Agrotehnika u soji

dicki je napisao(la):
paorpaor je napisao(la):
Posejaces oko 55 kg. Balkan je izuzetno krupan, a narocito ove godine.
Sigurno :sta: Jel to na 35, 40, 50 ili 70cm :sta: Opet izostavljeno nesto sto mora postojati.
Peet@ Ako ti je 35 red od reda, a menjac na 4B, naj bolje je da predas to seme dok je u dzakovima- bice ::novac::
15no9dd.jpg
Razmak je 45 cm. Sta ti to znaci bolje prodati seme. :sta: Po tebi recimo nek bude i 100 kg soje (semena) po k.j. koje vredi sad nekih 3500 din je jednako rodu i zaradi od 1kj.
Ili te ja nisam shvatio a ako jesam onda neznas o cemu pricas. :cao:
 
Kod nas nisam video nikog da seje na 70 cm,ja bih probao ove godine.
Kakva su vam iskustva?
Dobra stvar je što se lakše šparta (bar u mom slučaju) samo me brine sklop.
 
Ako koristis prenos sa 16 zuba i plocu sa 72 rupe sa razmakom 70cm dobijes 554000/Ha sa menjacom na max.-3B
Treba da sam negde postavio tu tablicu.
 
ja sijem ljudima iz bosne koji imaju zemlju vam kod mene na 70 cm(oni inzistiraju na tome) i prinos je isti cak neki vele i bolji, soja voli veliki razmak jer se onda bolje grana a kad se grana vise ima etaza i odmah je bolji prinos naravno pod uvijetom da je cista i da je sojina godina naravno, ja ju sijem na 50 i ok je, dali je netko sijao soju sa IMT zitnom sijacicom i kako ide sa njom ako je sijao..??
 
po meni,ja je nebi nikad sejao zitnom sejalicom!sejalica za sirokoredne kulture proseca zemlju i spusta seme u tvrdu posteljicu gde je bolji kontakt sa vlagom i nicanje je bolje dok zitna ne moze tako duboko da poseje!a i kad bi je posejao zitnom sejalicom ne bi je mogao spartati a to je po meni vazna agrotehnicka mera!
 
Ima jedan sejao kaze soju sa horsch sejacicom ona je za zito ali moze i soja ima dobre ulagace pa je na 30 - 40 cm razmaka sejao kaze imao 2500 tone po jutru mada ja mu bas i neverujem.Moja iskustva sa sojom na 50 je da je sitnija od ove na 70 a isto daju rod.Mozda je prednost na 50 jer se pre zatvori nego na 70 pa nedozvoljava suncu da dopre do zemljista i susi ga.
 
Dobro ja sam pisao za razmak od 70 cm kao u mom objasnjenju. Za svaki se razmak moze izracunati, to nije problem. U svakom slucaju potrosnja po KJ ostaje skoro ista.
@Dicki pobogu, uplasio si coveka. Vidis da je neupucen, a ti se uhvati "precizne mehanike" :cao:
 
Sejao sam ja sa žitnom i uvek se patio, jako nejednako nicanje pogotov kad je suvlje proleće ::lose::.
Komšija i ja sejali jedan do drugog istog minuta on sa pet redi Nodet na 45cm ja žitnom ,potrošio više semena i nikla posle njegove iako je on dublje sejao. Prinos bio u njegovu korist za 300 kg po jutru (ako ne laže) ::namigivanje::
 
cika_jova je napisao(la):
jel sejao neko sa olt mehanickom ?
Ja sam cuo da su one najbolje za sejanje soje.Jedan iz Deronja mi to rekao on je kutije vece stavio nego klasicne i kad ih napuni do vrha samo pegla.Kaze da je bas kupio mehanicku za soju meni isto preporucio da kupim jer nisu skupe a za sejanje soje odlicne
 
ja sa njom sejem kukuruz to je u pitanju olt 4 reda, samo je pitanje onih zupcanika preko kojih ide lanac - ne bi bilo lose ako neko ima da kaze preko kojih ide...
 
Tu sejalicu drzim samo zbog sejanja soje. Da se ne bi ovde objasnjavali gde koji zupcanik slikacu kad stignem. Cika Jovo ako si sejao pasulj to bi bilo isto.
 
steva 1984 je napisao(la):
cika_jova je napisao(la):
jel sejao neko sa olt mehanickom ?
Ja sam cuo da su one najbolje za sejanje soje.Jedan iz Deronja mi to rekao on je kutije vece stavio nego klasicne i kad ih napuni do vrha samo pegla.Kaze da je bas kupio mehanicku za soju meni isto preporucio da kupim jer nisu skupe a za sejanje soje odlicne
Ako ti Stevo odgovara imam jednu da prodam ::namigivanje::
Mislim da nije ni primaći pneumatskoj al šta da radimo kad bolje nemamo.
 
Nazad
Vrh