum, mislim da kvadrat kosta oko 100 dinara. Eno gura to kod njega vec par godina.
 
Pa nešto mi linoleum baš I nije za radionicu, mislim ovu našu seljaku tj svaštaru... Varenje, brušenje itd...
Ko ima mogućnosti epoxy podovi su prava stvar...
 
Epoxi je super pogotovo kad baciš piljevinu da pokupi ulje pa lopatom stružeš po njemu
Nego jesam li ja promašio forum?
Poljoprivredni forum sa sve podovima u radionicama????????????
Jebemtiženomajiku pa mi smo u brazdi kvarove otklanjali!!!!
Nogama drzali menjač od zmaja itd itd

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
E Luka to su bili majstori. Danas se školuju monteri a majstori će izumrijeti zajedno sa mašinama njihovog doba.
Za ove nove mašine majstor je nepotreban trošak. Digni haubu zatvori i goni da kompjuter kaže gdje je kvar.
 
Moj stav je da treba ići napred, ne po svaku cenu i na silu, ali svako po svojim mogućnostima. Ne postoji ravna linija u prirodi ili napreduješ ili padaš, nema opuštanja ili uspavljivanja.
Sećam se iz detinjstava oranja sa volovima, pa nevidim da u današnje vreme bilo ko i pomišlja na tu opciju.
Sećam se i dedinog školskog drugara(1914 godište) mesnog kovača, koji je vladao tehnologijom kovačkog varenja, sada ni trafo nije dovoljno dobar, već se birka između Hugonga i Esaba..
Sećam se i nekadašnjih mehaničara koji su zanat učili skoro napamet(uz poneki šamar), i koje sam lično gledaju kada nemogu da se snađu kako šteluju ventile na motoru koji do tada nisu radili(pet cilindara, pa nezna kada je koji na 'vagi').
Tako da priče: mene napredak ne interesuje, ja ću da radim u radionici majstor kreke doveka, meni je tako dobro sigurno nisu ispravne.
Idi napred i u malim koracima, ali idi, jer je sve drugo neodrživo..
 
Svaka cast za post @mirosti !
Sve je novo nekad nekome bilo i sve su ljudi savladali i sve sto neko moze uraditi/napraviti isto tako moze i jos neko i jos neko i jos neko pa tako i ti, mi, vi, oni, one... Samo treba prihvatiti cinjenicu da ce u pocetku biti kikseva, da cete za*rati nesto i sve to dolazi u paketu sa ucenjem i usavrsavanjem. Detetu ne vredi objasnjavati sta je plamen i vatra jer nece ukapirati al kad se jednom opece, znace vrlo dobro. Al ljudi vremenom se uobraze i proradi kukavicluk pa ne isprobavaju nista novo i tu zaostaju. Problem je kod ljudi sto su se ulenjili i onda nesto jedva nauce i pomuce se malo da bi naucili pa kao razmazena derista idu linijom lakseg otpora tj palamude i preduvavaju nesto malo znanja sto su pokupili. Al ih vreme pregazi ubrzo jer ne kopaju dublje, probaju varijacije da naprave, eksperimente... Znam dosta majstorcina masinaca koji ne znaju sta je kontaktor a isto znam i dosta elektricara koji se dice znanjem pa ne znaju da postoje metricki i colovni navoji al zato znaju da kazu kako su to glupost pa onda ides izvrces induktivne senzore sto su konji u pogresne rupe uvrnuli...Zbog takvih "majstora" i takvih ljudi se i pise upozorenje da se kiselina iz akumulatora ne pije, to su ti sto su nabubali jednu stvar i drze se kao pijan plota i svi ostali su budale za njih. Ne znaju sta rasklapaju i kako sta radi vec gledaju koliko ce zaraditi. Misle ako imaju alat da ce alat umesto njih raditi i misliti. Danas se svaka budala uhvati kljuca pa zove sebe majstorom sve do prve prilike kad mu preklizne taj kljuc ili vijak nece da se odvrne. Decu treba uciti da je normalno da pogrese i da razmisle gde su pogresili pa cak i ako opet pogrese da to nije nista strasno a ne da dizu ruke i predaju se
 
Upravo to.Danas ljudi nece da se pomuce, nemaju nikakva interasovnja nece da se usavrsavju.Tesko im da procitaju jednu sstranicu a4 formata.Kladim se ovaj duzi post koji si napiso das jednoj grupaciji ljudi da 80% njih ga nece procitati.Polovina se nece ni potruditi, ostali ce bataliti na pola texta.

