Alati i radionice

Imam ja jedno 2 komada pravljeni. Te kljuceve ni svajcarci nemaju , vec ih prave.
 
To su tzv KM matice, Zombi možeš da napraviš taj ključ, komad cevi koji nailazi na maticu i unutra se zavare 4 komada firiketa, Cev može na strug da se dovede na meru a firiket isto brusilicom dovedeš na meru, ali bi bilo dobro da odviješ jednu maticu da ti bude kao uzorak, Ovakav alat može da posluši ako ima mesta okolo matice, ako nema onda moraš praviti taj kao na tvojoj slici.
 
U reduktorima prednje vuce, u rotodrljacama sam nalazio ovakve matice ali sam ih sve stezao cekicem i komadom punog zeljeza kao i vecina ljudi koje znam. Ona manjina nadje komad cjevi koji prelazi preko matice na knap i onda prave "kljunove" koji zahvataju maticu kako bi ju odvrnuli/zavrnuli. Ne poznam nikoga da ima ovakav alat za takve matice...

Kolega zombie zasta ti trebaju takvi kljucevi?


Hoću da zamijenim dva semeringa na rotodrljači, bale pomalo a imam vremena do početka radova. Nosač noževa se skida sa vratila sa donje strane tako da ne moram rasklapati cijelu RD, samo skinem njega a zatim i poklopac sa 6 standardnih vijaka i i ispod se nalazi semering i ležaj. Uradiću kao što Bobo kaže, čekić i komad punog željeza (nekog mekšeg da ne ošteti maticu) i polako. Kontaktirao sam jednog čovijeka koji ima RD istu kao ja za kojeg znam da je radio remont na svojoj i opisao mi je tačno kako se radi, uopšte nije složeno, jedino što ta matica zeza, da je normalna matica to bi se završilo za sat vremena.
 
Napravi kljuc , nije uopste komplikovano da se napravi , jer trebace ti i kasnije . Da smo blize , ja bi ti pozajmio. Kad budes zamenio donji semering , obavezno zameni i lezaj.
 
@zombie_666

Možeš napraviti i sa dva kraka kao neku viljušku, možda najlakše uzeti neki veliki stari vilasti ključ, brusilicom obraditi na mjeru i navariti polugu kojim ćeš okretati.

Ili iz nekog rasparenog kompleta žrtvovati jedan dovoljno veliki nastavak i urezati polja (opet brusilicom) da bude kao taj sa slike.
 
Moze nesto slicno kljucu za odvrtanje ploca za brusilicu ako je blizi matica ,ili gedoru razrezati i parcice uvuci i zavariti. Pa mi smo narod za snadji se alat
 
Koja je razlika izmedju obicnog svajs aparata i onog invertorskog ? Osim u kilazi i tako to ... pitam sta je bitno za prosecnog korisnika pocetnika da li podjednako rade tj da li su podjednako zahtevni za rukovaoca i da li onaj manji moze bolje da radi na slabijoj monofaznoj struji gde obican ponekad zna da zalepi elektrodu zbog slabog napona.
 
Napravio sam danas taj ključ i uspio da odvrnem jednu no nemoguće je svući radno tijelo, nikakav radafciger ne može da uhvati gore tako da odustajem od petljavine sa time. Naći ću polutečnu mast, vidio sam da Rafinerija Modriča ima nešto takvo u ponudi, napuniću je time i nek radi.
 
Kakog su kvaliteta Proxxon gedoreDa li ih neko korisiti i opravdavaju li cenu?
Neka srednja klasa. Dosta bolje od pijacarki ali nisu kvalitetne kao ostali renomirani proizvodjaci. Garnitura 1/2 i male(valjda 1/4) u kompletu kosta oko 90e, sto nije mnogo i sto je bitno odradjuje posao. Na poklon sam bdobio garnituru malih i nisu uopste lose, ma da se tati nesto i ne svidjaju.
 
Evo moje ubodne testere marke Okay , rucnog cirkulara nikad cuo za ovu marku Skilsaw, male slajferice Okay i Tosiba busilice.


