Ракија од шљиве

Rakija mi stoji u novom hrastovom buretu već osam meseci. Pitanje je, da li toliko stajanje u buretu može da naškodi rakiji?ž

Naravno da može naškoditi,može doći do prevelike ekstrakcije boje i tanina iz drveta što će uticati na kvalitet rakije.
Istoči rakiju iz tog bureta i prebaci je u drugi sud.
 
Vrijeme dozrijevanja rakije u buretu zavisi od nekoliko faktora: vrste, kvaliteta i jačine destilata, vrsta drveta, zapremina bureta, njegovih karakteristika (novo, upotrebljavano, isluženo, paljeno, ovinjeno...), uslovi sazrijevanja (temperatura, vlažnost...),....Može da zavisi i od toga koji profil arome, pa i kvalitet želimo....
Početno vrijeme dozrijevanje u novom hrastovom buretu zavisi od namjeravane ukupne dužine dozrijevanja u buretu. Ako je ta namjera nekih 4-5 ili više godina onda je vrijeme odležavanja rakije u novom buretu okvirnih 12 mjeseci. Ako je namjera kraće vrijeme (2-3 godine) onda se poklapa sa formiranjem upečatljive zlatno žute boje, što je nekih 6-8 mjeseci. Bez obzira na namjeru uvijek se nakon ovog početnog perioda prebacuje u starije bure. Tek tamo se onda dešava suštinski pravo dozrijevanje, a ovo na početku je u stvari više bila ekstrakcija materija iz hrasta. Inače rakija može da provede u buretu i 30 godina, i čitavo vrijeme dobiva na kvalitetu, pa i ekstremnih 50-70, uz obavezno redovno praćenje, dopunjavanje, dolijevanje, miješanje sa nešto mlađim destilatom i sl.
 
Imaš dva postupka za konzerviranje, suhi i mokri, pa biraj.

konzerviranje-buradi.jpg
 
formiranje bukea, finalne faze procesa sazrevanja, potrebno najmanje 6 godina. Kvalitet rakije raste do 20 godina čuvanja, od 20 do 30 godina kvalitet stagnira, a posle 40 godina može doći do lagane degradacije kvaliteta.
 
Људи моји како да продам ракију? Имам ракију веома доброг квалитета, имам је преко 1000л, прошле године свима родиле шљиве у мом крају, па је нико не купује, а ја нећу да је даднем за џабе... Носио сам је 2012 године у Нови Сад на сајам и сребро сам добио са ракијом старом једну годину.
 
Malo strpljenja. U Istočnoj Srbiji će jako loše roditi, a prošla je bila potpuno suprotna. Kako neće biti proizvodnje, očekujem rast potražnje.
Probajte da se povežete sa nekim udruženjem (proizvođača ili potrošača, ugostitelja na primer).
Na veliko su cene prilično "ušančene". Tačno se zna koliko ide koji kvalitet. Nisu to visoke cene ali za veće količine (50 lit. odjednom) može biti da "ne bude džabe".
Naravno, nemam iskustava ali iz kontakta sa prijateljem koji proizvodi (registrovan) oko 1000lit. godišnje (pa rodne godine i više).
 
Na koliko gradi razblazujete rakiju od sljiva?


I jos jedno pitanje, kada vadite prvu rakiju, odnosno meku, na koliko stajete? Ja stajem kada iz cevi krene 8-10 gradi.
A na prepeku na 18 gradi iz cevi.

Pre neki dan sam pekao i sad imam prepeka na 25 gradi, pa me zanima na koliko razblazujete. Ranije sam razblazivao na 20 gradi.
 
@nikaragva sve zavisi koliko hoceš da ti bude jaka rakija kad odleži u buretu ali naj bolja je oko 18-19 gradi mada ja volim da mi bude jaca ali bude baš žestoka za pice.prvu rakiju na 10 gradi meku da bi prepek bio dobar jer posle 10 gradi krece neka gorka icudna patoka,a prepek na 15 gradi na 18 bacaš jošdobru rakiju snjom možeš da razbijaš ovu jacu da dobiješ dobru rakiju .ja ne praktikujem razijanje destilovanom vodom kako neki rade nego slabijom rakijom tako me naucio deda on nije rakiju gradirao gradom nikad vec dok god se rakija pali na vatri još je dobra može da se hvata prepek i sad kombinujem grad i vatru i razblažim na 21 dok odleži bude taman dobra za pice
 
Sta ja znam, ja jos uvek gradim neki svoj nacin pecenja rakije. Nisam dovoljno iskusan da bi nekom pametovao, pa cesto pitam i skupljam informacije :)

Mnogo mi je komplikovanije napraviti dobar kom, nego ispeci rakiju.

