Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Nema ravnomjernosti promjene pH sa povećanjem koncentracije u bilo kojem prirodnom materijalu zbog raznovrsnosti svega što se u njemu nalazi, pa jedino ostaje kao rješenje za tačnu koncentraciju dodavanje na maloj količini voćnog kljuka, dok ne namjestiš pH, i onda ideš sa konačnim proporcionalnim dodavanjem.
Sljivar,moras obrisati par od tvojih privatnih poruka da bih ti ja mogao odgovoriti po PP.
Dodaju se u koncentracijama napisanim na deklaraciji, a u konkretnom slučaju od 0,5-2 grama na 100 litara kljuka ili šire. Za kljuk od šljive može 1,5 g ako je iole pasiran. Prije upotrebe se otope u vodi ili soku od voća u omjeru 1:100 i zatim dobro promiješaju po materijalu za fermentaciju, može u kaci. Njihovo djelovanje je završeno za nekih 6 sati čak i kada je temperatura negdje oko 15 stepeni, mada im više odgovara 20 i tada su gotovi za 2-3 sata. Nikada se ne dodaju poslije eventualnog regulisanja pH sredine nego prije nje, jer im isto tako odgovara manje kisela sredina. Ovaj što sam preporučio je manje osjetljiv i na niži pH.
Rekao bih da sam isto razumeo postupak kao šljivar pa i ja čekam da nam neko potvrdi da nismo u krivu.Samo još jednom da utvrdimo gradivo.
Znači odmah nakon pasiranja ili u toku pasiranja dodati enzim, zatim kad enzim odradi to jest nakon nekih 5-6 sati namjestiti PH sredinu koma, pa odmah poslije toga zasejati sel. kvasce i hranu. Sve dobro izmješati, zatvoriti kacu i čekati destilaciju.
Prihrana za kvasce ti nije toliko bitna, jer se moze i bez nje.Samo još jednom da utvrdimo gradivo.
Znači odmah nakon pasiranja ili u toku pasiranja dodati enzim, zatim kad enzim odradi to jest nakon nekih 5-6 sati namjestiti PH sredinu koma, pa odmah poslije toga zasejati sel. kvasce i hranu. Sve dobro izmješati, zatvoriti kacu i čekati destilaciju.
E sad me jedan stvar buni, a to je dodavanje hrane za kvasce. Na upustvu piše da se hrana dodaje obično u 2 navrata. Jedan dio odmah, a drugi nakon 1/3 prerađenog koma. E ovo drugo dodavanje je problem, pošto smo rekli da kom više ne diramo odnosno mješamo. Da li to znači da ćemo odmah morati dodati svu hranu za kvasce?
Sve što smo rekli je tako i trebalo bi ispoštovati ali ne bi bio problem da se to malo i naruši, odnosno ne bi smo nekim kratkotrajnim i manjim odstupanjem napravili neku posebnu štetu. Preporuka za drugo dodavanje hrane nakon 1/3 fermentacije je inače preporuka iz proizvodnje vina gdje je prisutno duplo više šećera koje kvasci moraju fermentirati i gdje za njih u otočenom soku od grožđa ima manje poželjne hrane nego što je ima u kljuku od istog tog grožđa. Kod šljive ta hrana najčešće nije problem kao što može biti kod kruške, jabuke i sl., pa se ne mora ni dodavati. Ako bi se dodavala onda to ide u onim manjim količinama i ide sve u startu zajedno sa kvascima, jer pored toga što bi mogla biti potrebna kvascu za normalan metabolizam utiče prije svega na količinu i proporciju važnih viših alkohola koji čine tijelo aromatskog kompleksa rakije, pa se njome mogu poigrati oni koji inače imaju malo teže, grublje i „oporije“ rakije.Samo još jednom da utvrdimo gradivo... E sad me jedan stvar buni, a to je dodavanje hrane za kvasce. Na upustvu piše da se hrana dodaje obično u 2 navrata. Jedan dio odmah, a drugi nakon 1/3 prerađenog koma. E ovo drugo dodavanje je problem, pošto smo rekli da kom više ne diramo odnosno mješamo. Da li to znači da ćemo odmah morati dodati svu hranu za kvasce?
I ovakva preporuka je nešto što važi isključivo kod proizvodnje vina i misli se na SO2. Nije to jedina stvar koja se razlikuje. Ima ih podosta i čine bitnu razliku u proizvodnji ova dva pića. Zato ne treba bez rezerve čitati ono što piše na internetu ili nekim uputstvima, i najmanje što treba je bježati od kvasaca ili uslova koji proizvode glicerol, tiole, merkaptane, arome tropskog voća i sl., jer to su stvari koje lako mogu biti i budu štetne destilatima ili rakijama.Na pakovanju kvasca piše da je potrebno sumporisanje.
Vjerovatno pod pojmom barik podrazumijevaš paljeno hrastovo bure, a pod čuvanjem misliš na dozrijevanje ili starenje rakije.Pozdrav svima.Koje bure bi ste mi preporucili za cuvanje rakije?Konkretno da li barik bure zbog arome ili cisto hrastovo bure.
Lepo si ti ovo druze objasnio ali za mene je sve to spansko selo.Evo ja cu izneti neke svoje zelje pa na osnovu tog da pronadjemo odredjeni sud.Sipao bih rakiju u bure na dozrevanje sto ti rece ali posto sam cuo da mora da se doliva rakija svake godine onda bih je stavio par godina u bure(dok ne dobije aromu prefinjenost) pa nakon tog u staklenu ambalazu.A sto se ukusa tice hocu ukus prave srpske rakije.Znaci da bude blaga sa mirisom na sljive glatka sto se kaze da se rasteze kao med.Najčešće oko 50 EUR-a za kg kvasca, mada su manja pakovanja nešto malo skuplja. Neka optimalna doza kod zdravog voća je od 15-20, maksimalno 30 gr na 100 kg. Uzmi slobodno taj koji navodiš. Za pH pogledaj ovdje http://poljoinfo.com/showthread.php?1002-%D0%A0%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%98%D0%B0-%D0%BE%D0%B4-%D1%88%D1%99%D0%B8%D0%B2%D0%B5&p=737076&viewfull=1#post737076
Vjerovatno pod pojmom barik podrazumijevaš paljeno hrastovo bure, a pod čuvanjem misliš na dozrijevanje ili starenje rakije.
Dozrijevanje rakije, a pogotovo u hrastovom buretu, je malo opširnija priča koja ne mora uvijek imati sretan završetak. Očit primjer za tako nešto je viski (bar onaj koji se nalazi na policama trgovina) sa prenaglašenim aromama koje potiču od hrasta, do te mjere da sam odavno izgubio volju da ga posmatram kao iole ozbiljnije piće.
Mnogo zavisi od željenog profila arome, namjeravane dužine dozrijevanja, kvaliteta drveta, starosti stabla, načina sušenja, obrade, paljenja i sl.. Na drugoj strani šljivovica može jako uspješno u staklu ili nekom drugom drvetu koje nije hrast. Najčešće dud koji za razliku od promjene boje neće imati ni približan uticaj na aromu kao hrast
Ako ideš na kompleksniju aromu koja je više oplemenjena uticajem hrastovog drveta, koja podrazumijeva gubitak primarnih voćnih mirisa i okusa, a ideš na duže starenje te rakije, onda je najbolje rješenje srednje paljeno hrastovo bure koje nije „isluženo“, ili poćetak u novom buretu pa nakon nekog vremena prebacivanje u ono več korišteno. Toplotnom degradacijom hemiceluloze i lignina nastaju arome vanilije, kafe, oraha, lješnjaka, badema, pa i kokosa, tostiranog, paljenog, dimljivog, začinskog sa diskretnim notama pečenog, prženog..., a znatno se smanjuju arome sirovog drveta.
Novo hrastovo nepaljeno bure nije isključeno kao prihvatljivo u kontrolisanim uslovima, ali tek pošto se ovini zaparavanjem ili tretmanom kristalnom sodom da bi se donekle neutralisao negativan uticaj zelenih i oporih taninskih tonova i arome sirovog hrasta na aromu rakije. Ovako se dobija nešto uži profil arome, zbog umanjenja ekstrakta ovim postupkom i zbog izostanka onoga što se dobije efektom takvog paljenja, sa izraženijim uticajem tonova sirovog drveta.
Pozdrav svima.Koje bure bi ste mi preporucili za cuvanje rakije?Konkretno da li barik bure zbog arome ili cisto hrastovo bure.
Lijepo si i ti ovo zamislio ali ne ide baš tako. I ja bi da napravim neboder a nemam ni čime niti imam alata, a jedine ljestve su mi one od tri metra. Ne pravi se takva rakija sa barijerom španskog sela i na ho ruk. Za tako nešto su potrebne godine iskustva, i mnogo učenja na tuđim i na svojim greškama.Lepo si ti ovo druze objasnio ali za mene je sve to spansko selo...........A sto se ukusa tice hocu ukus prave srpske rakije.Znaci da bude blaga sa mirisom na sljive glatka sto se kaze da se rasteze kao med.