nfofvn.jpg
f2mpfq.jpg
2z9jrcz.jpg
2z8drhg.jpg
 
Koja je razlika izmedju obicnog svajs aparata i onog invertorskog ? Osim u kilazi i tako to ... pitam sta je bitno za prosecnog korisnika pocetnika da li podjednako rade tj da li su podjednako zahtevni za rukovaoca i da li onaj manji moze bolje da radi na slabijoj monofaznoj struji gde obican ponekad zna da zalepi elektrodu zbog slabog napona.
Najveca razlika je sto stari aparat vari naizmenicnom strujom i nemoze nekim zahtevnijim elektrodama. Inverteri su elektronski aparati koji vare jednosmernom strujom i dosta kvalitetnije to rade i sa svim tipovima elektrode. Eto uprosceno. U zavisnosti od kvaliteta invertera postoje mogucnosti Tig varenja a impulsni i za varenja aluminijuma. Imaju vecinom pojacan napon starta i zastitu od kratkog spoja elektrode ali ne svi. Na ulazni napon su svi osetljivi tako da je skoro isto .U kvalitetu inverter je spas za varenje ali sa ovolikom ponudom jeftinijih kineza je macka u dzaku. Jedino sto preporucujem je aparat bar 200A i dobre inpedanse i da ima mogucnost Tig varenja.To je jedina mera donekle po meni iole kvaliteta.
 
@dragan82

Skil je poznat proizvođač alata, čudi me da nisi ranije čuo za njih.

http://www.skileurope.com/rs/sr/o-skil-u/istorija/istorija.html

Ja imam njihov cirkular i abrihter, kupljeni prije rata.
Sa cirkularom je sječena sva daska za šalovanje, a abrihterom su sređivani rogovi i ostali vidljivi dijelovi krovne konstrukcije za dvije kuće i tri pmoćna objekta.
U zadnje vrijeme su odloženi u kutije pošto ima malo posla za njih, ali još uvijek su kao novi. Izuzetno kvalitetni alati.
 
Ja sam ovaj rucni cirkular negde naso , ali uopste se nesecam gde , neko ga je bacio jer verovatno vise mu nije trebao. Sad kad mi je bio potreban samo sam kupio novi disk i ekstra radi ja sam odusevljen. U medjuvremenu pozajmio sam od mog tasta Ensel , jer nisam bio siguran da je moj ispravan , ali Ensel nemoze se mesiti sa ovim.
Phiby hvala ti , nisam ni znao da je ova marka poznata , a da je dobra u to sam se uverio.
 
Najveca razlika je sto stari aparat vari naizmenicnom strujom i nemoze nekim zahtevnijim elektrodama. Inverteri su elektronski aparati koji vare jednosmernom strujom i dosta kvalitetnije to rade i sa svim tipovima elektrode. Eto uprosceno. U zavisnosti od kvaliteta invertera postoje mogucnosti Tig varenja a impulsni i za varenja aluminijuma. Imaju vecinom pojacan napon starta i zastitu od kratkog spoja elektrode ali ne svi. Na ulazni napon su svi osetljivi tako da je skoro isto .U kvalitetu inverter je spas za varenje ali sa ovolikom ponudom jeftinijih kineza je macka u dzaku. Jedino sto preporucujem je aparat bar 200A i dobre inpedanse i da ima mogucnost Tig varenja.To je jedina mera donekle po meni iole kvaliteta.
nemoze ni velika vecina invertorskih da vare sve elektrode,recimo aluminijumske,pulsno zavarivanje se koristi u mig postupku i nema veze sa elektrodom.nije impendansa ,vec intermitenca.tig zavarivanje ces koristiti dok prvi put ne spojis iglu(volfram elektrodu)i masu.i kada dobro prodrma struja bice baceni kablovi u cosak radionice,a treba i praksa za taj postupak.
 
Koja je razlika izmedju obicnog svajs aparata i onog invertorskog ? Osim u kilazi i tako to ... pitam sta je bitno za prosecnog korisnika pocetnika da li podjednako rade tj da li su podjednako zahtevni za rukovaoca i da li onaj manji moze bolje da radi na slabijoj monofaznoj struji gde obican ponekad zna da zalepi elektrodu zbog slabog napona.
Evo imas i ovde nesto o njima,zadnji post http://www.samsvojmajstor.com/portal/forums/uradi-sam/bravarija/mala-skola-zavarivanja?page=63
 
juce sam uzeo cetvrti aparat za zavarivanje u mojoj kolekciji. Naleteo sam na dobro ocuvan varex 135/145 i nisam mogao da mu odolim. U pitanju su oni prvi u zutim kutijama ...Probao sam ga i vari odlicno. sprzio sam par elektroda 3,25 jednu za drugom i nije bilo problema...
 
Poslednja izmena:
Ljudi ja u zivotu nisam zavario ni 2 flaha,aparat mi treba ISKLjUCIVO amaterski za srackasto varenje tipa otpadne blatobran na prikolici,treba zapikovati zapekli saraf koji ne moze da se odvrne,napraviti nogare za neki svinjokoljski sto... NIKAKVE TIG MAG MIG. :osmeh:
Budzet je do 200e ali ako bih uzimao obican uzeo bih najobicniji za 100-120e.
 
Nazad
Vrh