Žilogriz, potkornjak, crvi u stablu

ZICAPROM@ moraš prvo pofrezati traku u voćku, zatim oprskati tu traku pa opet pofrezati lagano.

Da onaj u granulama je zaista nezgodan. Ja ovaj tečni inače na ovaj način koristim (poprskam pofrezano i lagano još jednom pređem pre sadnje) u proizvodnji podloge naročito sovice su problem, sjeme divlje kruške napadaju. Evo ti upustvo kako se isti koristi.


Bude bez brige i ovaj tečni odrađuje posao.

Drugo koristiš li Dimilin on djeluje na žilogriza?
 
Odlučio sam da koristim nurelleD, tako što ćemo prvo preći pipalicom a onda posle prve kiše ili još bolje, u toku kiše, tretirati pojas u redu Nurellom. Ako je kiša dovoljno obilna, mogao bi da prođe kroz zemlju i čitavih 10cm i ubije sve larve koje mu se nađu na putu. Jedino je problem što će obavljati funkciju dok je zemlja vlažna, a kad se osuši on se veže za zemlju i više nema efekta. Ako ga uradimo neposredno posle kiše možemo izbeći drugo freziranje radi unošenja u zemlju, mada po suvoj zemlji je efekat daleko manji.
Svakako hvala na postovima, bili su mi od pomoći u konačnom odabiru sredstva i načina unošenja.
 
Nema posebne teme, uopšte o radovima u voćnjaku, ali evo napisaću ovde...
Danas sam i zadnju jabuku izvadio iz voćnjaka...u zadnje tri godine-peta po redu.
Uzrok, sušenje...žilogriz...a recimo ,kruške ne dira uopšte...ili se bar ne vidi spolja...a istovremeno su sađene , pre nekih tridesetak godina.
Samo ih opkole pri dnu i ogule sve koru...
Ja sad moram popunjavati prazna mesta u voćnjaku ...i koliko trebam se pomeriti od starog mesta i zasaditi drugu voćku? A najviše što se mogu pomeriti je jedan metar , a da ne remetim raspored u celom voćnjaku...a to su inače kaskade ispod vinograda u širini od tri metara...
Pa opet planiram , uglavnom jabuke, i to sadim samo one stare sorte, što se ne prskaju...valjda
Da li treba , i kako da zaštitim te nove voćke koje ću da zasadim?
 
Pomogla bi fotografija terena gde je voćnjak, da ljudi daju konkretnije savete oko obnavljanja zasada. Što se tiče žilogriza, zaštita je tretiranje oko korena voćaka u periodu kada ženke polažu jaja. Neki navode opciju da se oko stabala pokrije zemljište folijom i deo voćke bliže zemljišta (malč folija).

Možda bi mogli dati savet iz Poljoprivredno savetodavne službe u blizini, probaj ih kontaktirati.
 
Pa šta mi je onda pojelo jabuke?
Neki "mangup" postoji svakako...sad da li se baš tako zove...ne znam?
Kažem, dole na deblu ,do same zemlje, sve izbrazdano kanalima, i kora otpala svud u krug...
Ili neki drugi crv, kako se već sve zovu...sipac , ili već kako...
Jedna trešnja mi se osušila , ali ona zbog pucanja kore ...a kora pukla odmah druge godine, i trajala tridesetak godina ...
Taklođe i dve višnje , ali ja mislim da su se osušile od monilije... jer ja to niklako nisam prskao...
Novii@ Slikaću, ali moram da nabavim onu karticu ...memorijsku...pošto sam letos promenio telefon...onaj pre mi je zgazio kombajn u vršidbi pšenice...strpljenja...zaboravnost.
Uglavnom u današnjoj akciji sam posadio četiri jabuke ( jednu kolačaru,dve sipkave i jednu divljaku) jednu krušku ( jesenja) i mušmulu.
Sve sam sam kalemio... s'proleća
Kažem taman sam popunio mesto gde su bile dve stare jabuke i pomenuta trešnja...a ona dva mesta viška, su mesta gde se nije primila divlja kruška a tu su izvađene te dve višnje još pretprošle godine...a mušmula na mesto stare mušmule...posadio sam ja tu prošle jeseni glog i s'proleća nakalemio , i primilo se...ali sam ga sjebao trimerom...budala
 
