Парадајз

Poštovani,
sutra nosim paradajz na pijacu. Prva klasa big bifa. Zezao sam se oko njega, nervirao... Sada ga već prodajem za kuvanje 25 dinara kg. A jedno svinče sam danas zaklao baš zato što je kukuruz skup. Po svemu sudeći još jedno ću za nedelju dana. Što se tiče Turske njoj nije toliko interesantno naše tržište već im je u interesu da unište ovdašnje povrtare zbog izvoza u EU.
Kupio sam belog luka za dogodine i idem ne kornišone ali i na papriku na veliko jer kod mene je niko ne radi, ali i pre svega idem na prodaju rasada paradajza, paprike i krastavaca.
Prodavao sam u petak krastavce po 50 dinara kg srednje veličine- 5-7cm, a imam i dosta naručenog.
Pozdrav spremam se za salatu. Topaloviću kako do dođem do semena egzotične salate?
 
Sve je meni jasno ali to je 20 dinara=1,5 kuna. To je po mome sramotna cjena kod nas je trenutno duplo. Ako imaš malo po ovakvoj cjeni kako ljudi mogu uopšte da prežive a sa velike površine po maloj cjeni ipak nešto ostane za život.
 
Poštovani Siki2,
sejem je u avgustu i spremam je za plasteničku proizvodnju, puterica San star, prezadovoljan sam njome ali hajde da pređemo na forum gajenje zelene salate.
Danas sam na pijaci na malo prodavao paradajz po 30 dinara čak sam držao prvu cenu, nakupci spustili na 20, ali su kupovali jer je sinoć bran i presekao sam paradajz na pola da bi videli da nema ''belu žilu''. Za kuvanje sam prodavao po 20 i 25 dinara. A od kuće prodajem po 40 dinara.
S poštovanjem Edi.
 
Poštovani Dfiskal,
prvo da se zahvalim na svim dragocenim savetima!
Pijačari tvrde da imam najbolje negovani paradajz na pijaci staviću slike u gajbama. Pridržavao sam se dragocenih saveta sa ovog foruma! Pored kalcinita ubacio sam i kalijum, Yara i prskao sam Funfuranom OH( zaštitar tvrdi da nema karencu), nema bolesti zasad.
Što se tiče paprike zasad je extra! Imam slonovo uvo i paradajz- papriku od Superiora, dugačke ljute (Valentin) i obične šimike (neko mađarsko seme), kao i babure od šuraka dobio rasad e tu ima svega- biće ajvara i za tegle i za punjenje. Svakako i ukrasnu papriku, prodajem na pijaci saksiju po 50 dinara. Sve u svemu oko 1500 rasada. A radim sledeće: Kalcinit pa za 5 dana 14:11:25 pa opet za pet dana Kalcinit, a nakon kiša ili isparavanja Funguran i nema sa ovim oštećenja cvetova. Ne znam da li je paprici potrebno još nešto, da li Kalijum ?
Ali i krastavac dobro prodajem kod nas ga slabo ima, ove kiše ga razbolele.
Srdačan pozdrav Edi.
 
Poštovani Dfiskal,

Što se tiče paprike zasad je extra! Imam slonovo uvo i paradajz- papriku od Superiora, dugačke ljute (Valentin) i obične šimike (neko mađarsko seme), kao i babure od šuraka dobio rasad e tu ima svega- biće ajvara i za tegle i za punjenje. Svakako i ukrasnu papriku, prodajem na pijaci saksiju po 50 dinara. Sve u svemu oko 1500 rasada. A radim sledeće.
Srdačan pozdrav Edi.

Postovani,
:bravo:, svaka cast,drago mi je da si zadovoljan sa Superiorom ,evo ti link za njegove proizvode,ovo zaista pisem ne reklamirajuci nikoga, moji favoriti su i dalje: maraton,medeno srce , a za tvoju dusu ti preporucejem "volovsko srce", znaci ne prevazidjeni su po ukusu...i nije za Eu..jbg ipak ide do 1kg. tezine i nije crven,nego ide na pink...i ima ukus na paradajz,onaj iz nase mladosti...u stvari pogledaj katalog...ova prva dva su moji favoriti za prodaju i pijac (imaces jos lepsi paradajz) ,a volovsko ide za tvoju dusu...i tvoju familiju ...slikam ga za neki dan...kada dostigne 1.2 kg....:osmeh:.Kalijum od Yara idi pred zrenje...ali mozda ti i nije potreban posto vec koristis 14:11:25,a to ti savetujem da malo ralaksiras 14=azot 11=fosfor ,bice ti paprika visoka 1.2m punu cveta...morace da je vezujes,a malo kasnije da je zalamas pocece i mrazevi itd....poslacu ti sliku kako ja to radim....

Misa D_fiskal
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Like
Reagovanja: Edi
Da,
na ovoj gore je Jaguar.
A, ovo je Mondijal

15ojk76.jpg

Reci mi kakva mu je bujnost stabljike, ja sam imao relly ali mi se ne sviđa zbog toga jer je lisna masa vrlo jaka i vrlo je zbijena.
poz..
 
Da li ce paradajz da ubrza zrenje ako mu presecem vrhove gde se nalazi 4. i 5. cvet. Trenutno mi je stablljika otisla u 1,8m a kolci su mi vizine od 1,5 do 1,7m prolse godine sam imao slican problem nisam mu sekao vrhove pa je zakasnio za zrenjem prvi rod je poceo da zri krajem avgusta drugi krajem septembra a treci je bio zelen pa sam ga obrao da ga slana ne unisti.
 
Od trenutka oplodnje paradajzu treba 45-50 dana da uzri.Trebao bi ranije da sadis ako hoces bolji efekat a sa zalamanjem vrha to neces postici.Probaj da ocistis donje lisce do prvog roda i daj mu kalijum.
 
Donje lisce sam ocistio, prvi put prskao kalijumom prosle nedelje, ove nedelje idem kalcijumom pa opet kalijumom, da sam ga posadio ranije izmrzo bi posto ga sadim na otvorenom, 100 korena je nasadjeno zadnje nedelje maja a 150 nedelju dana kasnije, paradajz upotrebljavam za sopstvenu upotrebu salate, ajvar i stavlja keva u flase a to se radi barem kod nas u septembru ali je problem kasnije zrenje posto ga poslednje 3 godine ja obradjujem i prskam ima vise roda nego ranijih godina ali jbg ne uzri sve pa nesto zavrsi u kacu sa tursijom.
 
@ Plevak

Mondijal je bujan paradajz. Tj, ima dosta lisne mase u odnosu na Jaguar.
Plodovi jednacitiji, nego kod Jaguara.
Kod Jaguara ima manje lista,
 
evo vam jedan primerak
2lnu89e.jpg

nije sav takav ali nadese i takav trenutno cena jalo loša .
 
Ako sada prskam paradajz kaliumom (jedared sam vec prskao ) kakav uticaj ce imati na drugi i treci rod? Prepostavljam da ce prvi rod uzreti al sta ce biti sa drugim i trecim da li ce i oni krenuti ranije da zreju tj da ostanu sitniji. Dal onda da prskam calciumom ili kaliumom il da sibnem koprivu?
 
Poštovani Milanm,
prskam kalijumom na svakih deset dana i pomaže ubrzavanju zrenja. Već sam ranije pisao da prskam kalijumom pa za dva tri dana kalcijum pa za dva tri dana 14:11:25. Dosada sam u toku juna na čini mi se 400-450 strukova obrao, tek prva dva sprata, oko 1 tone a prodao oko 900 kila. Pretpostavljam da ima i boljih predloga za prehranu.
Poštovani Dfiskal ako stignem stavljam slike paprike slonovo uvo veća je od moje šake što mi se čini solidnom veličinom. Stavljao sam po dva rasada na isto mesto sa vrlo gustim sklopom i prerodio je. Inače kanap kao naslon je obavezan jer polegne, već sam stavljao na dugačku ljutu koja pada od roda.
Sada se koncentrišem na hrizanteme, malo eksperimentišem.
Pozdrav svima.
Edi
 
Hvala na odgovoru Edi
ovu prihranu 14:11:25 nisam video da ima u apoteci gde kupujem, do sada sam za 60 dana kako je rasadjen paradajz prskao wuxalom super i fiteofertom po jedanput u razmaku od nedelju dana u prvih 15 dana po rasadjivanju, pa onda mortonikom19:9:27 2 puta, wuxal calcium 1x, pa koprivom jedared, yara kalium 2x juce sam isprskao kalijumom pa cu videti da sledece nedelje ili za vikend ako ne bude padavina isprskam kalciumom. Na ovaj nacin tj prskam i belezim u svesci svako prskanje radim od ove godine videcemo kakav ce biti rezultat za sada ima paradajza na prvom rodu izgleda da ce imati za salatu a kad kasnije stigne bice valjda i za u flase
 
Koristi se u organskoj proizvodnji povrca, osnove.:ppozdrav::ppozdrav::ppozdrav:


"Evo malog pregleda nekih organskih hraniva:


Hranjivi
elementi
Izvori hranjiva*


Bakar
Kopriva, konjski stajnjak, piljevina koja nije tretirana, maslačak, stolisnik (hajdučka trava, kunica)
Bor
Netretirana piljevina, konjski stajnjak, ličće šećerne i stočne repe
Cink
Netretirana piljevina, konjski stajnjak, stabljike kukuruza
Azot
Đubrivo peradi, sjeckana trava, koštano i krvno brašno
Fosfor
Koštano i krvno brašno, konjski stajnjak
Kalcij
Koštano i krvno brašno, konjski stajnjak, sijeno lucerke, maslačak
Kalij
Konjski stajnjak
Magnezij
Sjeckana trava
Mangan
Netretirana piljevina, travnata mišjakinja (Stellaria graminea)
Molibden
Sjeckana trava, stabljike kukuruza
Sumpor
Listovi kupusa
Željezo
Kopriva, konjski stajnjak, maslačak "
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh