na 60% ili 45%
Na pitanje broj 2 sam već odgovorio u poruci iznad. Ako ti ovu patoku guraš u rakiju i tako kažeš da nemaš gubitaka zašto ja ovu patoku ne bih mogao posebno odvajati i prepeči. Zašto bi to bio gubitak ako u konačnici imamo istu količinu rakije, a povrh svega tako je još i znatno bolja. Probaj uporediti pa ćeš se i sam uvjeriti.
Dakle, gubi se na kolicini rakije, to ste ce se taj dio poslije ponovo prepjecati trazi dodatna ulaganja tj. ponovno pecenje. novi trosak i vrijeme.
Pokusacu mozda neki drugi put da skinem na 60% ali mi jedino to odlezavanje u buretu pa onda nakanadno dodavanje destilovane vode malo koci, jer ne znam hocu li imati vremena i zivaca da tako radim.
3. Ako si od mojeg pisanja zapamtio samo ovo što nikada nisam napisao onda nema nikakvog smisla da ovdje navodim suhoparna imena na desetine hemijskih jedinjenja. Dovoljno je reći da se radi o svim teže isparljivim jedinjenjima rastvorljivim u vodi ili manje rastvorljivim u alkoholu, i da oni ne prelaze samo u patoku nego se tu prelazak dešava u znatno većim koncentracijama, koja onda štete kvalitetu rakije. Isparljive kiseline od kojih je najzastupljenija sirčetna, pa onda propionska, buterna ili maslačna, dugolančani esteri preko 12 atoma ugljika, kao i etil laktat i dietil sukcinat, furfural, etil karbamat i drugi aldehidi negativnog uticaja, i druga kompleksnija jedinjenja nastala reakcijama pomenutih, pa čak i metanol u zavisnosti od svoje i koncentracije etanola.
Gledao sam tvoje postove i ne mogu naci da si napisao da izlazi sump. kiselina, a ne mogu naci i da pise ikakva kiselina.
Vjerovatno si negdje napisao da izlazi sircetna kiselina a ja pomijesao sa onom prepirkom sa Sljivarom oko vinobrana i sumporne kiseline.
Jer, jbg, kad sada razmislim i koliko znam hemije ne bih rekao da se moze u komini i stvoriti sumporna kiselina (osim ono ako se nije dodavala da spusti kiselost).
Osim toga sa ovim spiskom materija si prepao narod (otrovne pa jos kancerogene), tako da ja od sada vise od pola litre dnevno necu smijeti piti.
Geberu, hvala za linkove, hvala za stpljenje.
- - - - - - - - - -
Pitanje 1:
Kada ukomljavam voce posuda sa komom treba da je zatvorena i tako i radim, cekam dok se "vrh koma" poslije najcesce 3 sedmice "odmakne" od kraja posude i to mi je znak da je vrijeme za pecenje. Povremeno otvorim da vidim stanje.
Tako se kod nas radi a i procitao sam (cini mi se Geber da je tako preporucivao ako ne moze drugacije) - i to mi je najjednostavnije a da se ne pogrijesi puno.
Ne mijesam kom i izgleda je i to dobro i po pravilu.
Eh sada, vidio sam slike sto je postavio Sljivar i u razgovoru sa Geberom oko izlaska CO2. Posuda treba da je zatvorena da ne ulazi vazduh. Nije mi jasno, posuda je zatvorena a stavi se cijev iz posude da izlazi CO2?
Pa onda ispada da je posuda otvorena ali sa cijevi, pa i i kroz cijev ce ulaziti vazduh? Kako da kroz cijev izlazi uglj. dioksid a da ne ulazi vazduh?
Pitanje 2:
Trebam praviti i rakiju od krusaka, imam nesto viljamovke a sada stize karamut (ili negdje se zove crnica) i batva (to je neka stara vrsta slicna karamutu, sigurno postoji od prije doseljenja Slovena na ova podrucja).
Je li tu princip isti kao i kod sljiva, odnosno je li za svako voce isti princip ukomljavanja i pecenja rakije? Je li isti princip meka rakija, prepek, bure, odlezavanje?
Normalno uz ovazavanje odredjenih specificnosti, svako voce ima razlicit postotak secera pa je to razlicito, neke nemaju kospice, u jabuku i krusku treba dodati vode da bude rjedje da ne zagori kazan poslije (iako eto kazu da se voda nije dobra-ali bolje i voda nego da zagori) i slicne sitne razlike.
I jos jednom pozdrav forumasima, ovdje je vrlo prijatno drustvo.
I pohvale forumu i moderatorima koji su vrlo gostoljubivi i korektni.