Na jednom mestu sam procitao da kada se bure za kom napuni sljivama, da se zatvori celofanom i ne otvara. Eventualno da se proveri da li je preradio.
To je jedna stvar koja me zanima da li je tacna, jer neki iskusniji destilatori me savetuju da svaki dan mesam kom. Iskreno nemam pojma zbog cega bih to radio.

Drugo pitanje, iskopiracu sadrzaj iz nekog teksta: "Takođe treba voditi računa da ne dođe do prevrtanja krovine pošto bi se na taj način potpuno upropastio kom."
Sta to znaci? Da li sam ja upravo mesanje prevrnuo krovinu?

Koliko se secam i za kom od krusaka prosle godine, a i ove za shljive, kada gore izbije bistar sok, kom je spreman za pecenje.
 
Sta ja znam, ja jos uvek gradim neki svoj nacin pecenja rakije. Nisam dovoljno iskusan da bi nekom pametovao, pa cesto pitam i skupljam informacije :)

Mnogo mi je komplikovanije napraviti dobar kom, nego ispeci rakiju.

Na jednom mestu sam procitao da kada se bure za kom napuni sljivama, da se zatvori celofanom i ne otvara. Eventualno da se proveri da li je preradio.
To je jedna stvar koja me zanima da li je tacna, jer neki iskusniji destilatori me savetuju da svaki dan mesam kom. Iskreno nemam pojma zbog cega bih to radio.

Drugo pitanje, iskopiracu sadrzaj iz nekog teksta: "Takođe treba voditi računa da ne dođe do prevrtanja krovine pošto bi se na taj način potpuno upropastio kom."
Sta to znaci? Da li sam ja upravo mesanje prevrnuo krovinu?

Koliko se secam i za kom od krusaka prosle godine, a i ove za shljive, kada gore izbije bistar sok, kom je spreman za pecenje.
Za ovo zatvaranje bureta celofanom se radilo sa kacam koje nisu imale poklopac tako se uradi i prekrije pepelom i krajevi se zalepe mešavinom pepela i brašna da ne uđe stenica i ukiseli kominu šliva ne voli mešane bar tako me ucili hoce da se ukiseli za voce neznam.da baš da se onaj deo koji stvori pokorici ne padne na dno on cuva kominu sprecava da vazduh prodre u kominu kad dobro zapece može dugo komina da stoji,najbolje se pozna dali je provrela komina kad prestane da izbaca peni i slegne se u buretu tad je prestalo vrenje bar tako radimo kod mene ovo samo za šlivu pricam za voce nismam siguran kako se radi jer je ne pecem samo šljiva i grožđe.
 
Ajde pojasni taj deo "ne baca penu vise". Kako mislis da ne baca penu, ukoliko ne promesas, ali ako promesas onda ce pokvatiti krovinu ...
 
Nemoj da mešaš. Ta krovina, kolač, to pomaže da vrenje bude bez vazduha a da bi se okrenula tj da taj kolač potone je potrebno da jako dugo stoji što se ionako ne preporučuje.
 
Ajde pojasni taj deo "ne baca penu vise". Kako mislis da ne baca penu, ukoliko ne promesas, ali ako promesas onda ce pokvatiti krovinu ...
Dok vri ima po malo pene od vrenja izbacuje vazduh ili što vec radi dok vrši fermentaciju šecera u alkohol ne diraš kominu uopšet sipeš u bure i lagano zavrneš poklopac na buretu da ima malo odušak da izađu gasovi koji se stvaraju tokom vrenja i pustiš samo od sebe da se odigra proces vrenja i stvaranje pokorice i posle zatvoriš dobro bure da ništa ne uđe u bure i razbije pokoricu nikako ne treba da se meša komina tek kad ceš da peceš onda možeš da pokoricu raziješ da bi došao do komine.
 
Ovo sa laganim zavrtanjem poklopca je isto loše jer nema šanse da ga zavrneš taman toliko da samo gas izlazi a vazduh ne ulazi.

Najbolje je da staviš vranj ili crevo u vodu, kao što sam ja opisao tamo u temi rakija od kajsija.
 
Ovo sa laganim zavrtanjem poklopca je isto loše jer nema šanse da ga zavrneš taman toliko da samo gas izlazi a vazduh ne ulazi.

Najbolje je da staviš vranj ili crevo u vodu, kao što sam ja opisao tamo u temi rakija od kajsija.
A kako zatvoriš bure u takvom postupku sa crevom ili vranjom -šta ti je to ovo vranj .šta ako kaca nema poklopac vec se zatvoro sa cim se ima ili nastarinski nacin pepeo i najlon.
 
Nazad
Vrh