Alati i radionice

Дукеј, потражи нешто овако добро се показало.
5826713bfe855f28a1d9053077b05f86.jpg


Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Sila istezanja prvo deluje po površini materijala. Kod sajle se ta površina mnogo povećava brojem žica u snopu. Daleko je jača sajla od 10mm nego puna žica od 10mm. Verovatno da postoji formula za odnos tih materijala.
Kod lanca nema samo sila istezanja, na kariku deluju razne sile. Karika se spolja isteže a unutra gužva pa na gužvanju gubi energiju istezanja. Jeste da lanac od 5mm ima snage kao pun materijal od skoro 10mm ali... efekat praćke je ubitačan na veće dužine.
Iskustvo mi govori da je sajla pouzdanija. Četverio sam jednu Rakovicu možda debljim lancem pa je pukao i traktor skočio na dva točka. Umalo katastrofa. Tada sam mnogo naučio. Tada sam sazna da (nova)Rakovica 65 može da se uguši u 3sporu uz breg sa prikolicom mokrog šljunka.
Da je lanac pouzdaniji tenkovi bi se vukli lancima.
 
Сад сте ме натерали да излазим из куће, колико треба да запне па ово да пукне и одлети?
83c6fed26200a109d2a697dd82d59949.jpg


Послато са MI 9 помоћу Тапатока
Pre mnogo godina ,ovakav ili sličan lanac je korišten za čupanje jednog panja.ULT oko 200 konja ga je teglio.Verige su se usekle jedna u drugu i postao je krut .U jednom momentu je pukao ali nije bilo efekta praćke pošto se "ukrutio".
 
Sajla za slepanje tenkova...Uf kad se setim.M84 cima sa dve sajle T55 da je odvoji od betona za koji se zaledila da je povuče da upali...Oko ili glava od te sajle ima otprilike 15-20 kg...Nijedna sajla nije pukla pri tim silovanjima.
 
Људи свака вам част кад покидате овакав или јачи ланац. Конкретно овај ланац је у срећно време 90-тих извукао x трактора и приколица са репом. Закачи се за тг-140 и полако узбрдо. Као што видите преживео је.

Послато са MI 9 помоћу Тапатока
 
Za nošenje i za montiranje je najlakše koristiti lanac. Za teret je najsigurnija sajla. Nekada sam vozio šljunak i viđao sam svakakve događaje na izlazu iz korita Morave. Sajla je zakon. Omča treba da bude urađena kvalitetnim stezaljkama i nema brige. Lanac lako puca a kad pukne mnogo mu je veliki domet Ja nemam šoferku na T40 zbog šlepanja lancem.
Još bolje je da omča bude upletena. Može da pukne ali nema izvlačenja. Prije 30tak godina sam znao kako se to plete. Nikad mi nije trebalo pa se izgubilo ali nije komplikovano.
 
Evo fino lance,ne koristim za nista...prvobitna ideja je bila da ofarbam u zuto pa stavim oko vrata i smekam sponzoruse:cool:.Bio do luke za malo zute boje kaze potrosio sve na svedske krseve :osmeh: ::namigivanje::

20191104_105556.jpg
 
Lanac je super za pametnog, koji ne trza
Štangla je majka
A za indijance koji trzaju i sajla je džaba
Imam jednu sajlu od krana oko 25mm prečnik sa omčama na krajevima teška u pm i nemože da se smota pa je ne koristim
Koristim lance iz kempera tehnostroj 12mm i to mi je super lako se spakuje nije težak baš super i duzine oko 8m da se odmaknem
A imao sam neki atestirani lanac iz brodogradilišta bio tanak lagan i nije pucao ali dobio noge bio na tegovima pred silosem a mi
Dok sam vukao repu nosio sam štanglu uvek dve manile i ispod sanduka prikolice
A u firmi gde sam vukao kamione reškim traktorima isto obavezno štangla cev f100 4mm zid i krajevi od pločevine
Jer nekad je trebalo i pogurati kamion nazad da uhvatimo zalet zajedno

Poslato čelo bašče uz pomoć 'levatora
 
Kada je već priča oko sajli i lanaca... Gde pronaći kvalitetnu kuku. Ono što ima u radnjama može da posluži da se veže seno ili vreća paprike.
 
Traži po oglasima a postoji grupa na fejsu koja se zove Starudije pa pokušaj tamo jer bude dosta zanimljivih stvari.
 
Ovaj post me naveo da postavim pitanje... :)

Već par godina planiram da kupim neku sajlu ili lanac da imam za potrebe šlepanja kad se pokvari traktor, ili izvlačenja kad se zaglavi u blatu (obično sa prikolicama). Šta je bolje za te namene, lanac ili sajla? I koje debljine?

Lanac je ok za slepanje, ali kod izvlacenja ko nema osecaja i strpljenja lanac puca samo tako.I moze da bude jak lanac koliko hoces, ali kod cimanja mu nema spasa.Pucali su lanci za koje pomislis da snase nema da puknu.Lanac nije za cupanja na kvacilu, lanac se lagano zategne i onda vuces, dok sajla trpi izvlacenja na kvacilu i mozes da je cimas znatno vise od lanca.Ali i jedno i drugo kad puknu moze da bude zeznuto.
 
Za čupanje jeste sajla bolja,al nezgrapna za nositi,pa nosim španer kaiše,pa i ako pukne ko ga šljivi...za šlepanje traktora tu je šlep štangla od skelske cevi,jeste slaba al radi posao dugo dugo...
A za kola sam napravio od štrangi za goveda,samo stavio karabinjere na krajeve...i mogu vam reći za početnike odlična stvar,pošto se kanap rasteže pa nije problem ako neko cima kad kreće,nema naglih trzaja...a obično me meko šlepa ko nikad nije,a sa sajlom imam osećaj da će počupati sve kad trgne...
 
Dosta zavisi od namene,kad izvlacimo neka drva tu mi se najvise svidela sajla tu negde debljine palca...savitljiva je i lako se radi sa njom-obmotas oko drveta i ubacis izmedju parce drveta ili sipku da kad cimnes se zategne,ko debelu da vuce i obmotova.
 
Kad smo vec kod stangle...pre neko vece u selu nastradao jedan imt 5136.zaglavio u pesku sa dve prikolice koje nose po 15 tona i posle dve pokidane sajle pokusali da ga izvuku nekim velikim Clasom sa stanglom.pukla Brena na pola...
 
Nazad
Vrh