Sent from my Mi A2 Lite using Tapatalk
 
Apsolutno se slažem sa ovim. Da su ljudi kroz istoriju razmišljali e imam pećinu da spavam, u potoku vode, ubraću pokoju bobicu, ptici ukrasti jaje iz gnijezda ili ubiti divlje životinje i to mi je dovoljno bilo bi covječanstvo na tom ili sličnom nivou i dan danas. Treba razmišljati o napredovanju, ne sada sa lokalnog npr molera da dođeš do glavnog dekoratera skupih zgrada ali treba ići naprijed. Naši prostori su puni onih starih automehaničara koji su se učili na ladama, yugićima, zastavama, starim škodama... a nisu išli u korak sa vremenom, sada im skoro niko ni ne svraća u servis, ne zarade ni za cigare i pivo. Bolje prođu oni koji ne znaju da otklone kvar ali imaju servis sa kompjuterima i dijagnostikom.
Da najveće svijetske kompanije razmišljaju na način da ne idu u korak sa vremenom ili da ne inoviraju mogli bi zatvoriti. Od starijeg treba uzeti ono što valja, što je dobro, nezamenjivo ali treba malo i u korak sa vremenom, nove tehnologije, materijali...
I u novom ima gluposti i besmislica ali to se brzo pokaže i još brže ode u istoriju.
Uglavnom, od stajanja u mjestu nema vajde.
A ovo za nerazmišljanje, ljudi ne biste vjerovali kakvih kolega i pripravnika sam imao i imam, sramota su za struku. Da izbije čauru ili osovinu uzeće čekić od 1 kg i udarati k'o kreten i na kraju odustati jer "ne može" a neće se ni sjetiti da uzme teži čekić ili pametnije udari. O vađenju polomljemih šrafova bolje da ne pričam. Balavi uobraženi kolega uzeo da vadi polomljeni navoj iz prolazne rupe, uzeo mali šrafciger i čekić i kucka po onome slomljenom šrafu pola sata, naravno ništa ne postiže, da se sjetio da izbuši šraf, uzme crv i izvuče komad ili uzme ureznicu i pročisti navoj to ni govora. Narezuju čelične cijevi bez kapi ulja, polome one nareznice, stave potrošeni brus sa velike na malu brusilicu, skinu štit i ručku, vide kecelju pored aparata za varenje i sprdaju se jesu li u kuhinju ili radionici nemajući pojma čemu ona služi. Mnogi kad nauče par sitnica tu stanu, da li neće ili nemaju kapacitet u glavi za dalje ili su jednostavno lijeni to je od slučaja do slučaja, moje iskustvo lijenost većinom. Što kaže kolega gore, zagrebu površinu, ne kopaju dublje i budu brzo pregaženi.
 
Poslednja izmena:
Sve se slažem sa vama apsolutno
Često idem "noću" da vadim zalomljene vijke , izbijam ležajeve iz alu ramena isl 2 auto servisa gde posao rade NAUČNICI sa kojima nemoš pričati
Sve razumem ali stvarno mi je nezamisliva stvar vinil pod ili pločice ili linoleum u radionici
Ispadne ti nekad nešto slučajno?????
A još ako radiš bravariju????



Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Slikaću ti našu bravarsku radionicu sa epoksidnim podom u punoj radnoj atmosferi, pa ti proceni dali to funkcioniše.
Ima i Scania rasturena sa skinutim sandukom kao kod tebe.;)
Dodušekod nas se svake sedmice sređuje skoro na novo.
Ali zaista, oštećenja tog sloja su minimalna i posle padova teških komada. Padaju i šipke fi150 pri istovaru, ima otisaka, ali nema lomova poda. Imam utisak da je čvršći nego beton.
 
Mirosti verujem da taj pod po m2 košta mnogo
Ovi vinili koje sam imao priliku da vidim su loši!!!
Ja jesam za to da radionica bude uredna i full opremljena a ne (PAKISTAN) ali je prosečnom smrtniku teško da dodje do tog nivoa

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Taj epoksi pod sam vidio kod ovog jednog naseg skupljeg majstora i mogu reci da je stvarno dobra stvar, kad opipas pod imas osjecaj da kad bi ga cekicem udario nebi mu bilo nista. Isto kod njega sam vidio da je uradio u malom skladistu plocice, kaze da je posle mesec dana uradio isto epoxi u skladistu jer kako pomaknes nesto na polici zna cesto da spane neki dio dole na pod i fasuju plocice.
 
Ko radi i radi dobro i kvalitetno i usresredjen je 100% na posao, taj i treba da gleda sebi da ulepsa prostor i svom oku da ugodi.
A to sto bi mi ostali i da koljemo svinje i da tovimo pilice, kucamo krovove, rezemo drva, gletujemo, idemo u kurvanje i jos kojecega. To je nas problem. Nije taj pod preskup pa da prodajes bubreg za njega al nije ni jeftin pa da platis njega a od ostatka para da kupis hranilice za krmace
 
Poslednja izmena:
Pričao sam prošle godine sa nekim Rusom, i on mi reče da je to kod njh sada jedan od jačih biznisa.
U prosečnoj amaterskoj radionici bi i 3mm završio dobar posao, a zaista ne košta bubreg. Vidim da imaju materijali da se nabave i mnogi to i sami odrađuju..
Što se tiče cene, nije niska, a nije ni preterana. Mnogi za druge vrste uživanja(cigare, piće, prekomerna hrana, kojekakve droge itd) troše mesečno/godišnje verovatno po dva tri takva poda, pa ne kažu da je luksuz nego preka životna potreba. Ali kao što rekoh, čista stvar pristupa, svak ima svoje..
 
Nazad
Vrh