Alati i radionice

Ma uzimao creva i spojke kad vidim to, a moju sečku neko OLADIO i uzmem 10e cena
Imaju klješta metalna za istu namenu ona su 25e
Skalpela i čakije ni je preko glave, pogotovo gde je 10_15 creva u snopu, pa skalpelom dok isečeš koje treba overiš i još jedno u snopu



Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Što se tiče intermitence i izbora jačine aparata za odredjene namene, vrlo informativan tekst na sledećem linku:
http://svetzavarivanja.rs/izbor-aparata/
Inače je vrlo lepo opisana problematika i dodirnuta tematika iskrenosti proizvodjača po tom pitanju.

Ovde samo isečak koji je možda i najzanimljiviji vezano za karakteristike aparata potrebni za elektrode 2,5 i 3,2mm2:

"Uvidom u ponudu aparata na tržištu, za elektrodu 2,5 mm najadekvatniji bi bili aparati iz klase 120 A tj. neki tipičan bi imao 20-30% pri 120 A, 60% pri 75A i recimo 100% pri 60 A, sve pri 40oC. Ovakav aparat bi bio u stanju da odradi poneku 3,2 mm, ali uz duže pauze. Sličnim razmišljanjem se dolazi do aparata za forsirani rad sa elektrodom 3,2 mm koji bi trebao da ima bar 60% pri 90A i recimo 25-30% pri 150A-160A. Ovakav aparat bi bio sposoban da odradi poneku 4,0 mm elektrodu ali takođe uz duže pauze."

Poredjenja radi jedan primer multifunkcionalnog aparata zapadnog brenda gotovo indentičnih karakterisrika
ESAB Rebel EMP 215ic koji na našem tržištu košta oko 220000Din

Zanimljivo i taj napredni model je opremljen LCD interfejsom..
 
Ako verujete nekad me bude sramota, ali crno od kvačila i kočnica nemož oprat, još ako je koža gruba izranjavana zavuče se u pukotine u koži
A kočiona ulja izjedu kožu onda udje prljavština to bude zlo!!!
A uvek imam i 1_2_3 žulja na rukama, pa dlanovi kao šmirgla, a u rukavicama ne mogu nikako, pokušavao sam da se naviknem ali nema šanse
Sve najlonke drugarici pocepam
Nokti uvek isečeni "do panja" da ne pucaju na poslu a ožiljaka na rukama kao u priči
Jbg težak je to posao, ali pošten je taj dinar što se zaradi
Danas pričam sa bivšim forumašem bio je da mu nešto uradim i gleda po radionici i kaže koliko je tu novca zakopano!
Počnemo računati i brzo smo stigli na 10 000e u alatu a nismo se mnogo pomerili po radionici
4 aparata
9 brusilica
9 bušilica
2 industriska tocila
1 ger za metal
2 autogene garniture
5 hidrauličnih dizalica
2 flacenguga
2 rode
1 presa
2 makaze
1 pegla
1 nakovanj
1 skela zbog dizalica i kamiona
Pneumatski alati

Kompresor, hidro pumpe, pumpe za pretakanje, pumpe za osračivanje, sto za dizne, razni merni instrumenti, oko 200m kablobžva što monofaznih i trofaznih, punjača, perača,
Onda tek ručnih alata sve duplo za kući i za teren, da ne bude vadjenja iz auta i vraćanja
Npr
Mislim oko 20_25 segerica
Mašinskih alata, ureznica nareznica i čuda
Jednom sve to rasprodati i početi sa kokainom










Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Medicinski vazelin i nema problema.Znas kako je kad pukne crevo na sticeru, dolazi lik da popravi i vadi vazelin 😁 Prvo smo pomislili da je peder, kad ono ruke konstantno u ulju, a izgledaju kao da je ginekolog.
 
