Agrotehnika u soji

Ma netreba mi imam pneumatsku sad da titram soji u sitna crevca :haha:
 
Branko je napisao(la):
Ja sam se prošle godine uverio da se soja kada se iseje 45-48 kg/kj mnogo bolje grana i daje čak i za nijansu bolji rod u odnosu na tamo gde sam isejao 50kg i više.
To je bio Dukat, sve na istoj parceli.
Potpuno se slazem sa ovim, mnogo je bolje kada se iseje do 45kg/kj i ja sam se licno uverio, ali mi se pre 3 godine bilo desilo na jednoj njivi da mi je lanac spao na drugi zupcanik ni sam ne znam kako se to dogodilo pa je bilo na toj parceli od 10kj posejano oko 800kg semena, mislio sam da nece biti nista od toga, hteo sam da poprskam kada nikne i da posejem ponovo, ali mi cale rekao da ostavim i bilo je 2900kg/kj prosek balkana tako da me je to ipak uverilo da nema pravila
 
@Sale car
"ali mi cale rekao da ostavim i bilo je 2900kg/kj prosek balkana"
Meni nije jasno kako kod nekih moze roditi toliko po Kj. mora da je vece kj. od obicnog. :haha: :haha: Ja sejem soju vec nekih 18 god. i to iskljucivo Balkan i nikad nisam imao vise od 2450 kg po kj.
Pa valjda bi i ja bar jednom potrefio tu godinu rodnu. :sta: :cao:
 
U predhodnim postovima u ovoj temi sam napomenuo da sa sojom nemam iskustva. Sada sam naumio da uradim nešto što većina na forumu neće odobririti, ali videćemo rezultate najesen.

Naime, pošto imam posejano 2 hektara pšenice koja se nije najbolje izbokorila, namislio sam da u toj pšenici posejem soju "no til" metodom, odnosno, da direktno "nodetkom" posejem 80 kila po hektaru soje u pšenicu, pokosim naleto pšenicu iznad soje za koju mislim da neće biti u vreme žetve veća od 15 cm, slamu će rasturiti kombajn, tako da nebi trebalo da bude korova u soji, a posle žetve pšenice, soja bi bila primarna i trebalo bi da intenzivno raste i da donese neki rod.

Tražim mišljenje forumaša o toj mojoj zamisli, pogotovu onih koji su bili na predavanju o "no til" setvi u Sremskim Karlovcima, kao i druge koji su iskusni u proizvodnji soje. Možda je neko od vas probao nešto slično :sta:, pa podelite vaša iskustva sa nama.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
 
Ako bude kiše kao ove godine ja mislim da će soja da obidje pšenicu koja treba da se kosi, ili će biti jako male razlike u visini.
Pitam se da li će pšenica gušiti soju dok je mala?
 
Nije lose kao eksperiment ali sejalica mora imati dobre ulagace semena neki princip kopacice da seme lepo u zemlju udje
 
Seme posle neke kise sa tom sejacicom ce sigurno uci ali sta ce se desiti posle to je velik znak pitanja. Psenica u tim kolicinama u soji se tretira kao korov tako da ce biti slabe vajde od te soje a pitanje je i koliko ce ta psenica roditi, plus mogu da nastanu veliki problemi prilikom kosenja psenice.
Moje je misljenje lose o tom eksperimentu i nikad ne bi to probao. :cao:
 
Spominjali ste prinos na istoj njivi sa manje ili vise semena. Moje iskustvo od prosle godine. Sorta Sava ista niva, ista agrotehnika, setva na 50cm i u redu na 4.2 i 4.6cm. Bolje se pokazalo u bunkeru kombajna tamo gde je sejano na 4.6cm, ne nesto preterano, ali ipak vidljivo.

@Okrim
Zanimljiva ideja. Moje misljenje je da tvoj eksperiment ima sanse da uspe ako bude susna godina, tj. ako soja ne izraste puno u vis, tako da mozes da pokosis psenicu. Ali ipak je velika kocka sve to. Mozes da prodjes sejacicom jedan krug, cisto da probas, pa i ako omanes nije velika steta.
 
Koja je optimalna dubina setve za soju u zavisnosti od vremena setve.
Post je spojen: [time]1301429091[/time]
_________________________________________________
Da li neko ima iskustva sa setvom pasulja,zastitom. Dali se mogu koristiti isti herbicidi kao za soju.
 
Imam pitanje za one koji seju soju zitnim sejalicama(pri cemu zatvaraju svaki drugi red, jel tako). Dakle, ta soja se se sparta vec samo prska protiv korova,tako?E sad, koliko traktor ugazi tu soju prilikom prskanja i da li se ona posle podigne? Da li to znaci da je prskanje uslovljeno velicinom same biljke i ne prska se posle odredjenog stadijuma rasta?
 
U predhodnim postovima u ovoj temi sam napomenuo da sa sojom nemam iskustva. Sada sam naumio da uradim nešto što većina na forumu neće odobririti, ali videćemo rezultate najesen.

Naime, pošto imam posejano 2 hektara pšenice koja se nije najbolje izbokorila, namislio sam da u toj pšenici posejem soju "no til" metodom, odnosno, da direktno "nodetkom" posejem 80 kila po hektaru soje u pšenicu, pokosim naleto pšenicu iznad soje za koju mislim da neće biti u vreme žetve veća od 15 cm, slamu će rasturiti kombajn, tako da nebi trebalo da bude korova u soji, a posle žetve pšenice, soja bi bila primarna i trebalo bi da intenzivno raste i da donese neki rod.

Tražim mišljenje forumaša o toj mojoj zamisli, pogotovu onih koji su bili na predavanju o "no til" setvi u Sremskim Karlovcima, kao i druge koji su iskusni u proizvodnji soje. Možda je neko od vas probao nešto slično :sta:, pa podelite vaša iskustva sa nama.

Pozdrav od Mirka iz Kule. :cao:
Ja mislim da joj nece nistra biti u jednoj parceli prosle godine srne su mi popasle dve duzne vrste soje,kasnije kada sam brojao mahune u te dve vrste bilo je za 20-30% vise mahuna,znaci i ako je kombajn isece sigurno ce se isticiti i doneti nekakav rod,ali bi trebo razmisliti za neke ranije sorte
 
Imam pitanje za one koji seju soju zitnim sejalicama(pri cemu zatvaraju svaki drugi red, jel tako). Dakle, ta soja se se sparta vec samo prska protiv korova,tako?E sad, koliko traktor ugazi tu soju prilikom prskanja i da li se ona posle podigne? Da li to znaci da je prskanje uslovljeno velicinom same biljke i ne prska se posle odredjenog stadijuma rasta?
Nije baš tako. Zatvore se 2 pa otvore 2.zatvore 3,otvore2,zatvore 4,otvore 2 .zatvore 3,otvore 2,zatvore2. Onda ne gaziš jel gde su točkovi imaš prostor koji nije posejan.Zavisi i sa kojim traktorom radiš tako podešavaš.
 
Nazad
Vrh