Zavarivanje odozgo na dole je definisano u Evropi po DIN i ISO standardima
http://schweisstechnik.jimdo.com/schweißpositionen/
https://webshop.schachermayer.com/cat/media/pdf/medias/docus/21/tecm_Schweisspositionen.pdf
Ako znaš njemačkil, evo ovdje u knjizi "Zavarivanje čeličnih i cijevi od livenih cijevi" koja se bavi navedenim zavarivanjem sa elektrodama (klasični REL postupak) lijepo piše kako se i čime vari u poziciji vertikalno nadole
https://books.google.ba/books?id=Tj...D#v=onepage&q=schweissen fallposition&f=false
Ukratko, definisano je da se vertikalni var nadole vrši primarno sa celuloznom elektrodom te ograničeno sa bazičnom i vrlo teško sa rutilnom.
Sve ovo što pišem o zavarivanju učio sam i učim iz zvanične literature kao što je ova koju sam našao na netu ili druga koju posjedujem.
Obrati pažnju na narednu sliku, definicija pozicijac za zavarivanje cijevi po DIN EN 287-1, DIN EN ISO 9606-2 i DIN EN ISO 6947, imaš uporedno date oznake po DIN i one koje se koriste. Na primjer, u USA se vertikalni zavar na dole označava sa 5G a po DIN u Evropi se označava kao PG
Nema to veze sa temperaturama, običnim REL aparatima cijevi mogu da se vare uzbrdo i nizbrdo uz korištenje obloženih elektroda. Praktično svakodnevno se srećem sa takvim zavarivanjem kod cjevovoda koju nose paru pritiska od 350-400 atmosfera i temperature od blizu 400 stepeni.