Žetveni ostaci-biomasa kao energent za grejanje domaćinstva

bog te materin,pa kol'ko je to jutara?
:sta:
Post je spojen: [time]1296583515[/time]
_________________________________________________
Lala iz Banata je napisao(la):
Mi se grejemo iskljucivo na sapurine, imamo klasican kotao Radijator-Kraljevo K33s. Greje se cela kuca 200 kvadrata, za jedan dan izduvam 10-ak dzakova sapurina(onih velikih od ureje). Kad napunim pec (taman stane jedan dzak), drzi otprilike sat-sat i po. Nemamo izolaciju na kuci.
pa i to je super.
mi imamo zrenjaninsku livenu pec,to je za ove peci izmisljena,al' dzabe kad su joj mala usta a i ona je sama kratka.
kad bi nasao ta ulazna vrata,da budu veca,bilo bi super.
 
I ja bih da vam se pridruzim u raspravi ako dozvoljavate. Vidim da doticni LOLA IZ BANATA od pre par postova ima kotao radijator kraljevo od 33kw. Ja imam isti takav od 40kw(kupljen prosle godine) i pokusao sam da ga nalozim zitnom slamom. U principu dosta brzo podize temperaturu kad je hladan (sa prvom balom) i drzi zadatu temperaturu skoro 2 sata (sa drugom balom) do ponovnog ubacivanja. Moj problem je sto su vrata na njemu uzana pa ne mogu da proguram celi balu nego je rasparcavam i tako ubacujem (naravno kotao je predvidjen za ugalj i drva sto u principu ja i koristim kao ogrev). Ali mi je malo vec prekrdasilo da dajem silan novac svake zime za ugalj dok slamu svake godine palimo ili zaoravamo. Na 17 strani ovog foruma sam video jednog cikicu sa presom za bale koji sabije balu na 15-20cm a posto vec imam hidraulicni klip i hidro agregat razmisljao sam da i ja tako nesto napravim. Tada bi bale mogle da prolaze kroz vrata na kotlu a da nemoram da ih rasturam i mogao bih da ubacim (tako sabijene) tri ili cetiri bale sto bi mi omogucilo autonomiju u lozenju od bar 4 sata a da ne moram da kupujem posebno kotao na bio masu. Naravno ovo je moja teorijska postavka. Vas pitam da li sam u pravu i ima li ova moja teorija mana.
 
maxifoto.mladen je napisao(la):
I ja bih da vam se pridruzim u raspravi ako dozvoljavate. Vidim da doticni LOLA IZ BANATA od pre par postova ima kotao radijator kraljevo od 33kw. Ja imam isti takav od 40kw(kupljen prosle godine) i pokusao sam da ga nalozim zitnom slamom. U principu dosta brzo podize temperaturu kad je hladan (sa prvom balom) i drzi zadatu temperaturu skoro 2 sata (sa drugom balom) do ponovnog ubacivanja. Moj problem je sto su vrata na njemu uzana pa ne mogu da proguram celi balu nego je rasparcavam i tako ubacujem (naravno kotao je predvidjen za ugalj i drva sto u principu ja i koristim kao ogrev). Ali mi je malo vec prekrdasilo da dajem silan novac svake zime za ugalj dok slamu svake godine palimo ili zaoravamo. Na 17 strani ovog foruma sam video jednog cikicu sa presom za bale koji sabije balu na 15-20cm a posto vec imam hidraulicni klip i hidro agregat razmisljao sam da i ja tako nesto napravim. Tada bi bale mogle da prolaze kroz vrata na kotlu a da nemoram da ih rasturam i mogao bih da ubacim (tako sabijene) tri ili cetiri bale sto bi mi omogucilo autonomiju u lozenju od bar 4 sata a da ne moram da kupujem posebno kotao na bio masu. Naravno ovo je moja teorijska postavka. Vas pitam da li sam u pravu i ima li ova moja teorija mana.
LALA IZ BANATA. ::namigivanje:: Oces da briketiras slamu? Ako imas cime to bi ti bio pun pogodak.
 
Ja imam termomont kotao 65 kw,grejem oko 200 kvadrat + kuća koju ne koristim od 150 ali tamo samo dogreva do 10 stepeni tako da kad je malo toplije napolju ne ide toplota u tu kuću.
Kuća mi je izolovana komplet sa stiroporom 5 cm ,30g.
Trošim godišnje 15-17 m3 drva i šapurike od tri vagona kukuruza(približno)-
Peć se ugasila samo dok sam bio na zlatiboru. od početka oktobra se grejem (doduše u početku samo uveče) nije bilo potrebe.
Nemam problema sa smolom kako dosta njih piše ,bio mi odžačar pre tri godine i reko da ga više ne zovem :sta:,za prve tri god nije imao čađi,smole ni ničega 2 kg.
Ložeje na čokanje je super samo ako se malo potpomogne drvima ili ugljom.
U moju peć stane dva džaka šapurine (najlonski od fertila) i digne temperaturu dobro samo mene nervira što bi trebao često ložiti. Ovako ubacim 1 džak šapurine i 6-7 cepanica drva i miran si dok se ne setiš da treba da ložiš. Ovih dana se loženje svelo na malo češće, oko 5 puta u toku 24 h.
Nikad nemam potrebu ujutro da palim vatru (ili je ima ili ima žara pola kolica).
Zadnje loženje smanjim malo regulator da voda bude oko 50 a inače je oko 65-70 c.
Post je spojen: [time]1296588894[/time]
_________________________________________________
Još da napomen peć ne čistim sve dok ima pepeo gde da stane.
Kad je dole pun izbacim pola kolica i nastavim.
 
Pa to ne bi bilo bukvalno briketiranje koliko ja kapiram celu tu stvar. Procitao sam negde da kubni metar briketa od slame i trice tezi od 600-800kg. Ovo bi vise bio polu briket oko 350kg/m3 kako sam ja izracunao. Vise me interesuje kako bi se ponasao takav polubriket u peci namenjenoj za ugalj i drva. Da li bi ostavljao smolu po zidovima peci(kako navodi neko od clanova foruma) da li bih prelaskom na bio masu (konkretno zitnu slamu) skratio zivotni vek kotla...itd.
 
Sa smolom nećeš imati problema ako držiš temperaturu vode preko 65 stepeni. Tada više nije bitno šta ložiš jer se smola više ne hvata za zidove kotla.

Jedini problem koji ja vidim u tim mini balama je njihova jaka sabijenost i nisam siguran kako bi ona gorela u kotlu. Pretpostavljam da bi u tom slučaju trebalo malo povećati promaju, odnosno da može više vazduha da cirkuliše kroz kotao.
 
rekreativac je napisao(la):
... a tada u kotlu ima jos dosta zari pa kad to malo procackam a ono pepeo leti na sve strane...

Uh, ovo je i meni najveći problem. Nekad moram čak i da pobegnem iz kotlarnice na par minuta dok se taj oblak pepela malo ne slegne...
Post je spojen: [time]1296591950[/time]
_________________________________________________
zorancile je napisao(la):
Ako mu sad lepo sagoreva drva, trebalo bi i sabijena slama da dobro gori. :sta:

Moguće, zaista ne znam!

Kad sam balirao bale, tražio sam od majstora koji je to radio da napravi malo zbijenije bale a on mi je tad rekao da ne valja da budu previše zbijene jer onda slabo goru. Posle mi je to potvrdio i komšija, koji je jedne godine imao pretvrde bale i slabo su mu gorele. Na početku sezone sam i ja imao problema sa gorenjem bala, pa kad sam svaku balu na neki način rastresao (tako što sam je ubacio u kotao do pola, tada presekao kanape i onda na gurkanje ubacio do kraja u kotao), onda je mnogo bolje gorela. Zbog toga sam napisao da ne znam kako bi gorela tako jako zbijena mala bala. :ppozdrav:
 
Na stranici http://poljoinfo.com/index.php?topic=6332.30 je bilo reci o drvenom cipsu a na netu ima dosta snimaka masina za mlevenje granja na elektro ili kardanski pogon. Vec sam pisao da sam u Makedoniji bio u farmi koja se greje za ovim mlevenim drvetom a mislim da bi i za kotao to bilo odlicno gorivo. Kako ima sve vise tog granja i siblja po zabranima i sumama uz dobru ekipu bi se mogla lako napuniti prikolica za vrecama ove meljavine. One peci u farmi su bile tako ugrejane da im nisi mogao prici a gorele su par sati.
 
Dobra ideja ,samo mi u vojvodini (ne svi) imali bi problema sa sirovinom.
Kod mene u ataru jako malo ima komunalnog drvenog otpada (mislim da je to stručni naziv za kojekakvo granje i šiblje što ostane posle seče).
Ali neki voćari bi sigurno mogli da iskoriste granje.
 
KishRobert je napisao(la):
@bubisa
koliko trosis cukanjica,zapravo koliko bi ti bilo dovoljno za sezonu i koju kvadraturu grejes?
Šapurika imam od tri vagona zrna kada se okruni čardak.Nikada nisam tovario u prikolica pa nisam siguran koliko je to prikolica ali odprilike jedno 3-4 petotonke.Uz to ove godine ispresovao sam i 1300 bala sojine slame.I šapurika i slame će mi ostati sigurno,koliko vidim po dosadašnjoj potrošnji.Kada završim sezonu napisaću koliko mi je ostalo ogreva.
Što se kvadrature tiče ti je malo složenija račinica.Imam kuću sa ulice koja ima tri sobe 5x5 m i 2 hodnika 3x5 m a visina je 3.3 m i u dvorištu imam kuću koja je 16x7 m i normalne je visine 2,8m.Grejem sve osim garaže u kojoj je kotao a ona je 5x7 m.Problem je "velika kuća"kojoj treba dosta više energije da se zagreje ali kada se zagreje teže se i hladi.U toj da je nazovem "velikoj kuci" je uvek toplije nago u maloj.
 
@bubisa i @dukej citam vase postove vi bogami veliku kolicinu ogreva potrosite . Da vidite o cemu pricam pocecu od pocetka . Imam kucu sa podkrovljem ne grejem samo stepeniste a u ostalom delu kuce je pakao , i gosti mi vec dolaze u majici kratkih rukava jer znaju sta ih ceka . Grejana povrsina je negde oko 150 m2 unutrasnja temperatura ni nocu ne pada ispod 21 stepeni bez obzira za spoljasnju temperaturu. Pretezno koristim sapuriku (kocanje , cutki kako ko ih zove) i to 2 max 2.5 dak na dan uz kantu drva (letve od paleta (vrba ) letve daske kojekakvi trulez od jele i granje isto od vrbe ) kanta je od farbe za zidove od 25 litara i pola kante uglja za noc , ali onda uvece od osam pa sutradan do devet izjutra nelozim . Kupio sam za probu brikete od sojine slame ali sa tim moram da pazim koliko stavljam jer provri voda daba ja zagusio skroz kazan . Ako drzim temperaturu 2-3 sata na 60 stepeni onda se selimo na dvoriste jer vozduh u kuci 30 stepeni kad je napolju +1 , +2 stepena . Kuca je nove gradnje od pre 7-8 godina , kad sam rekao izvodacu radova sta zelim on mi rece da to ni cuo nije akamoli negde vidio . Izolacoja je svugde stiropol od 5cm izmedu bloka i fasadne cigle u patosu isti a na plafonu nije sa tavana nego zalepljen na plafon sa dolnje strane okrecen izgleda kao malterisani plafon . Sa ovim iskustvom mogu van reci da nije do kazana sto se tako cesto mora loziti nego sigurno je izolacija u pitanju ili zaptivanje vrata i prozora . Naveli ste jos i visinu prostorija koje je i kod mene kao kod vas 2,7-2,8 m nisam skroz siguran koji od ave dve mere . Ja sam mozda i vise padiatora postavio nego sto treba ali od viska glava neboli i mozda mi i to pomaze .Uvek je lakse postici 40-60 stepeni nego ono sto je iznad 60 jer se tu trosi najvise ogreva . Nemojte me pogresno svatiti samo sam hteo ukazati na neke detalje kako biste sebi uspeli skratiti muke oko lozenja , i to utroseno vreme proveli u zimskom snu kao sto i ja cinim . Sa postovanjem vas pozdravljam . :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ključ dobrog i jeftinog grejanja je dobra toplotna izolovanost kuće. Na žalost, moja kuća nije uopšte izolovana. Spoljni zidovi su cigla i po, s' tim što je ovo pola ciglje fasadna ciglja. Potkrovlje ima kosine u vidu betonske ploče i jedino je na jednom delu tih kosina stavljena staklena vuna.

Razmišljao sam o stavljanju izolacije na spoljašnje zidove ali sam za sad odustao od toga. Ponajpre zbog finansija (pre izolacije bih prvo morao promenuti drvenu stolariju za PVC, a to sve skupa sad ne mogu priuštiti) a potom i zbog problema koji i ti sad imaš, prevelike temperature unutar kuće. Da bih to eliminisao morao bih u sistem uvesti akumulator toplote ali nemam mesta za njega u kotlarnici.

Koliko vidim, za ovu zimu neću potrošiti više od 800-900 bala (spremio sam 1320) uz šapurike iz čardaka od 10m. Pošto ovo nije jaka zima, računaću da godišnje prosečno trošim po 1000 bala, uz ovoliko šapurika. Investicija u izolaciju kuće, uključujući tu i zamenu stolarije, mi se ne bi isplatila kroz uštedu u smanjenju broja bala sigurno nekih 30tak (a možda i više) godina, i pametnije mi je da te novce upotrebim u druge svrhe.


@mihalyocska

Koji kotao imaš, (da li bi mogao staviti možda sliku ovde na forum)? Da li konstantno ložiš preko dana ili pustiš da izgori pa kasnije ponovo potpaljuješ vatru kad treba? Imaš li problema sa smolom u kotlu kad držiš nižu temperaturu vode? :ppozdrav:
 
Ne bih se baš složio !
Kad je kuća izolovana i zagreje se jako se sporo hladi( nema velikih oscilacija temperature)
U prelaznim periodima (rano proleće i jesen) dosta je jedna vatra uveče i ceo dan je ugodno toplo.
Kada dođe :cool: bude kuvanje po kućama a kad imaš izolaciju :spavam:.Retki su slučajevi kad treba da se pali.
 
@dukej I te kako da imam problema sa smolom bas zbog niskih temperatura vode ali samo preko dana kad lozim sa sapurikama , nocu kad ugalj gori to ga malo ocisti pa je nekako u balansu kotao mi je termomont TKK3 za cvrsto gorivo , ne pustam da se ugasi mrzi me stalno paliti tako sam radio na pocetku . mogu staviti sliku nije problem samo kad sin dode iz skole jer se u to on razume . Sto se izolacije tice koristi demit fasadu , to sam i ja lepio na plafon koji je od gredica i blok ispuna , isto lepis na zid spolja . Stiropol je oko170 , mrezica 50 a lepilo za stiropol oko20 dinara po kvadrato . Lepila ti treba oko 3-4kg po kvadratu za lepiti na zid i za mrezicu . Ja isto imam drvenu stolariju i to nebi trebalo menjati samo dihtovati .