Evo da izvestim...a koga...nemam pojma ni ja....Uglavnom danas sam oprskao voćke gde sam u ranijim postovima pisao da imam problema sa raznim mangupima koji napadaju moje voćke ...da li su žilogrizi, potkornjaci, sipci ili kako se već zovu...Prskao sam funguranom vinograd i uz put da oprskam i voće...
U voćnjaku šarenilo, u vrstama , sortama a i u starosti...U starosti ,počev od onih što sam jesenas zasadio , pa preko onih, što sam pre neki dan okalemio, do šest-sedam voćki od tridesetak godina....Pisao sam već da unazad tri godine, morao sam da izvadim , zbog sušenja šest jabuka i jednu trešnju...U razgovoru sa nekim drugarima neko mi preporuči neku tečnost koju koriste srtolari da isteraju cipca iz drveta....koristi se premazivanjem te potapanjem i prskanjem...ja sam stavljao čašu od jogurta na kantu od 12 litara i sa time prskao deblo i uvis sve debele grane , dokle sam mogao da dohvatim...okupao sam sa svih strana....valjda će delovati....Takođe napominjem da sam jesenas rasturio oko tih voćki granule onog zemljišnog insekticida , koji se koristi u povrtarstvu za žičnjake i ostalu gamad...U donjem delu, od tih starijih voćki nije ostala niti jedna jabuka, ali kruške su sve na broju , kao i jedna šljiva čačanska rana...U gornjem delu od tih starih sve su na broju , ali sam ipak tretirao i njih, kao uostalom i ostalo staro i mlado voće...
E sad, koji su efekti znaćemo...nekada...
 
I tresnja je pogodjena

Evo kako je prepoznati na vreme.

[video=youtube_share;uv7HPBgl1CA]https://youtu.be/uv7HPBgl1CA[/video]
 
Унапред се извињавам ако сам промашио тему, али боље да питам него да гледам како нестаје воће.

Прошле године ми се осушила повелика вишња, ту где ми је плац, Перлез, мој отац је звао "колачаре", крупна рана и врло слатка. Стабло је почело да се суши са стране коју комшија обрађује, засејава разне културе па и прска и мислио сам да је ветар понео неку хемију на стабло и да је због тога пала. Нисам проверавао корен и сад имам ситуацију да су још три вишње ове врсте пред сушењем. Око корена свих ових стабала се налази уситњено дрво, скоро као прах. Испод једне, кад сам разгрнуо, мислим да сам видео белог црва, али склупчаног, у круг, није био као ови са слика, мада је било мало хладније, можда зато није био у акцији.
Осим овога, на неколико стабала сам приметио да нешто ручка кору, или испод коре:

IMG_20171112_080359.jpg


IMG_20171029_064648.jpg


IMG_20171029_064636.jpg


Интересује ме да ли ово може бити везано за жилогриз или је нека друга штеточина?

Иначе, воћњак је засађен са свим и свачим и ако буде оваквих проблема, мораћу да се пребацујем на неку другу занимацију (воћњак је хоби), можда искрчим па кренем са грожђем или нешто слично.

И још једно питање, нисам приметио да ишта напада бадем (имам и њих пар комада) па ако знате да ли је било случајева да жилогриз нападне бадем?
 
Kora ti je spolja napadnuta, nije od crva.

Ako si nasao piljevinu, probaj nadji ulaznu rupu pa ako je sira moze biti crv, cackaj malo, ako je mala mozda je potkornjak, al on je dosao jer drvo truli, nije on uzrok problema.

Poslednja slika pokazuje stablo u losem stanju, mozda zato napadnuto od kojecega.
 
Прво, хвала на одговорима.
Ограду око воћњака немам, јер је воћњак у насељу, за сад нико није ограђивао, знају сви докле је чије па се тако и обрађује.
Десно је комшија који обрађује њиву редовно, мења засад, кукуруз, пшеница и колико сам видео, ради то како треба, све је уредно, без корова. Лево је парцела коју ник оне обрађује али се понекад покоси за прихрану стоке, вероватно.
Ове гране које су оштећене, претпостављам да би требало исећи сад у зимском сређивању? Залити калемарским воском одсечено?
Иначе, јурим и некога ко зна да ореже воћњак, наравно уз соларно плаћање, али и да гледам како ради па да нешто и научим. Ако не нађем, онда ће морати по књигама и да се учим на сопственом искуству :)
 
Ove godine ja strašan napad Voćnog sipca (Xyleborus dispar F.), uglavnom napada mlada stabla. Evo nešto slika, ostatk slijedi ostade mi na drugoj kartici.














 
I kod mene je zahvatilo nekoliko grana na 3.. 4 stabla... Kako postupiti dalje?

Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Evo još malo slika štete od potkornjaka. Uklavnom su to mlada stabla.

P1070704.jpg




Rupice na stablu



P1070721.jpg


Stabla koja ce prživjeti.

P1070725.jpg


Jel to zapravo potkornjak?

Da vrsta potkornjaka - Voćni sipac (Xyleborus dispar) ili ga još neki zovu drvenar.

Evo i jedan linka http://www.savjetodavna.hr/savjeti/15/693/potkornjaci/

I kod mene je zahvatilo nekoliko grana na 3.. 4 stabla... Kako postupiti dalje?

Izvaditi i spaliti, ja odo sutra svoja.
 
Da pokusam sa rezanjem grana prvo jer dio stabla je jos u dobrom stanju
fc9c44550242fe6c7faedae306f166cc.jpg
b439eb49f31149b6985417a78b68c410.jpg
88c67dd108ec533bfc40780b6c728a92.jpg


Sent from my STF-L09 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh