Alati i radionice

I niko ne reče šta je TEKEROV???
Jedini ja vojvodjan bosanskog porekla ili što reče Goran Galetin DODJOŠ, jedini bar znam šta je izum vojvodjanskog uma pre više vekova!!!
Vojvodina je i pre Pupina imala pronalazače npr Lala je našao zemlju van ravnice pa naselio srem!!
Ali aj sad šta je TEKEROV?
Sprava se koristi za dizanje tereta uglavnom zaklanih svinja?

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Taj tekerov je vjerovatno korišten i u starom egiptu za ispravljanje ogromnih kameni stubova , ili bar nešto slično .
Kod nas su stari dizali svinje tako što ih okače u ležećem položaju na kuku zakačenu na nosač u obliku slova "A" , svinjče je zakačeno za vrh tog "A" koje leži na zemlji , jedna duža drvena prečka je spojena isto za tjeme tog "A" , i onda dvojica malo po malo dižu te čengele u obliku slova "A" tako što guraju tu prečku i ispravljaju , a ako zafali snage nabodu prečku u zemlju da odahnu .

Ovako to izgleda u sklopljenom stanju ali "novi " model za više komada odjednom


a ovo su pojedinačni modeli

 
To o čemu pričaš je klasičan REM ili nogare

Nego TEKEROV više radi na tehniku nego na sirovu snagu
Prvi put sam ga video pre 20+ godina i oduševio me kao i samo njegovo ime što oduševljava TEKEROV?
Ime podseća na neko mitsko biće polu čovek polu pas što u jednoj knjizi pročitah PSOGLAVI!!

Ajde mala pomoć uz TEKEROV ide i neizostavni predmet iz paorske kuće koji se koristio u veoma mnogo svrha sve do polovine 20 veka, opevan u mnogim pesmama i pričama nije čilaš ajgir ali je blizunije ni BABA kako domoroci nazivaju oca
Ja spakovah BABU pored ajgira, ali što se mene tiče oni su blisko povezani nisu mogli jedan bez drugog nikako!!!
Joj moji BAČVANI ko vam obraz brani
Šta ću kad smo svojta




Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Da li tekerov radi na principu uvianja pajvana ili štranjke ?
Uvijaju se oko drveta ili cevi koje je upleteno izmedju 2 štranke i onda dva coveka jedan sa leve drugi sa desne strane okrecu kako oni okrecu štranka se namotava i podize teret...

Послато са SM-J510FN помоћу Тапатока
 
Grešite BAČVANI moji dragi
Moram vam nacrtati princip rada TEKEROV-a
Pogodili ste da je štanga u pitanju povezana blisko sa AJGIROM i BABOM


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Imam flašencug i mogućnost dizanja svinje bez muke, ali nemam nosač na koji se svinja vješa.
Ima li netko fotku ili skicu nosača na koji se vješaju svinje kod podizanja dizalicom? Unaprijed hvala onom tko je postavi na forum. :ppozdrav:
 
Evo slike I to se kod nas zove cengele
93abf8348b7c9ef648c51662aba0d2ac.jpg


Послато са moto e5 play помоћу Тапатока
 
Ja sam imao jedne od inoxa velike i bas dobre ali sam ih dao tom liku sto kolje vise ce njemu da koristi,inace imala cela kutija puna tamo gde smo kupovali ako ne gresim na kilo su mogle da se uzmu ali mi ne vrse posao.
 
Luka,taj naziv nije poznat svuda po Bačkoj očigledno.Pitao sam par sedih glava za to i ne znaju o čemu se radi.Mozda je neka stvar u pitanju koja ima više naziva.
 
Tekerov
Izum drevnih Vojvodjanskoh paora nastao pre piramida i katapulta jer i tad je trebalo klati marvu

Štrange su čvrsto uvezane za vitlo sa spoljne strane se na vitlo nataknu alke od kuka , klipa se provuče kroz vitlo
Obično vitlo ima 3 rupe dve za vezivanje štrangi i jednu za klipu
Obrtanjem vitla namotavaju se štrange i podiže teret zakačen za kuke
Koristili su uglavnom jasen i dud
b6cd46da615487b65d358cfab2ac4239.jpg


Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Umalo kočnicu da zaboravim kad se podigne do željene visine uzme se MANIKULA pp vezivo i klipa se zareši za štrangu

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Nazad
Vrh