@KishRobert Ja ne mislim tako , jer pre nego sto sam ugradio centralno grejanje , grejao sam kucu celu sa kreka vesom na koji sa stavio etazno grejanje , da nisam imao izolaciju to bi mi vredelo kao sveca da gori .Razlog sto sam ga izbacio sto sam u njega isto lozio sapurikom i bila puna kuca pleve .
 
Apsolutno ne treba raspravljati o tome da li se izolacija isplati ili ne i da li treba ili ne, ta rasprava je najblaže rečeno smešna, nega da li mi imamo pare za to i da li te pare možemo da iskoristimo za nešto drugo pa sve kompezujemo jeftinim energentom
za ljude koji lože čokanje jedna sugestija, treba samo jedan pužni dozator koji se ubaci u peć i čokanj malo usitniti i dobija se gospodsko loženje sa uvek istom temperaturom
 
Odgovor

Kolega Urban ako može malo detalja oko pužnog dozatora dali ložite i piljevinu dali treba ventilator?
 
urban je napisao(la):
... nega da li mi imamo pare za to i da li te pare možemo da iskoristimo za nešto drugo pa sve kompezujemo jeftinim energentom

Ovo je ključno!
Malo mi je bez veze da stavim izolaciju a da ne promenem i staru drvenu stolariju. Mislim da bih čak i više smanjio gubitke toplote promenom stolarije nego samom izolacijom. A samo sa ulične strane imam dva četvorokrilna prozora, dva dvokrilna prozora i dvoje balkonskih vrata. Izolaciju ne bih mogao sam da uradim, nit znam kako nit mogu, kuća je spratna, treba skele itd. Majstori traže 12-15 evra po kvadratu za izolaciju 5cm. Uz promenu stolarije ne verujem da bi bilo jeftinije od nekih 4000-5000 evra. Ako tu dodam još i akumulator koji bi mi u tom slučaju bio neophodan, (jer kad je temp. iznad nule u sobama je i sad pretoplo), cifra je još veća. 1000 bala me košta 35000 din, neka sa izolacijom smanjim potrošnju na pola, lako je videti za koliko godina bi mi se isplatila ta investicija. A ako te pare uložim u jedno jutro zemlje imao bih veću dobit od nje nego uštedu na ogrevu. Naravno, kad bih imao dovoljno zemlje ili novca svakako bih uložio u izolaciju jer time dobijam i neki komfor u grejanju, ali ja za sad ne mogu to sebi priuštiti. Ako bih dobio na lotou, druga priča bi bila! :sreca: :D :haha:
 
Nije valjda da neznas izmesati lepilo sa vodom (lepilo ti izgleda kao cement) namazati na stilopor plocu i zalepiti na zid posle premazati sa istim lepilom povrsinu u debljini od 1-2 mm i staviti mrezicu koju sa hoblom za gletovanje stisnes malo da zalegne u lepilo i gotova fasada , a skelu mozes uzeti mobilnu za mala para koja je na tockovima a poso radis kad imas vremena od proleca do zime imas da stignes uraditi . Ta prozorska stakla koje su u krilima spolja promenuti na vakum staklo a okolo na drvo lepljivi sunder za dihtovanje prozora i vrata i vec imas bolju izolaciju nego vecina novogradenih medu kojis je i moja . Samo volje treba znanje dolazi sama od sebe , veruj mi jer ni ja nisam znao malterisati ali probao i na kraju celu kucu sam ja uradio sa plafonom zajedno , jer kako sam vec rekao meni na plafonu je demit fasada i posle malterom izrajbovano , glet i okreceno . Posle ces tek da vidis koliko ogreva ti treba mozda ti slama vise i netreba dosta ce biti samo sapurika , ali onda se drasticno menja tvoja racunica u isplativost . Ovo je moje misljenje a i ujedno i iskustvo veruj mi nebi ti zelio zlo da nebi bio siguran u to sto govorim pre bi cutao . :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh