Alati i radionice

Ja sam nekako vise za jasica jer su po tabeli jaci po pitanju intermitence. I imam ova dva od 160A.
20200731-095720.jpg
 
Jasica imam od 2011 jos uvek ne znam da li ima termostat. Treca garnitura klemni je na njemu. E sad, imao sam priliku da varim i sa novim, imaju kao dva tipa ako sam dobro razumeo: digitalni i analogni. Jeftiniji je analogni, al mislim i da bolje vari.
 
Dal nesto znaci nzm,ali hugong je duplo tezi od jasic-a ,cene im skoro slicne,tj jasic malo skuplji.Sad jbg,te intermitence kao svaka kineska roba,zavisi ko vise a ko manje laze u parametrima.A zavisi takodje i od temperature pri kojoj su odredili tu intermitencu,kod Hugonga tih 20% je pri 40c ,dok pri 20c ima 40%.
 
Pa kako ćeš bez gume? Ja imam dosta starih dukseva koji su mi apsolutno neupotrebljiv za radionicu jer se guma isteglela pa mi rukavi padaju preko zglobova. E sad može opcija sa kraćim rukavima ali onda gomila stvari vrućih i neprijatnih :) može da uleti u te rukave.
Al pošto svi znamo da si ti Luka Superman V2.02 workshop edition onda tebi kraći rukavi neće predstavljati problem (jer ljudima sa kriptona koji su odgajani da budu mašinici ne bude dobro ako im barem neki vrući opiljak ne ulati u oko na svakih 2 nedelje :)). Pa eto... nadji neku "majstoricu" tamo u Obrovcu da ti skrati. :):D:)

E sad da , i mene zanima nešto što neće da izgori na prvu varnicu brusilice. Slikaću odeću kasnije. :) A ja čak ne radim nešto mnogo, :)
Rukav bez gume na dugme to mi je udobnije!!
A duks ako nosim odsečem mu rukave, mada obično kupim body majice one tanke dugih rukava baš su udobne
Džempere trenerke ne nosim otkad sam gorio pre 10g!!!


Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Dal nesto znaci nzm,ali hugong je duplo tezi od jasic-a ,cene im skoro slicne,tj jasic malo skuplji.Sad jbg,te intermitence kao svaka kineska roba,zavisi ko vise a ko manje laze u parametrima.A zavisi takodje i od temperature pri kojoj su odredili tu intermitencu,kod Hugonga tih 20% je pri 40c ,dok pri 20c ima 40%.
Danas isao da gledam extremig 200 lcd. Da tezak je ko djavo, 20kg. Kuciste debelo kvalitetno. Cena 74100, jasic mig 200 synergic 85400.al.ga nece biti do maja zbog sporog uvoza. Korona... jasic me privlaci zbog mnogo preporuka a hugong zbog digitalnog izbora funkcija i koje cega jos.
 
Intermitencina je.manje vazna. Imao sam kzubr co2 u sred leta sam ja pravio pauze jer mi je vruce aparat nikada ali nikada nije sta zbog pregrevanja.
 
Ti aparati vrede za domaćinstvo!!!!!!
Imao sam bude 190A
Einhel 135A
Villager 190A
Baš sam ih pržio i radili su ok

Sent from my moto e5 using Tapatalk
 
Danas isao da gledam extremig 200 lcd. Da tezak je ko djavo, 20kg. Kuciste debelo kvalitetno. Cena 74100, jasic mig 200 synergic 85400.al.ga nece biti do maja zbog sporog uvoza. Korona... jasic me privlaci zbog mnogo preporuka a hugong zbog digitalnog izbora funkcija i koje cega jos.
Ima kod nas u Hrv na stanju,mrvicu je skuplji,ako ti se ne ceka,mogu ti kupiti i poslati hugonga.

Mozda sam krivo skuzio da nema hugonga;) al mi se cini da nema jasica;)
 
Poslednja izmena:
Da podržim diskusiju o Hugong aparatima za varenje koja se trenutno povela..
Brat i ja smo prošle godine uzeli TekMaster 200 Mig, po ceni od 70200Din.
Za ovih godinu dana korišćenja mogu preneti pozitivna iskustva.
Aparat se koristi povremeno, po potrebi, za tu namenu je i kupljen.
Spram onoga što je pokazao verujem da bi mogao funkcionisati i u profesionalne svrhe.
Ima precizan interfejs. Nakon odabira metoda zavarivanja, debljine materijala koji se vari i vrste elektrode, dobijaju se preporučena podešavanja koja su najčešće sasvim korektna, mada ih je moguće trenutno korigovati po sopstvenom izboru bez ikakvog ograničenja.
Korišten je i letos po vrućini, bilo je i ozbiljnih zavara, ali se nije desilo da odreaguje zaštita od pregrevanja.
Deluje da lako nosi i veće amperaže. Dodavač CO2 žice sa 4 valjčića radi bez greške i proklizavanja.
Ovogodišnji Etremig 200 LCD model je funkcijski indentičan. Sve karakteristike su iste.
Izmenjen je vizuelni izgled softvera. Meni je modernije organizovan. Vrednosti podešene struje i napona su vidljivije. U sklopu te promene su izbačena dva potenciometra koja su omogućavala direktne promene preporučenih vrednosti. I kod novog modela je to moguće, ali se sve radi putem jednog točkića, pa to ide nešto sporije pošto je potrebno prvo kliknuti i izvršiti izbor parametra koji se podešava, pa onda izvršiti podešenje. To mi se lično ne svidja. To su dva najvažnija podešavanja koja su na svim aparatima direktno dostupna. Nešto su poboljšali a nešto zakomplikovali.
Dalje dodata je brza spojka na priključku za CO2 gas što je pohvalno.
Najveća inovacija koliko vidim je dodatni konektor za TIG papuču. Stariji model ima 1 takav konektor koji služi za priključenje spool gun pištolja recimo za varenje aluminijuma, a kod ovogodišnjeg je dodat još jedan za pomenutu papuču. To je interesantna stvar, znaju oni koji se bave TIG postupkom zavarivanja, ali je tip konektora specifičan pa je nemoguće naći papuču sa fabričkim postavljenim takvim konektorom. Trebalo bi ko želi da koristi tu funkciju da poruči konekor iz Kine i promeni na papuči koju kupi.
Sve u svemu sudeći po modelu koji sam imao prilike koristiti, preporuke.
Vrlo lepo radi, ostaje koliko će biti dugotrajan, ali to može pokazati samo protok vremena.

