Agrotehnika u soji

Imam pitanje za one koji seju soju zitnim sejalicama(pri cemu zatvaraju svaki drugi red, jel tako). Dakle, ta soja se se sparta vec samo prska protiv korova,tako?E sad, koliko traktor ugazi tu soju prilikom prskanja i da li se ona posle podigne? Da li to znaci da je prskanje uslovljeno velicinom same biljke i ne prska se posle odredjenog stadijuma rasta?

Ja zatvaram 3 reda i radi svaki 4 red,tako dobijes 4 polja slobodna a matematika kaze 4x12,5cm je 50cm tako da ima i prskanja bez gazenja i raljenja ko hoce.Samo ove godine nije nikla lepo ili sto je seme staroili je zicar pojeo,jer vlage je bilo. Evo slika pre nego sto smo je presejali.
ic3bwk.jpg
 
Ukapirao sam, hvala kolege :cao: Kažte mi još samo koliko puta se prska soja i kad se otprilike završava zadnje prskanje za prozvodnu godinu_?
 
Pozdrav
Mi smo nasu soju prskali pre setve sa dve litre TREFGALA po hektaru pre setve.
Tj, zatanjirali smo. Posle par dana smo posejali soju sa mehanickom sejalicom, dva hektara na medjurednom razmaku od 70 cm.
A dva hektara smo duplirali na 35 cm.
Posetvi smo ponovo poprskali sa ACETOGAL PLUS , 2 l i 300ml po hektaru.
Mada njive nisu toliko zakorovljene.
Soja je odlicno nikla, kasnije jos jedno prskanje od sirokolisnih korova i jedno dve prihrane preko lista.
Vestak cemo bacati na kultivator na ovu od 70 cm, a ostalo na ciklon. :ppozdrav:
 
Ukapirao sam, hvala kolege :cao: Kažte mi još samo koliko puta se prska soja i kad se otprilike završava zadnje prskanje za prozvodnu godinu_?
soja se protv sirokolisnih korova prska od prve do trece troliske.Kada gledas biljku od zemle, ka nebu ide: kotiledon,pa "dvoliska" i nakon toga prva troliska bukvalno tri lista iz jedne grancice.Prskanje nakon ili pre navedenog ume da umanji prinos,nisam proveravo.Prskanje od uskolisnih korova moze da ide do cvetanja,e to sam proveravao i nisam primetio stetne posledice.Neke hemije izrazito netrpe mesanje uskolisnih i sirokolisnih herbicida (npr Oxon) i na to treba obratiti paznju
 
Prosle godine smo prskali sirokolisne korove galenikinim RITMOM, i dobro je obavio posao.
Mada nije bilo neke trave. Koja bih bitno ugrozila prinos.
 
da, moze ali ga (oxon) nepreporucuju sa uskolisnim (fuzilejd ,s.select...)
Oxon 75 WG se može mešati sa herbicidima na bazi imazetapira (Pivot M), fomesana(Flex), laktofena i acifluorfena.
Oxon 75 WG se ne sme mešati sa folijarnim graminicidima za suzbijanje divljeg sirka. Ukoliko je potrebno, ove preparate treba treba primeniti najkasnije 1 dan pre ili najranije 7 dana posle tretiranja ovom preparatom.
• U slučaju primene prevelike doze i primene u periodu visokih temperatura (> 25° C), može doći do pojave prolazne fitotoksičnosti koja nema uticaja na krajnji prinos useva.
• Kod primene tečnosti sa tretiranje prvo se preparat pomeša s određenom količinom vode, a zatim se uz dodatak preostale količine vode dodaje Extravon.
http://www.deltaagrar.rs/code/navigate.php?Id=421
 
Ekobooster 2 sam ja koristio, tretirao sam soju 29.06., jedva sam ulazio u redove Rusom. Ako pitaš da li sam zadovoljan, mogu ti reći samo da ću ga i sledeće godine koristiti.
 
Nisam tačno merio, ali je zrno primetno krupnije, i bilo je više mahuna, i malo je bila ''jača'', a po mojoj odokativnoj metodi, odnosno po stanju u bunkeru oko 150 kg više po kj.
Išao sam sa dozom od 1,25 l/kj, a cena po litri mislim da je bila oko 700 dinara. Mislim da sam sve kazao.
 
Ja sam koristio ekobuster 2 u presejanoj soji ove godine isključivo po nagovoru nekih ljudi jer svojim mirisom odbija zečeve i srne (ne 100% ali sigurno preko 90%). Dala je isti prinos kao i ona iz redovnog roka setve, e sad da li zbog eko bustera ili zbog kiše krajem avgusta stvarno ne znam. Tretirao sam 3 puta. Slažem se sa Švajgerom, zrno je krupnije, i vidi se golim okom.
 
Kosio sam usluzno soju gde je bila tretirana sa ekobusterom u blizini moje cak je i ista duz dela atara.Ja sam bez vestackog djubriva imao oko 1200 kg po jutru a on je imao isti prinos.E sad cica mi kaze da je bila navodno loseg rasta i bleda pa je posle tretiranja buknula kao luda.To je on kazao ali ja bas neverujem da to folijalno djubrivo moze toliko da joj pomogne i dalje tvrdim da je najbitnije kod soje kisa i rosa.
 
Nazad
Vrh