Akumulatori

Nisam siguran,na njega u sumnjam,jer koliko znam nema sta drugo da bude.
 
Ako je 12V onda je skoro prazan.Napuni dobro akumulator,i ostavi ga jedan dan ,pa izmeri napon,napunjen treba da je oko 12.6 V ,u mirovanju ne bi trebao da pada ispod 12,4 V, ako pada ispod menjaj akumulator.
 
Napuni i ostavi da stoji neprikopčan na automobil (kad ti auto nije potreban).
Kad ga zatrebaš stavi ga gore i spoji unimer. Probaj upaliti i prati dokle pada napon pri pokušaju startanja.
Ako ide ispod 10 gas po novog, a ovog prije odvoza u sekundarne sirovine napuni vodom do čepa da bi bil teži.
 
Ima još stvari koje mogu praviti probleme. Uradi ovaj jednostavan test sa potrošačima koji možda vuku "živu" struju, ako se nastavi nije do toga. Ako ti je teško da ga nosiš na test, a ti onda ubaci neki drugi pa i tako sam testiraj akumulator. To merenje koje si uradio ne znači baš mnogo (bez srazmernog omskog opterećenja i štoperice)...I, nadam se da imaš garanciju, to što je mlad ne znači nešto puno...




PS: Šteta ako je ne pronađeš. Ja je obično držim sa polisom i ostalim dokumentima zakačene za suncobran...Dok jednom ne izgubim sve, onako na gomili...:osmeh:
 
Poslednja izmena:
Danas sam se vozao ceo dan i normalno je palio,tako da ga verovatno dopunio,sutra uvece cu probati da li ce upaliti i naci cu negde digitalni unimer,pa cu premeriti struju.
A garanciju sam do sada trazio i ne mogu da je nadjem nigde ::jako_besan::::jako_besan::
 
Ako ide ispod 10 gas po novog, a ovog prije odvoza u sekundarne sirovine napuni vodom do čepa da bi bil teži.
Kod nas ide po katalogu, koliko je proizvođač napisao da ima olova toliko i računaju. A ako nema oznaka mora biti prazan za vaganje. Kilogram marka pa koliko doneseš toliko ti daju popusta.
Ja uvijek u garaži imam bar 2-3 crknuta za nedaj Bože, ako ovaj radni otkaže da novčanik ne trpi mnogo. :)
 
Lopine, i tu gledaju da otmu.
Moram pod hitno isprazniti skladište da se i ovi moji ne dosjete takve ideje, čudo da več nisu
icon_scratch.png
 
Danas sam se vozao ceo dan i normalno je palio,tako da ga verovatno dopunio,sutra uvece ti da li ce upaliti i naci cu negde digitalni unimer,pa cu premeriti struju.
A garanciju sam do sada trazio i ne mogu da je nadjem nigde ::jako_besan::::jako_besan::
Da možda na tom modelu akumulatora nema onaj džepić sa strane, pa da je garancija možda unutra...
Banalna verovatnoća, ali pade mi na pamet... :osmeh:
 
Aco skini minus klemu i dodiruj isti pol na akumulatoru sa tom klemom i obrati pažnju da li varniči..Ako varniči nešto izvlači struju i zato ti se prazni.Napunjen akumulator kad odstoji preko noći treba da pokaže najmanje 12,5v sve ispod toga je za zamenu.Pogledaj ćelije da nisu suve i da nije neka u spoju.
 
Kod nas ide po katalogu, koliko je proizvođač napisao da ima olova toliko i računaju. A ako nema oznaka mora biti prazan za vaganje. Kilogram marka pa koliko doneseš toliko ti daju popusta.
Ja uvijek u garaži imam bar 2-3 crknuta za nedaj Bože, ako ovaj radni otkaže da novčanik ne trpi mnogo. :)
Mi nov akumulato nismo kupili ima jrdno 6 godina. Skoro svaki je dosao sa otpada(ukraden pa prodat na kilo). Tako sam jednom akumulator od 135A koji kosta oko 160e kupio za 20e, a nije imao ni pola godine:osmeh:
 
Sada sam ispitivao akumulator.Pre paljenja je bilo 12.3 v,kada sam upalio radio je 2 min i ugasio sam ga,pokazivao je 12.8 v i onda je polako poceo da pada napon.Sacekacu malo pa cu videti do koliko ce pasti.
 
Aco druze posto je jugo prosta masina i po meni izgleda vuce struju najlakse ti je da sve ostavis normalno,akumulator spojen,onda otvoris osigurace i vadis jedan po jedan i vracas,gde se pojavi i najmanja varnica e taj potrosac vuce struju.
 
  • Like
Reagovanja: aca
Hvala druze,sada cu videti.

- - - - - - - - - -

Sada sam gledao,ali na klemu,varnici kada je prislonim,vuce negde struju.Idem posle do majstora,pa cu videti.
 
Banalnost je,elektro antena od radija vuce.stavljen je drugi aku.,a ovaj skinut da se prati.
 
Jugić i "savremena tehnologija" ne idu zajedno... :osmeh:
Taj akumulator ako je više puta pražnjen do kraja, sigurno je da više ne može biti dobar, ako ne sad a ono čim krenu duže i hladnije noći, eto ujutru problema. Pošto si uzročnik otklonio ostaje ti da voziš a da u međuvremenu ipak potražiš garantni list. Pozdrav i srećno... :cao:
 
Došlo vreme da se menja akumulator na 542. Black Horse je crko u garanciji ali pošto za istu mogu da se slikam moram pazariti drugi. Šta mi preporučujete? 97Ah u cenovnom rangu oko 100 evrića. Kod mene u selu imam u ponudi Tesla, MonBat i neki Premium (prodavac mi kaže da se ugrađuje u Belaruse). Ićiću od nedelje do Novog Sada pa da znam šta da tražim.
 
Nazad
Vrh