Vrlo bitno za svaki invertorski aparat za zavarivanje je da ne stoji na podu ili postavljen negde nisko gde će vući prašinu u sebe i što je najgora mogućnost metalne opiljke. Pošto su to uglavnom vazduhom hladjeni uredjaji, bar ovi za široke mase, mnogo vazduha provuku kroz sebe, a sa njim ako se ne vodi računa nataloži se raznih štetnih materijala. Da se ne zaboravi, ipak su u svakom od tih aparata elektronske komponente, štampane ploče. Energetska, ali ipak elektronika. Neki skuplji modeli imaju filtere vazduha, ali ih proizvodjači uglavnom izbegavaju, jer kad se zaprljaju, a ne čiste se pravovremeno, dovode do oštećenja uredjaja. Najbolje je imati za inverterski aparat neko izdignuto postolje, kolica, koja je moguće lako pregurati do lokacije gde se radi, a aparat će biti izdignut, lako dostupan i na mnogo sigurnijem mestu.

Vodeći se tim, iskoristili smo ove zimske dane da prilagodimo jedna takva kolica pravljena za aparate manjih dimenzija i skromnijih mogućnisti kojima je tržište preplavljeno. Kolica koštaju 60 Eur, ali je glavna platforma kratka za ovaj aparat. Uradili smo proširenje, a kako je to ispalo može se videti na slikama. Dodat je takodje ozbiljan, čvrst držač boce, tako da je boca potpuno nepomična.
Takodje smo napravili kolica argonske boce za TIG. Boca se sad pomoću njih može lako pregurati do aparata. Na njima je i nosač TIG gorionika, koji je već priključen na bocu, tako da se samo zašrafi Dinsa na negativni pol aparata i može se otpočeti varenje. Ovi aparati inače podržavaju Lift TIG. Argon ide direktno iz boce preko regulatora, a na gorioniku treba da postoji ventil kojim se ručno otvara ili zatvara protok. Dakle aparat nema u sebi ugradjen automatski ventil. Uz nešto vežbe Lift TIG lepo radi pošto to nisu klasični nekadašnji "kresavci". Ovde elektronika ograniči amperažu tako da prilikom uspostavljanja luka ne dolazi do lepljenja, a onda kada registruje luk povećava do podešene vrednosti. Uz papuču je taj postupak dodatno olakšan.

Evo kako to izgleda na slikama:





 
@Vuk

Nisam imao potrebu za sad.
Obično za aluminium koriste spool gun, pošto je aluminijumska elektroda meka, teža je za transport, treba drugi grafitni bužir, dizna.
Može aluminium i u MMA postupku.
TIG je potrebno da aparat bude AC.
 
Sve mi je to jasno i znam. Cisto me zamina kako radi u alu u migu. Hocu da pravim.alu camce pa bi posao isao brze u migu nego tig. Mada uvek sve spolja mora tig zbog boljeg ugorevanja.
Uglavnom odlicne preporuke za hugong ;)
 
Ako nekoga zanima jasic mig 160 potrosio pola kotura zice sa binzel gorionikom 4 m i dve boce 10 lit i manometrom neka pise u inbox.
 
@ Vuk
Ti tu više znaš od mene..:)
Nemam iskustva sa aluminijumom.
Koliko znam da je AC TIG Pulse ipak najbolji sistem.
Ako ćeš da radiš profesionalno, svakodnevno, možda je bolje da uzmeš aparat
koji je više za tu namenu.
Takodje, ja bi za taj posao uzeo ozbiljnu zaštitnu masku sa filterom i dovodom vazduha.
Kod akuminijuma su problem oksidi i otrovna isparenja koja nastaju zavarivanjem.
 
Ja je uzeo prosle godine. Odlicno pomaze sa manjim burgijama ovoj matorki od 70 i kusur godina.
Znači može da prodje Parkside? Treba sutra da je kupim... gledao sam snimke po netu izgleda da nije toliko loše. Kako vidim najveći su problem postlje, radni sto i cev koji su isuviše tanki. Uz par modifikacija mislim da može od nje da bude solidna bušilica. Naravno ne za neke mnogo zahtevne stvari. Videću kad mi stigne pa pišem iskustva

Deluje kao mnogo bolja opcija od one sa potenciometrom. Što zbog snage pri manjim obrtajima što zbog stabilnosti izmedju stola i futer koja može da se dodatno poboljša dodavanjem učvrščivača na ovoj strani kod motora (kao što ima kod nekih bolji bušuilica) i izmenam koje sam gore naveo.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh