Парадајз

U redu za organsku proizvodnju,ali iz predhodnih postova se stice druga slika.U nasim uslovima organska proizvodnja je samo san,nema ekonomske opravdanosti jer narod nema para.Vidim iz predhodnih postova da nije rec o tome nego o nekoj zelji da se za svoje potrebe proizvedesto bolja i zdravija hrana sto je u redu.Za moj nacin proizvodnje to je neodrzivo.
 
Ako je organska proizvodnja, na mora da je i skupa, korišćenjem korisnih mikroorganizama, postiže se prinos, 3-5 puta veći bez bilo kakve hemije, smanjuje se količina rada ( odpada oranje, prekopavanje, freziranje) korov se smanjuje na minimum, ili ga u opšte nema.
Dakle, PAMET u ruke ne snagu.
 
U redu za organsku proizvodnju,ali iz predhodnih postova se stice druga slika.U nasim uslovima organska proizvodnja je samo san,nema ekonomske opravdanosti jer narod nema para.Vidim iz predhodnih postova da nije rec o tome nego o nekoj zelji da se za svoje potrebe proizvedesto bolja i zdravija hrana sto je u redu.Za moj nacin proizvodnje to je neodrzivo.
Kao što rekoh, drugar, PAMET u ruke, pa će biti i rezultata.
 
Ja svoje rezultate znam.Ne zelim nikog da prozivam i da omalovazavamovim postom ali ovde bas i nemam sta da naucim o proizvodnji.Sto se tice pameti ja sam,ponavljam, zadovoljan svojim rezutatima i ne zelim da ista menjam u svojoj proizvodnji.Covek koji se bavi ovim iz hobija moze koristiti tu PAMET,ali ozbiljni proizvodjaci to ipak rade malo drugacije.
Bas bih voleo da vidim taj prinos 3 do 5 puta veci od mog prinosa jer ja koristim hemiju.Vi ste svetski rekorderi.Cestitam vam na tom uspehu.:ppozdrav:
 
U redu za organsku proizvodnju,ali iz predhodnih postova se stice druga slika.U nasim uslovima organska proizvodnja je samo san,nema ekonomske opravdanosti jer narod nema para.Vidim iz predhodnih postova da nije rec o tome nego o nekoj zelji da se za svoje potrebe proizvedesto bolja i zdravija hrana sto je u redu.Za moj nacin proizvodnje to je neodrzivo.
Pa dobro bre prijatelju jel kod tebe skupa kopriva?? Valjda je jeftinije da pokosiš malo koprive nego da kupuješ kojekakve jare i kemire i svašta nešto..
Kopriva je ne samo djubrivo, stimulator imunog sistema biljke, delimično pesticid već može da se koristi i kao herbicid u punoj koncentraciji.

Zašto kad god se pomene nešto organsko odmah krene priča "to je skupo, nema leba od toga, nije to za nas" itd. Većina metoda koje se koriste u organskoj je staro znanje koje se koristilo i dokazivalo vekovima i daleko od toga da je to skupo.

EDIT

Bez ljutnje ili želje da nipodaštavam nečije rezultate.
 
@dzionik JuRa je u pravu kad kaže da je kopriva za hobi poljoprivrednike poznati su mi učinci koje kopriva ima na biljke samo mi jedna stvar nije poznata za dva hektera recimo paprike to bi otprilike trebalo skoro pa dva hektara koprive zato što ništa ne postižeš samo jednim špricanjem i sve druge peripetije oko nje a samo kopriva nema učinak na većinu bolesti koje se javljaju a svjet danas ide dalje svi mi težimo nečem boljem i novijem a kopriva je prastara stvar. A povećanje prinosa za 3-5 puta to je samo san onda bi svi sadili koprivu a nebi se mučili sa kako kažeš sa yarama kemirama i dr. Meni treba 1200 litara tekućine za jedno prskanje pa sad izračunaj koliko bi trebalo koprive za to samo jedno prskanje.
Pozdrav.
 
Ja svoje rezultate znam.Ne zelim nikog da prozivam i da omalovazavamovim postom ali ovde bas i nemam sta da naucim o proizvodnji.Sto se tice pameti ja sam,ponavljam, zadovoljan svojim rezutatima i ne zelim da ista menjam u svojoj proizvodnji.Covek koji se bavi ovim iz hobija moze koristiti tu PAMET,ali ozbiljni proizvodjaci to ipak rade malo drugacije.
Bas bih voleo da vidim taj prinos 3 do 5 puta veci od mog prinosa jer ja koristim hemiju.Vi ste svetski rekorderi.Cestitam vam na tom uspehu.:ppozdrav:
:off_topic:
Bez ljutnje ali si pitao u koju svrhu se koristi kopriva i ja sam ti samo prekopirao sto je vec napisano u temi o organskoj proizvodnji a to dali je isplativo ili nije to ce vreme pokazati i o tome mozemo pricati u nekoj drugoj temi a ne ovde da SPAM- ujemo
 
Otići ćemo skroz off ali ajde da malo računamo: 1200l ide rastvor 20-50 prema 1 ako računamo 20:1 to je 60 litara osnovne mase u koju ide 1/3 koprive, tj. 20 kilograma. Onako odokativno računam da dvadeset kila može da se pokosi sa 10-20 m2, mislim da ne treba više površine ako je dobro zarasla. Rad, ne više od pola sata.
Koliko je tih 1200 litara u "jarama i kemirama" ? ;-)
 
U Yarama ili kemirama ili bilo kojem drugom gnojivu iznosi točno tri kile po cjenama koje ja ovdje imam iznosi 6e. bez košnje i drugih potrebnih radnji ali uvjek ima ali svatko svoje zna sve i da hoču ja nemam gdje nakositi svaki tjedan 20 kila koprive, U svim prijašnjim postovima pisano je da ide jedna litra koprive na deset litara vode. Dobro je što je toliko veliki izbor svih mogućih sredstava pa svatko može da bira ono što misli da njemu najviše odgovara.
Pozdrav.
 
Ma nije OF nego razmena misljenja o razlicitim nacinima proizvodnje.Ako imamo vecu proizvodnju,recimo 10 000 biljaka paradajza koji se djubri sa gramom po biljci pet puta nedeljno to je 50 kg djubriva.cene otprilike svi znamo ali to je oko 100 eura nedeljno.Nedeljno moze da se obere oko 5tona paradajza abar 4tone ce biti u ekstra klasi,a jedna tona malo sitniji.Moze se brati i vise ali nije bitno za poentu price.Dali se to moze ostvariti samo koprivom.Ako treba samo jednom nedeljno ici koprivom to je 4x mesecno.Znaci ja treba da uzgajam koprivu.Sta ako se biljka razboli a nema hemije,hoce li kopriva pomoci?
Svaka cast ali ja smatram da je tu preveliki ulog da bi se kockalo.Poznajem dosta vrhunskih proizvodjaca oni i ne razmisljaju o koprivi,a ni ja necu to sigurno probati.Necu reci da ne valja ali ja ipak zivim od toga i gledam da unovcim taj rad.
Postujem tudja misljenja ali svoje smatram.:ppozdrav::osmeh:
 
Možda će se u nekoj skorijoj budućnosti pojaviti plantaže koprive? Ako bude potražnje, neko će je sejati?
 
Ja svoje rezultate znam.Ne zelim nikog da prozivam i da omalovazavamovim postom ali ovde bas i nemam sta da naucim o proizvodnji.Sto se tice pameti ja sam,ponavljam, zadovoljan svojim rezutatima i ne zelim da ista menjam u svojoj proizvodnji.Covek koji se bavi ovim iz hobija moze koristiti tu PAMET,ali ozbiljni proizvodjaci to ipak rade malo drugacije.
Bas bih voleo da vidim taj prinos 3 do 5 puta veci od mog prinosa jer ja koristim hemiju.Vi ste svetski rekorderi.Cestitam vam na tom uspehu.:ppozdrav:
Videćeš, drugar, bićeš pozvan na ogled kao i svi koji budu zainteresovani.
U ovoj godini sam zakasnio ali sam već počeo sa pripremama (pravljenje komposta) za iduću godinu.
 
Sto se tice povrtarske proizvodnje i tretiranja biljaka.
Kopriva se moze koristiti u manjim povrtnjacima, na malim zasadim.
Niko ne spori, dali pomaze biljci ili ne.
Ljudi koji zive od povrtarstva nemogu se oslanjati na takve recepte.
Takodje i u slucaju kompostiranja.
Za spravljanje komposta potrebno je od tri do sest meseci.
To je poduzi proces.
Zato se to veoma retko radi.
Ljudi djubre sa djubrivima koje imaju i gledaju da prodju sto jeftinije.
Na ovakvim sramnim cenama povrca, ovo sto pisemo je mlacenje prazne slame.
 
Nisam hteo da ulazim u priču šta je bolje ili šta može ili ne, nego samo da pobijem uvreženo mišljenje da su organska sretstva skupa komplikovana ili nemoguća za veću proizvodnju.
Druga je stvar što je selekcionisanje biljaka okrenuta samo ka prinosu pa takve biljke moraš da prskaš protiv svih štetočina i da im obezbediš odredjene elemente u odredjeno vreme jer će u protivnom propasti.
Kurkela sad me teraš to isto da radim i za kompost :)
 
Poštovani prijatelji forumaši,
moj kolega u plasteniku proizvodi paradajz Bruklin, nekoh 500 strukova. Tvrdi da ga ni sa čim ne tretira, čak ni seme previkurom. Probao sam paradajz, nije ukusan kao big bif, ali zato stoji na šanku već nekoliko nedelja! Prodaje ga na pijaci skuplje od ostalih jer ide na to da nije ničim tretiran. Nagovara me da radim dogodine Bruklin.
Pozdrav edi.
 
Sumnjao sam na sunce posto je przilo celog avgusta, 40 dana bez kise malo li je, nekim strukovima sam lomio prve grane posto su pocele da se suse i da zute. Ukus je fenomenalan ovaj roze je mnogo socniji ali ima mnooooogo zelenih zila kroz njega jedino oni koji su bas bas uzreli imaju manje zila tako da je bilo dosta otpada kada smo ga cistili za u flase na 30ak kg paradajza vise od pola kofe od poludisperzije 25kg je otpad
 
Cime sada prskati paradajz? Prognoza vremena kaze bice u mom kraju sunca do kraja septembra, danas sam ga isprskao kalijumom, vidim ima na 3 i 4 spratu sitniji paradjaz pa se pitam cime ga isprskati na raspolaganju imam samo wuxal super i calcium i neku prihranu 3X20 sa mikroelementima i malo koprive .
 
Ненад је потпуно у праву,само се гура принос а остали квалитети су гурнути у страну.
Само,потрошачи су почели да гледају шта купују и ускоро неће пролазити лош квалитет.Изглед и укус су примарни.Зелен, кисео, на силу узрео плод неће још дуго пролазити.
Милане то може бити и сортна карактеристика а и грешка у исхрани биљака или све то заједно.
 
Nazad
Vrh