@mica967
Predpostavljam da misliš na ovako nešto:
https://www.kupujemprodajem.com/big-photo-71341081-1.htm

Zanimam se ovih dana tom pričom pa ti mogu odgovoriti spram svojih saznanja ne kao ekspert već iz ličnog istraživanja teme.
Kao prvo svi ti najjeftiniji kineski aparati imaju bar duplo veću deklarisanu amperažu od realne a često i još više.
Tako da od tih "300A" računaj na maksimalno realnih možda 120-130A.
E sad i tu ostaje pitanje koliko dugo možeš da koristiš aparat bez hladjenja, pomenuta intermitenca.
Do tog istinitog podatka se teško dolazi i kod ozbiljnih marki a za taj najniži cenovni rang sigurno nije obećavajuć.
Napišu oni tu svašta kao iza amperažu, ali to nije to.
Takav aparat da bi radio bez prekida verovatno može da nosi samo 2,5 elektrodu. Sa 3,25 već mora sporje i da se hladi.
Ostaje pored toga upitan kvalitet ugradjenih komponenti, mada je to uvek pitanje.
Ako radi na nekom masimumu maksimuma sigurno ne može dugo trajati.
Trebao bi neko ko ga ima da kaže kako se ponaša.
Moje mišljenje je da je ipak bolja odluka izdvojiti 5 hiljada više i kupiti nešto što je već provereno i radi solidno.
Imaš unazad navedeno..
 
Inverter od pravih 300A je u rangu od oko 20-25kg kod premium brendova (Lincoln, Miller, Esab...) tako da to može biti neko približno mjerilo kod kupovine tih kineza..
 
Medicinski vazelin i nema problema.Znas kako je kad pukne crevo na sticeru, dolazi lik da popravi i vadi vazelin Prvo smo pomislili da je peder, kad ono ruke konstantno u ulju, a izgledaju kao da je ginekolog.
Nekad sam koristio ALBUS krema protiv prljanja ruku ali verovao ili ne imam takav organizam i takvu kožu da mi svaka krema smeta, čak i šamponi i gelovi za tuširanje, pa isključivo koristim MERIMA dečiji sapun!
A na ranu i opekotinu leti stavim tovat masti da muve ne diraju
Posekotine lepim izolirkom
U kartonu u ambulanti sem lečenja povreda nema bolesti
Mešavina Janjana Livljana i Glamočana odrasla u Vojvodjanskim atarima u prašini i blatu otporan na zimu vrućinu i vetar
Juče su mi bili Baće iz srema Matić i Malaksalo i posmatram ih koliko su obučeni a ja kratka majica i radna bluza



Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Da li taj inverter aparat od 300 A može da bude monofazni ili je za tu snagu potrebno 380 V?
 
Koliko znam ne postoji monofazni aparat jači od160_ 180A
Ili možda nisam se susretao sa takvim??
Po meni bespotrebno je uzeti inverter za teren jači od 160A PRAVIH!!!!
On je sposoban da ceo dan gura 3,25mm
A po potrebi guraće i 4mm

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
@Spajki
Ne postoji monofazni aparat da je klasični trafo ili inverter a da je stvarnih 300A
Esab koji sam naveo kao primer je deklarisan na 215A i to je neki maksimum.
Hugong Tekmaster 200 koji smo uzeli je 200A za MIG/MAG, a 180A za REL i TIG uz intermitencu 20%/200A pri 40C.
Trofazni inverteri su ozbiljne cene, a i da je klasičan tu je negde pošto je trafo takvih karakteristika glomazan i skup.
 
Ja sam pre nekoliko godina kupio WALMER 180 A na preporuku kolege sa foruma i fala bogu nisam zazalio. Mada sad cesto pomislim kako nisam kupio neki cuveni jos skuplji. On je navodno 180 A i bukvalno ceo dan varim 3,25 i po najvecim vrucinama, a pauze ne pravim zbog njega. Varim i sa 4-okom elektrodom, ali to obicno 4-5 komada zaredom. To je vec 1,5 m vara, ako ne i malo jace. Tako da su mogucnosti tih aparata dosta velike. Mada je ovaj i dosta tezak, oko 7-8 kg, ali bitno da odlicno zavrsava poso.
 
Kupio sam kineski Boxer MMA300 (300 A, 220V). Vjerujem svima koji pišu da amperaža prikazana na displeju nije normalna. No, nije ni duplo veća. S elektrodama 2,5 se dobro radi na 100-105 A, a s 3,2 na 145-150 A. Deblje nisam probao. Vi, koji se više razumijete u zavarivanje, sigurno znate koliko je stvarnih ampera potrebno za rad s navedenim elektrodama, a meni je nekako ostalo u sjećanju da neka normalna amperaža iznosi 40 x promjer elektrode. Znam da nije svejedno jel stvarni napon 200 ili 240 V, odnosno jesi li više ili manje udaljen od trafo stanice.
 
Nekad sam koristio ALBUS krema protiv prljanja ruku ali verovao ili ne imam takav organizam i takvu kožu da mi svaka krema smeta, čak i šamponi i gelovi za tuširanje, pa isključivo koristim MERIMA dečiji sapun!
A na ranu i opekotinu leti stavim tovat masti da muve ne diraju
Posekotine lepim izolirkom
U kartonu u ambulanti sem lečenja povreda nema bolesti
Mešavina Janjana Livljana i Glamočana odrasla u Vojvodjanskim atarima u prašini i blatu otporan na zimu vrućinu i vetar
Juče su mi bili Baće iz srema Matić i Malaksalo i posmatram ih koliko su obučeni a ja kratka majica i radna bluza



Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
Ja sam osetljiv 😁 Jednom smo na kadi menjali gumu, u sred Stavaljskog rudnika, sneg i blato od sljake.Ja uredno bez rukavica, epilog je bio da su toliko ispucale ruke da sam i neku bakteriju pokupio i jedno mesec dana imao zive rane po rukama.Jos smo je menjali dobrih 2 sata jer kraj marta taman krenuo mraz da popusta pa utanja dizalica.Od tad sam i ja krenuo da mazem kreme i nosim rukavice, jer ruke su mi bile kao da sam solunski front preziveo.
 
Ja kod mene na strujomer imam ugradjen uredjaj koji u svakom trenutku prikazuje napon. Tako da sam zapazio da se kod mene napon krece od 210V do 235V sto se svakako oseti i prilikom zavarivanja.
 
Imam neki stariji analogni instrument DUSPOL što meri napon, nekad izmerim kući varira od 236-210V nzm zašto trafo je na 400m od kuće ???
Pričao mi je jedan električar da nam struju kradu na Hz a ne na voltima kako i zašto nzm ali znam da frekfentni legulator menja brzinu el motora!


Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
@iwanho
Sve zavisi kako koji uredjaj, i u tom rangu cena ima razlike.
Ti što nose oznaku 300A su možda najmanje u prebačaju.
Za elektrodu 2,5 je dovoljno stvarnih 70-80 ampera, tako da ako on pokazuje
100-105, to mu dodje 40% više od stvarnog, slično je i sa 3,2.
Sad kako uspe da dodje do 300A? Verovatno je u pitanju potpuno nerealan prikaz čim predje recimo cifru od 200.
Recimo ovi jeftini za 200Eur Kzubr i slični CO2 aparati navedeno je da su 400A pa čak neki i čitavih 600A,
što nema nikakvog dodira sa realnošću. Merili su ljudi povlačenje iz mreže i preračunavali vrednosti, pa se dodje do
rezultata od maksimalnih 150-160A.
Monofazna instalacija ima ograničenja zbog nižeg napona izmedju nule i faze koji sad više nije doduše 220V standard već je podignuto na 240V, i zaštite koja ograničava struju po fazi često već na 16A u kućnim instalacijama.
Spram takvih ulaznih parametara nije moguće dobiti veći izlaz od stvarnih 200-220A.
Istina je da elektrodistribucija može blagim korigovanjem frekvencoje ka dole da nadomesti odredjen nedostatak
energije u mreži. Zapravo stvarno isporučena struja je manja ali tom korekcijom se održava stabilnost sistema i rad potrošaća sa nešto manjom snagom, ali merni satovi pošto su projektovani za tačno 50 Hz beleže nešto veću potrošnju od stvarne.
Inače kod trofaznih uredjaja pa tako i aparata za varenje treba razlikovati one koji koriste samo napon izmedju dve faze koji je sad 400V umesto 380V, od onih koji iskorišćavaju mogućnosti trofaznog sistema u punom obimu i povlače energiju iz sve tri faze.
 
To si u pravu za aparate koji rade na sve 3 faze to su ubice
Ovi na 2 faze im ne mogu prići!!

Sent from my moto g(6) play using Tapatalk
 
Nazad
Vrh