Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

Prodao po 100 dinara balu, ukupno 170 bala na 2 kj.
 
Jel zna neko nesto o ovom

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=G73oRv60Qlg" target="_blank">

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=SxYYZU1cOoE" target="_blank">
 
To je treset koliko mi se cini. Koristi se kao energent i kao supstrat za uzgoj biljaka. Nesto kao ugljenisani ostaci algi i trava. Ugalj od trave.
Neka me ispravi neko ako sam pogresio.
 
To je treset koliko mi se cini. Koristi se kao energent i kao supstrat za uzgoj biljaka. Nesto kao ugljenisani ostaci algi i trava. Ugalj od trave.
Neka me ispravi neko ako sam pogresio.

Štima. Raste na barjima, to je nešto 'ispod' močvare, a još uvek jako mokro.
U Irskoj i Britaniji se još uvek koristi za grijanje.
Njime se lože vatre za sušenje kaljenog jećma za viski, ukus dima je od ovog.
 
To se baca na gomilu sa stajnjakom samo ne sme da bude vruće i da ima žeravice jer je đubre zapaljivo ako nije baš jako mokro. Dakle može da se koristi i za đubrenje bašte. I pepeo od granja ili drva može isto da ide u đubre. Pepeo od uglja može da ide samo u kantu za smeće.
 
Ako su bale od čiste sojine slame onda može u stajnjak. Ali ako soja nije bila čista, tj. izbaliran je i korov zajedno sa slamom, onda ga bolje baci na smetlište, jer seme obično propadne u pepeo pre nego ga vatra ošteti. Pogotovo ako u slami ima ambrozije...
 
Ne verujem da može seme da preživi u ložištu. Bilo gde u ložištu mora da bude temperatura barem 60 stepeni, a tu već nema ništa od života.
Za soju konkretno ne znam jer u mom kraju soja ne uspeva pa se i ređe uzgaja. Mi se grejemo na baliranu kukuruzovinu. Ove godine smo dovukli dosta bala što sa naše njive, što sa tuđih. Jedna od tih tuđih bila je prilično zagađena američkim čičkom. Strogo vodimo računa da se taj zakorovljeni tulaj loži, a našim hranimo stoku.

Nego, da li je neko pokušao da balira suncokret? Tu podrazumevam istarupano suncokretište, pa pokupljeno sunce-grabljama.
 
Ta ideja je i meni pala na pamet..... Mislim da kao gorivo ne bi bilo loše, pitanje je samo koliko bi balirka volela tu masu da presuje...
 
Ne znam, nisam nikad video kako izgleda... možda bi moralo da se istarupa?
Što se tiče grejanja, trebalo bi da je u rangu sa sojom?
 
Nazad
Vrh